Koszyk 0
Opis:
„Podzieleni”to rewelacyjny, wielokrotnie nagradzany thriller dystopiczny, który nie tylko trzyma w napięciu do ostatniej strony, ale również zmusza do myślenia i zastanowienia się nad wartością ludzkiego życia. „Podzieleni”to zapierająca dech w piersiach powieść, która przeraża niezwykłą wizją wykreowanego świata, w którym rodzice mogą oddać ... swoje dziecko do okrutnego procesu „podzielenia”. Poznaj wstrząsający świat, który być może jest bliżej niż nam się wydaje... „Podzieleni”to fascynująca powieść dla młodzieży i dorosłych, polecana szczególnie tym, którzy lubią takie serie jak Igrzyska Śmierci czyWięzień Labiryntu. *** Druga Wojna Domowa toczyła się o prawa reprodukcyjne. Po latach krwawych walk między Obrońcami Życia a Zwolennikami Wolnego Wyboru uchwalono mrożący krew w żyłach kompromis: Życie ludzkie jest nienaruszalne od momentu poczęcia, aż do wieku lat trzynastu. Jednakże pomiędzy trzynastym a osiemnastym rokiem życia, rodzice mogą zdecydować się na „podzielenie” swojego dziecka, wskutek czego, wszystkie jego organy zostają przeszczepione różnym biorcom. Można się zatem takiego dziecka pozbyć, jednak formalnie rzecz biorąc jego życie nie dobiega końca. Connor sprawia swoim rodzicom zbyt wiele kłopotów, Risa, wychowanka domu dziecka, nie jest wystarczająco utalentowana, aby opłacało się ją utrzymać przy życiu. Levi natomiast jest dziesięciorodnym –dzieckiem poczętym i wychowanym przez religijną rodzinę w celu złożenia w ofierze w procesie podzielenia. Connor, Risa i Levi - trójka nastolatków oddanych do podzielenia - uciekają z transportu i próbują uniknąć okrutnego losu. Połączeni przez los, wspólnie udają się w desperacką podróż napędzaną przez nieustanną walką o życie. Jeśli uda im się przetrwać do osiemnastych urodzin – będą bezpieczni. Jednak w świecie, w którym system pragnie dopaść każdy kawałek ich ciała, pełnoletność wydaje się być bardzo odległa. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Neal Shusterman
  • 2016
  • 2
  • 448
  • 205
  • 143
  • 9788361386-83-4
  • 9788361386834
  • ZD6S3
  • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Podzieleni

Ocena:
Autor:
Data:
Żyjemy w czasach, gdy dobrowolnie możemy zadecydować o tym czy chcemy oddać swoje narządy czy nie. Ale wyobraźcie sobie, że ktoś inny zadecyduje o tym, że właśnie teraz jest odpowiedni moment, aby oddać nie tylko wasze narządy, ale w całości podzielić wasze ciała na części. Perspektywa dzielenia się częścią siebie i pomaganiu innym już nie jest tak kolorowa jak wydawała się wcześniej ...

Konflikt pomiędzy Obrońcami Życia i Zwolennikami Wolnego Wyboru doprowadził do drastycznych zmian w Karcie Życia. Od teraz każde życie ludzkie do trzynastego roku życia jest nienaruszalne, a po osiągnięciu tego wieku, a przed zakończeniem osiemnastego roku życia, rodzice lub rząd (w przypadku sierot) decyduje o podzieleniu, czyli oddaniu wszystkich organów dziecka do środków donacyjnych, które następnie zostaną przeszczepione nowym biorcą.

Podzieleni to moje pierwsze spotkanie z Nealem Shustermanem i przyznam Wam się, że nieco się jego bałam, bo mimo że kocham dystopie, to budowa tych historii opiera się głównie na tym samym schemacie. Czasami nawet jeśli wszystko jest złożone z tego samego wzoru, to autor potrafi wybronić swoją powieść, a czasami nie da się tego czytać, bo widać aż zbytnią inspiracje innymi książkami. Moje obawy wobec Podzielonych były bezpodstawne, bo pomysł na tę książkę okazał się bardzo dobry, a wykonanie jeszcze lepsze, więc mam nadzieję, że za jakiś czas pojawi się drugi tom z tej serii, bo już jestem ogromnie ciekawa co się dalej wydarzy.

Książka od samego początku była wciągająca. Tempo było naprawdę szybkie i ciężko było się oderwać od czytania, ponieważ splot wydarzeń związany z Connorem, Risą i Levem nie pozwalał na to. Co chwilę zadawałam sobie pytanie, co będzie dalej z bohaterami. Od razu polubiłam się z dwójką pierwszych bohaterów, ale nie byłam pewna co do Leva. Budził on we mnie mieszane uczucia, bo najpierw mnie irytował przez to jak się zachowywał, wypowiadał itd., ale z każdym kolejnym wydarzeniem zmieniałam na jego temat zdanie i koniec końców pokochałam.

Spodobała mi się również narracja poprowadzona przez autora. Ogromnie się ucieszyłam, gdy zobaczyłam, że mamy narratora trzecioosobowego, ale opisuje on wydarzenia z perspektywy bohatera danego rozdziału. Początkowo myślałam, że będą tutaj poświęcone rozdziały Connorowi, Risie i Levowi, ale okazało się też, że od czasu do czasu pojawiają się rozdziały odnoszące się do innych mniej lub bardziej ważnych bohaterów.

Jednak wisienką na torcie nie jest narracja, nie są bohaterowie, którzy zostali naprawdę dobrze zarysowanie, ale całokształt koncepcji powieści, bo to całe podzielenie nie tylko jest ciekawe, ale też daje sporo do myślenia. Podczas czytania cały czas się zastanawiałam, czy naprawdę osobę podzieloną można uznać za żywą, bo przecież żadna część jego ciała nie jest ze sobą połączona. W szkole uczono nas, że gdy serce przestanie bić umieramy. Ale oczywiście nie możemy zapomnieć o tym, że mamy duszę i to jest właśnie sporna kwestia, bo skoro ją mamy to, w którym organie się ona znajduje, co się z nią dzieje po podzieleniu itd. Takie pytania nie tylko były zadawane przeze mnie i pewnie innych czytelników, ale też przez bohaterów.

Sceny związane z podzieleniem były hardcorem. Chciało mi się płakać podczas ich czytania, mimo że wcześniej nie szczególnie lubiłam osobę, która została na naszych oczach podzielona. Ale samo trafienie do ośrodka donacyjnego jest straszne, bo daje ono nam poczucie złudnej nadziei. Taki ośrodek jest jak wilk w owczej skórze. Jest on naprawdę malowniczym miejscem, a wybierając się na krajalnice idzie się po czerwonym dywanie, niczym gwiazda, a podczas zabiegu gra muzyka. To wszystko sprawia, że jest to naprawdę przerażające i nie rozumiem jak osoby, które pracują w takich ośrodkach robią to co robią.

Co do zakończenia to było ono przegenialne. Tak jak początek był uderzeniem z grubej rury, tak zakończenie było jaką bombom atomową. Nie sposób było nagle przestać czytać, bo tyle się działo i to takie rzeczy, że ciągle powtarzałam "Nie wierzę, nie wierzę". I naprawdę żałuję, że nie mogę Wam więcej zdradzić, aby Wam wszystkiego nie wyjawić.

Teraz pytanie czy są jakieś minusy tej książki. W sumie nie zauważyłam jakiś takich sporych minusów, przez które nie dałoby się czytać tej powieści. Jedynie w połowie się nieco nudziłam, gdy nasi bohaterowie ukrywali się przed hyclami i do końca nie wiedzieli dokąd zmierzają, aby ochronić swoje życie. W sumie liczyłam, że w ciągu tej podróży będzie więcej pościgów, kogoś może po drodze złapią czy coś, a oni tak w miarę bezboleśnie znaleźli się na cmentarzysku, obozie, w którym mieszkają dzieciaki ukrywające się przed podzieleniem.

Na temat Podzielonych można by było się rozpisywać i rozpisywać, bo są w tej książce poruszone problemy moralne, psychologiczne i wiele innych. Cieszę się, że miałam okazję przeczytać tę dystopię, bo była ona świetna i już wylądowała ona na liście moich ulubionych. Teraz będę z niecierpliwością wyczekiwać kolejnych tomów tej serii i mam nadzieję, że będą one równie dobre albo i nawet lepsze niż pierwszy tom.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Przerażająca wizja świata

Ocena:
Autor:
Data:
Stany Zjednoczone, przyszłość. Po wojnie domowej, w której o prawa reprodukcyjne Obrońcy Życia starli się ze Zwolennikami Wolnego Wyboru, ustalono przerażający kompromis. Życie ludzkie chronione jest od poczęcia do trzynastego roku życia, natomiast między trzynastym a osiemnastym rokiem życia rodzice mogą zadecydować o losie swojego dziecka i przeznaczyć je do "podzielenia". Oznacza to tyle, że każdy organ jego ciała zostanie przekazany do transplantacji różnym biorcom ... Według prawa nie oznacza to śmierci nastolatka, który żyje nadal, lecz w innym stanie.
Trójka nastolatków ucieka przed losem, jaki zgotowali im dorośli. Każde z nich zostało przeznaczone do podzielenia z innego powodu. Connor nieustannie sprawiał rodzicom problemy. Wychowana w domu dziecka Risa była niewystarczająco utalentowana, by łożyć na jej naukę i została objęta programem kontroli populacji. Lev od urodzenia wychowywany był jako dziesięciorodny – jego rodzice przeznaczyli go na ofiarę, która miała być złożona na chwałę ich oraz ich religii.
Ich jedyną szansą na przeżycie jest dotrwanie do dorosłości, jednak w świecie, w którym system chce dorwać każdy fragment ich ciała, doczekanie pełnoletności nie będzie łatwe. Przed nimi długa i pełna niebezpieczeństw droga.

Już sam pomysł na coś takiego, jak aborcja wsteczna, wydaje się być dosyć przerażający. Od samego pomysłu bardziej przerazić może tylko to, w jaki sposób Neal Shusterman wykorzystał go w swojej powieści. Wykreowany przez niego świat, w którym to inni decydują o tym, ile warte jest czyjeś życie, przedstawia się bardzo wiarygodnie. "Podzieleni" to nie jest kolejna młodzieżowa dystopia, którą przeczyta się bez większej refleksji i za jakiś czas puści w niepamięć. "Podzieleni" to książka, która zmusza do zastanowienia się nad istotą człowieczeństwa i zrewidowania własnych poglądów.

Książka jest napisana naprawdę dobrze. Akcja nabiera tempa od pierwszych stron, wciągając czytelnika od samego początku. Krótkie rozdziały sprawiają, że pochłania się ją w iście ekspresowym tempie, a narracja, która pokazuje punkty widzenia nie tylko każdego z bohaterów, ale także postaci lub grup całkowicie epizodycznych, daje bardzo szerokie spojrzenie nie tylko na historie trójki bohaterów, ale również na cały proceder podzielenia. W dalszej części książki tempo akcji bywa różne, niezmiennie jednak autor potrafi utrzymać zainteresowanie fabułą na tym samym poziomie. Im bliżej finału, tym więcej pojawia się sytuacji, które trzymają w napięciu, które potrafią przerazić i wprawić w osłupienie. Shusterman nie skupia się jedynie na samym podzieleniu jako takim i próbach jego uniknięcia. Autor snuje także poruszającą opowieść o konsekwencjach podzielenia.

Historia każdego z bohaterów może wzbudzić w czytelniku zupełnie inne emocje. Connor i Risa za wszelką cenę chcą uniknąć podzielenia – ich losy mogą wzbudzić współczucie i złość, iż ktoś zadecydował o ich życiu za nich. Lev to z kolei zupełnie inna historia – wychowany w fanatycznie religijnej rodzinie, uważa swoją ofiarę za zaszczyt. To przerażające, ale niestety jak najbardziej prawdziwe i obecne w naszym świecie zachowanie. Ucieczka przed podzieleniem wywiera na każdym z nich ogromny wpływ, który na zawsze odmieni ich spojrzenie na świat.
Wielu emocji potrafią dostarczyć także postacie, które pojawiają się na drodze trójki bohaterów. Komu mogą zaufać? Kto jest w stanie im pomóc, a kto może ich wydać? Jakie motywy stoją za działaniami tych, którzy ryzykują dla nich własne bezpieczeństwo? Jedno jest pewne. Tutaj nie ma miejsca na nudę.

Neal Shusterman wykreował niewątpliwie wstrząsającą wizję świata. O wartości jego powieści świadczy nie tylko to, że potrafi zainteresować czytelnika od pierwszych stron i przykuć jego uwagę aż do ostatniego słowa. Prawdziwą wartość jego książki można ocenić po tym, co pozostawia po sobie w czytelniku już po odłożeniu lektury. Czym jest człowieczeństwo? Jaką wartość ma życie? Czy ktoś ma w ogóle prawo, by wartościować życie ludzkie? Do czego może prowadzić ślepa wiara we wpojone przez innych poglądy? Ta książka zdecydowanie nie pozostawi Was bez refleksji nad tymi kwestiami.

Jeśli poszukujecie książki z całkiem niespotykanym pomysłem na fabułę, książki, której tematyka Wami wstrząśnie i zmusi do myślenia, to "Podzieleni" będzie dla Was idealnym wyborem. Polecam!

Tekst pochodzi z mojego bloga: zaczytana-dolina.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena