Koszyk 0
Opis:
W okolicy Międzyrzecza znajduje się owiana legendą sieć poniemieckich bunkrów. Przysłany do bazy stacjonujących w regionie wojsk radzieckich oddział NKWD próbuje zbadać ich wnętrza. Pozostawieni na straży dwaj rosyjscy wartownicy giną w dramatycznych okolicznościach, jakby rozszarpani przez nadnaturalną siłę. Odpowiedzialni za ochronę bunkrów polscy oficerowie, którzy znaleź ... li w jednym z korytarzy dziwny sarkofag i potężną figurę, są przeciwni dalszej penetracji tego obszaru. Tymczasem w okolicy dochodzi do dziwnych pożarów i wszystko wskazuje na to, że rosyjscy żołnierze obudzili uśpione w podziemiach zło... Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Łukasz Henel
  • 2015
  • 1
  • 252
  • 208
  • 135
  • 9788378353713
  • 9788378353713
  • ZCHHD

Recenzje czytelników

Odwieczne pragnienie

Ocena:
Autor:
Data:
Tajemnice nie zawsze powinny być odkrywane, czasem ich sekretny charakter ma konkretny powód. Jednak ludzka ciekawość nie zna granic, a gdy jest połączona z żądzą odkrycia skarbu ostrożność jest ostatnią pozycją na liście poczynań człowieka. Wystarczy chwila nieuwagi, jeden nieprzemyślany ruch i przygoda zmienia się w grozę.

Zwycięstwo miewa bardzo gorzki oraz bolesny smak i wcale nie jest odczuwane jako sukces, a jedynie chwilowe zawieszenie broni. Major Staszewski zna doskonale to uczucie ... towarzyszy mu od lat, nigdy nie go nie opuszcza nawet we śnie. Upływ czasu wcale nie złagodził wspomnień, teraz stają się aż nazbyt rzeczywiste i przypominają, że znowu trzeba będzie stawić czoła temu co wydaje się jedynie odległym mitem. Kilka dekad minęło zbyt szybko, ale pojawiającego się znaki nie pozostawiają złudzeń, iż dzień ponownej konfrontacji jest już blisko. Czy można przygotować się na to co nadchodzi? Pamięć przywołuje obrazy, które dla większości byłyby nie do zniesienia, ale Staszewski był ich aktywnym uczestnikiem i wie, że dają mu przewagę nad ludźmi nieświadomymi co skrywa się w ich sąsiedztwie.

Prawie pięćdziesiąt lat wcześniej ciekawość ludzka przyniosła tragiczne w skutkach wydarzenia. Czasem ostrzeżeń nie należy ignorować, ale jeżeli autorem jest wróg trudno w nie uwierzyć lub w ogóle brać pod uwagę. Może za nimi skrywa się coś co powinno zostać odkryte i upublicznione? Zdania Staszewskiego nikt nie bierze pod uwagę, a rozkazy jakimi kieruje się Ulianow są jasne. Poniemieckie budowle intrygują i kuszą swoimi tajemnicami, nie wiadomo co jest w nich zakamuflowane, miejscowe opowieści wydają się zbyt fantastyczne by w nie wierzyć. Jednak to nie przeszkadza radzieckiemu oficerowi, liczy się to co może kryć się w betonowym, podziemnym, labiryncie zbudowanym przez setki, jak nie tysiące, niewolniczych więźniów. Ogrom przedsięwzięcia robi wrażenie, lecz to nie jest ważne, gdzieś tam w ciemnych czeluściach bunkra na pewno jest coś co warte jest odnalezienia. Sprzeciw majora wzbudza jedynie ironiczny śmiech, bo karty rozdaje Ulianow. Odkrycie sarkofagu w wojskowym obiekcie wzbudza zaskoczenie, lecz przede wszystkim utwierdza w przekonaniu, że dalsza eksploracja musi być prowadzona nawet jeżeli giną ludzie. Major Staszewski coraz bardziej utwierdza się w przekonaniu, że hitlerowski obiekt powinien jak najszybciej zostać opuszczony i zapomniany. Jednak zwycięża buta i cynizm, pierwsze ofiary nie stają się przestrogą, jedynie wzmagają pragnienie by dalej prowadzić poszukiwania. Z dnia na dzień coraz bardziej daje się wyczuć atmosferę grozy, jaka gęstnieje każdej nocy, a wraz z nastaniem dnia wcale nie odchodzi. Śmierć zbiera krwawe żniwo, wydaje się, że nie da jej zatrzymać, każdy stojący na jej drodze ginie. Podziemna budowla kryła coś więcej niż tylko ogrom ludzkiego cierpienia, teraz wydaje się, iż uwolniono zło nie dające się poskromić ... Ile żyć ludzkich pochłonie nim ktoś zdoła ją zatrzymać? Czy w ogóle można ją zniszczyć? Staszewski znalazł odpowiedzi na te pytania kiedyś, lecz cena jaką zapłacił była ogromna.

Klimat grozy w "Podziemnym mieście" narasta z każdą kartką książki coraz bardziej, a zakończenie przedłuża go jeszcze. Tło historyczne stało się punktem wyjścia dla historii, w jakiej fakty, mity oraz fikcja tworzą motyw niepokojący i tajemniczy, budzący niepokój. Łukasz Henel jest autorem, który nie pozwala czytelnikowi na oddech, zamiast chwili ciszy przed burzą jest niszcząca wichura z następującymi lawinowo wydarzeniami jakich zakończenie nie przynosi upragnionego wyciszenia, lecz ostatni znak zapytania. Odwieczne zło i natura człowieka stanowią mieszankę mającą w sobie siłę, którą pokonać niezwykle trudno i wciąż odradzającą się jak feniks z popiołów po ludzkich ofiarach oraz jakich nigdy nie mają dość.Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Podziemne miasto

Ocena:
Autor:
Data:
Łukasza Henela fanom grozy nie trzeba przedstawiać. Debiutował powieścią On, rok później ukazał się Szkarłatny blask, a teraz wydane przez Videograf Podziemne miasto. Akcję powieści autor umiejscowił w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym, liczącym ponad trzydzieści kilometrów podziemnym systemie fortyfikacji. Podziemne silosy, stacje metra, kilometry korytarzy. Budowane z wielkim rozmachem, ogromnymi nakładami sił, później opuszczone. Miejsce ciekawe, tajemnicze ... idealnie nadające się na tło powieści grozy, bo jak wiadomo każdego przyciąga to, co nieznane, niebezpieczne, nieodkryte.

Sieć poniemieckich bunkrów w okolicy Międzyrzecza staje się świadkiem dziwnych i przerażających zdarzeń. Stacjonujący w okolicznej bazie oddział wojsk radzieckich pod dowództwem agenta KGB, budzi uśpione zło. Powodem jest chciwość, chęć odnalezienia nazistowskiego skarbu. Znajdują tylko tajemnicze mauzoleum. W dodatku szybko zaczynają ginąć ludzie i jasne staje się, że odkryli morderczą, niszczycielską siłę, którą trudno będzie powstrzymać. Wyjaśnienie znajduje się pod ziemią. Tam rozwiązania zagadki poszukają dwaj polscy oficerowie.

Łukasz Henel zręcznie połączył horror z elementami mitologii i historii II Wojny Światowej. Jest więc mrocznie, czasem krwawo. Są niezbadane podziemne bunkry, pełne ciemnych zakamarków i dziwnych maszyn. Jakie eksperymenty prowadzili naziści w Podziemnym mieście? Dlaczego zbudowali niesamowicie rozbudowaną infrastrukturę z ciągnącymi się kilometrami korytarzami? Tego nie dowiemy się nigdy. Niemcy wycofując się pieczołowicie pozacierali za sobą ślady. Co jednak, gdyby do swoich celów Hitler wykorzystał jedną z indyjskich legend, przywołując żądną krwi i zniszczenia boginię? Znane jest przecież zamiłowanie wodza III Rzeszy do okultyzmu i słynne wędrówki nazistów w poszukiwaniu kolebki rasy aryjskiej, w tym także do Indii.
Taką historię stworzył Łukasz Henel i niczym Graham Masterton zaprzęgnął do swojej opowieści budzącego strach i odrazę demona. Jeśli dodać do tego zainteresowanych rzekomym niemieckim skarbem agentów KGB, żołnierzy radzieckich stacjonujących w okolicy i lądującego na spadochronie komandosa, otrzymujemy ciekawy miks grozy i literatury sensacyjnej z domieszką historii.

Charakterystyczni są też bohaterowie powieści. Ulianow, zdecydowanie najciekawsza postać Podziemnego miasta. Okrutny i wyrachowany agent chwilami przyćmiewa majora Staszewskiego, z którego perspektywy poznajemy całą historię. Jednak to do Polaków czujemy sympatię i kibicujemy. Zarówno dwójce żołnierzy, jak i okolicznym mieszkańcom, którzy zostali doskonale zilustrowani wraz z wadami typowej wiejskiej społeczności.

Podziemne miasto to dobrze napisana i wciągająca powieść grozy, wykorzystująca ciekawe miejsce (Międzyrzecki Rejon Umocniony) z mnóstwem akcji, doskonale odzwierciedlająca trudne powojenne lata, zwłaszcza po wstąpieniu Polski do Układu Warszawskiego. Polecam wszystkim, którzy odważą zapuścić się w świat mrocznych korytarzy i zbadać dawno zapomniane tajemnice. Warto wybrać się w tę podróż.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena