Koszyk 0
Opis:
Opowiedziana głosem małego chłopca ciepła i wzruszająca powieść nominowana mi. in. do Nagrody Bookera i Orange Prize for Fiction!  PRZECZYTAJ KSIĄŻKĘ, KTÓRA ZAINSPIROWAŁA TWÓRCÓW FILMU „POKÓJ”. „Ta książka to coś więcej niż tylko wyobrażenie traumy potwornie skrzywdzonych ludzi”. Zwierciadło „To niezwykle zapadająca w pamięć lektura ... którą można odczytywać na wielu płaszczyznach – psychologicznej, socjologicznej i politycznej. To zupełnie wyjątkowy sposób pisania o miłości, dający nowe spojrzenia na świat, w którym żyjemy”. The New York Times „Powieść napisana trzeźwym, przekonującym stylem jest mądra, a chwilami, o zgrozo, nawet zabawna”. Gazeta Wyborcza, Duży Format Dla pięcioletniego Jacka Pokój jest całym światem. To tu się urodził, to tu bawi się i uczy ze swoją mamą. Na noc mama układa go do snu bezpiecznie w szafie na wypadek, gdyby przyszedł Stary Nick.                                                                                                                                                       Dla Jacka Pokój jest domem, dla jego Mamy więzieniem, w którym została zamknięta przed siedmioma laty. Dzięki ogromnej determinacji, pomysłowości i bezgranicznej matczynej miłości udało jej się stworzyć dla synka namiastkę normalności. Niestety ciekawość chłopca rośnie z wiekiem i Mama zdaje sobie sprawę, że Pokój nie wystarczy mu na długo… Porywająca historia o matce i synu oraz ich miłości pozwalającej przetrwać to, czego przetrwać niepodobna. To powieść przejmująca, chwytająca za serce, poruszająca najczulsze struny naszej wrażliwości. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Emma Donoghue
  • 2016
  • 1
  • 408
  • 205
  • 143
  • *, 978837999-685-8
  • 9788379996858
  • ZD4GY

Recenzje czytelników

Pokój

Ocena:
Autor:
Data:
Emma Donoghue to autorka powieści współczesnych i historycznych. Największą sławę przyniosła jej książka pt. „Pokój”, obsypana wieloma nagrodami m.in. złotym Globem i Oscarem, a na podstawie tej książki powstał znakomity film.
Jest to historia pięcioletniego chłopca i jego mamy, mieszkających, a raczej uwięzionych w starej szopie ogrodowej, o wymiarach 12 metrów kwadratowych. W dachu zamontowano dźwiękoszczelne okno ... w środku zaś mnóstwo pianki i żelatyny aby stłumić wszelkie odgłosy i do tego zamek na szyfr. To tutaj więził przez 7 długich lat młodziutką studentkę, stary Nick, co w języku angielskim oznacza określenie „diabeł”. Co noc była gwałcona, a owocem tych gwałtów był syn, a gdy zaś go urodziła, chowała go do szafy przed starym Nickiem. Gdy mały Jacek skończył 5 lat, matka obmyśliła plan ucieczki dla syna. Otóż, wpadła na pomysł, aby mały Jacek udawał „umarlaka”, ona zaś zawinie go w dywan, a stary Nick wywiezie go i pozbędzie się ciała. Czy ten plan powiedzie się? Co stanie się z małym Jackiem? Czy jego mama też zostanie uwolniona?
Opowieść ta jest tak wciągająca, że musicie państwo ją przeczytać, a dodatkowym atutem jest fakt, że historię tę opowiada właśnie pięcioletni Jacek, a więc dziecko – ofiara despoty, które jest strasznie blade i po długotrwałym więzieniu znajduje się na granicy wytrzymałości. Mały Jacek jest za to bardzo inteligentnym dzieckiem, matka nauczyła go czytać i pisać, zna się także na zegarze, jednak po schodach schodzi na czworakach jak „zwierzątko”, bowiem całe 5 lat spędził w szczelnie zamkniętej celi, w kontaktach z ludźmi jest wycofany i bojący, do tego nie ma żadnej odporności i w mig łapie katar. Czy matka i syn wrócą do samodzielnego i normalnego życia?
To bardzo ujmująca i porywająca historia miłości matki do syna, a momentami nawet zabawna. Książka w miękkiej oprawie, zawiera 400 stron – ale tego wcale się nie czuje, bo jest tak wciągająca, że można się całkowicie zatracić. Zachęcam do czytania, bo jestem pewna, że tak Wam zapadnie w pamięć, że przez długi czas jej nie zapomnicie.
Książka ta to historia nie tylko o miłości, ale też pod względem psychologicznym i socjologicznym świetna lektura, więc nie traćcie czasu i bierzcie się do czytania, a ja mam nadzieję, że Sonia Draga wyda kolejną powieść tej autorki równie fantastyczną jak ta.
Ocena: 10/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Słaba

Ocena:
Autor:
Data:
Po raz pierwszy powieść ukazała się na polskim rynku wydawniczym 5 lat temu. Jednak ja o jej istnieniu dowiedziałam się dopiero niedawno - w styczniu tego roku, gdy na stronach serwisu onet szukałam informacji o nominacjach do Oskarów 2016. Tak. Na jej podstawie nakręcono film, który został zauważony przez wielu. Nie tylko przez Amerykańską Akademię Filmową, ale też przez Brytyjską. Dodatkowo warto wspomnieć, że główna aktorka otrzymała Złote Globy ... Sama powieść autorstwa Emmy Donoghue także została nominowana do wielu nagród. Między innymi Bookera i Orange Prize for Fiction. Dodam, że ukazana tu historia została zainspirowana historią Elisabeth Fritzl jak również przypadkiem Jaycee Lee Dugard, Nataschy Kampusch i Sabiny Dardenne.

Nie będę ukrywać, że miałam duże oczekiwania względem tej powieści. Liczyłam na to, że pokój będzie nabierał tu złowrogiego charakteru, potęgował napięcie. Sprawiał, że będę odczuwała klaustrofobię jego małego wnętrza. Ograniczał rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka. Zamiast tego mamy tu bardzo powolną fabułę. Brak jakiegokolwiek napięcia. Poza tym autorka pominęła tu nakreślenie fazy przejścia pomiędzy światami (zamkniętym a zewnętrznym). Nie ukazała relacji matka-syn po uwolnieniu. Dodatkowo zdziwił mnie fakt, że pięciolatek wie tak wiele na różne tematy. Niektóre jego wypowiedzi, przemyślenia są zbyt dojrzałe jak na jego wiek. Chłopiec wydaje się być oderwanym od swojej sytuacji. Chwilami można pomyśleć, że zbudował "swój świat" w którym jego przyjaciółmi stały się martwe przedmioty. Nie odczuwa smutku, strachu, dyskomfortu z powodu przemocy jakiej poddawana jest jego matka. Nie poznajemy tu niestety emocji jego rodzicielki, ponieważ historia opowiedziana jest tylko z perspektywy 5-letniego dziecka. Autorka nie podaje nawet jej imienia, choć to właśnie ona jest jedyną znaną chłopcu osobą.

Początkowo, pod pewnymi względami, życie "w pokoju" nie wydaje się aż takie złe, jak można się było spodziewać. Nawet pierwsze pojawienie się "Starego Nicka" jest stosunkowo łagodne. Jednak z upływem historii powoli odkrywamy traumatyczną przeszłość i dramatyczną rzeczywistość dwójki bohaterów. Jesteśmy świadkami podtrzymywanej iluzji normalności. Gdy pięciolatek opisuje ich typowy dzień to można odnieść wrażenie, że wszystko co się dzieje jest uporządkowane. Każda czynność lub jej zakaz jest uzasadniona. Żałuję, że w powieści nie wspomina się o tym, co odczuł malec gdy dowiedział się prawdy o "pokoju". Ukazana tu pozorna reintegracja kobiety i asymilacja dziecka w społeczeństwie podważa, moim zdaniem, ogrom ich gehenny. Autorka bardzo szybko przechodzi do tworzenia planu ucieczki. Niestety opisana tu "ucieczka" brzmi, delikatnie mówiąc, niedorzecznie. Czyn jakiego dopuszcza się dziecko, które nie zna świata spoza pokoju jest wprost nie do uwierzenia. Zastanawiające jest także to jak kobieta, która przez 8 lat nie próbowała uciec raptem w ciągu kilku dni opracowuje i skutecznie realizuje plan ucieczki? Muszę także wspomnieć o jeszcze jednym wątku, który dla mnie zabrzmiał niezbyt prawdopodobnie. Otóż chodzi o sposób i szybkość z jaką policja zlokalizowała "pokój". Wprost nierealne.

Odnoszę wrażenie, że autorka nie mogła się zdecydować, czy tworzy opowieść o życiu w izolacji z niemal zupełną nieznajomością świata rzeczywistego, czy też historię o tym, jak takie traumatyczne doświadczenie wpływa na postrzeganie świata zewnętrznego. Jestem mocno rozczarowana sposobem w jaki została przedstawiona ta historia. Szkoda, ponieważ to trudny i ważki temat.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena

W zestawie taniej

30,61 Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
28,17 31,30
22,26 24,73

W zestawie taniej

Kupując zestaw oszczędzasz:
5,60 zł

Cena zestawu:

81,04 zł
86,64 zł
Oszczędzasz5,60 zł
Dostępne Wysyłka 24h