Koszyk 0
Opis:
Znakomicie napisany, świetnie skonstruowany, trzymający w napięciu thriller. Nick Belsey z londyńskiej dochodzeniówki znalazł się w ślepym zaułku. Został bez dachu nad głową, pieniądze rozeszły się na hazard i alkohol, w oczy zagląda mu widmo bankructwa. Do tego jeszcze jego zwolnienie z pracy jest właściwie przesądzone, między innymi za sprawą romansu z żoną szefa ... Nieoczekiwanie jednak los daje mu drugą szansę: przypadkowo trafia do niego sprawa dziwnego zaginięcia mieszkańca najbogatszej ulicy Londynu, Bihops Avenue. Belsey postanawia zmyć swoje winy, posługując się w tym celu majątkiem zaginionego. Jednak nie tylko on interesuje się Aleksiejem Devereux. Niekończąca się spirala kłamstw i korupcji, genialny portret współczesnego Londynu i czarujący drań jako główny bohater – cóż za sprytny przepis na znakomity kryminał! Val McDermid Harris wyjątkowo hojnie obdarza nas dreszczami emocji, zaskakującymi zwrotami akcji i po prostu świetną literaturą. „The Daily Telegraph” Belsey musi zostać najbardziej lubianym spośród londyńskich glin. Harris splądrował londyńskie podziemie na rzecz swojej świetnej i oryginalnej kryminalnej serii. „The Daily Mail” Fabuła plącze się tu i krzyżuje jak tylne uliczki Kentish Town. Oliver Harris rzuca nam prawdziwą petardę! „Camden New Journal” Oliver Harris (1978 r.) skończył studia w zakresie literatury angielskiej i kreatywnego pisania, teraz pracuje nad doktoratem z psychoanalizy i mitologii greckiej. Do tej pory był już magazynierem, pracownikiem firm PR-owych i statystą. „Podwójne życie” to jego debiut literacki, zwiastujący narodziny nowego gatunku i świetną serię kryminalną. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Oliver Harris
  • 2011
  • 1
  • 424
  • 195
  • 125
  • 978-83-7648-915-5
  • 9788376489155
  • ZAAKA

Recenzje czytelników

rewelacja

Ocena:
Autor:
Data:
Nieczęsto zdarza się, by literacki debiut okazał się na tyle udany i błyskotliwy, by nieuchronne przecież niedociągnięcia całkowicie skryły się w cieniu niezaprzeczalnych walorów przywodzących na myśl prozę raczej uznanego mistrza gatunku, aniżeli debiutanta.
"Podwójne życie" Olivera Harrisa jest tego najlepszym przykładem. Już dawno nie miałam okazji bez reszty pogrążyć w wykreowanej przez autora rzeczywistości i tak emocjonalnie podchodzić do perypetii bohatera ... W literaturze sensacyjnej siłą rzeczy wiele wątków i motywów często jest powielanych i eksploatowanych na wszelkie możliwe sposoby, jednak Harrisowi udało się stworzyć coś zaskakująco niepowtarzalnego, przykuwającego uwagę od pierwszych stron, zdolnego usatysfakcjonować nawet tych miłośników gatunku, którym wydawało się, że poznali już wszystko w interesującym ich temacie.

Nick Belsey jest policjantem z londyńskiej dochodzeniówki, któremu życie zaczęło nagle walić się na głowę. Został bez dachu nad głową, pieniądze utonęły w powodzi alkoholu i hazardu, wierzyciele stanowczo domagają się spłaty długów, zaś romans z żoną szefa staje się kolejnym niepodważalnym argumentem przemawiającym za zwolnieniem ze służby.
W tej podbramkowej sytuacji Nick nieoczekiwanie otrzymuje od losu drugą szansę; przypadkowo angażuje się w sprawę zaginięcia mieszkańca jednej z najzamożniejszych ulic Londynu, rosyjskiego miliardera Aleksieja Devereux. Belsey, którego rozpaczliwa sytuacja pozbawia resztek skrupułów i wyrzutów sumienia, podejmuje szaloną i brzemienną w skutki decyzję o kradzieży tożsamości Devereux, przejęcia jego majątku oraz rozpoczęcia nowego życia w jakimś pięknym i egzotycznym kraju, który nie ma podpisanej z Wielką Brytanią umowy o ekstradycji.
Jednak genialny i w miarę prosty plan nieoczekiwanie zmienia się w kryminalną intrygę o międzynarodowym zasięgu, kiedy okazuje się, że nie tylko Belsey zainteresowany jest osobą i majątkiem Aleksa Devereux.
Rozpoczyna się dramatyczny wyścig z czasem, w którym stawką jest życie i reputacja wielu zdeterminowanych osób - nie wyłączając samego Nicka Belseya.

"Podwójne życie" to doskonale skonstruowany thriller, który wyróżnia się oryginalną, dynamiczną i spójną fabułą, skomplikowaną i kompletnie nieprzewidywalną intrygą, pełną zaskakujących zwrotów, wartką akcją trzymającą w napięciu od pierwszej do ostatniej strony oraz lekkim, wyjątkowo sugestywnym stylem, który pozwala czytelnikowi bez reszty wciągnąć się w wir wydarzeń.

Jednak największym atutem powieści jest główny bohater - "czarujący drań" Nick Belsey, o intrygującej osobowości, wyjątkowo giętkim kręgosłupie moralnym, fantazji niebezpiecznie graniczącej z brawurą i niezwykłym drygu do rozwiązywania zagadek kryminalnych. Ten błyskotliwy policjant - bankrut na progu złamanej kariery, o rozległych i barwnych znajomościach zarówno w londyńskim półświatku, jak i w hermetycznym świecie finansjery City, ryzykant stawiający wszystko na jedną kartę to postać pełna niepowtarzalnego uroku, której nie sposób nie lubić.
Kolejnym ogromnym plusem okazał się dla mnie barwny, dynamiczny i sugestywny obraz kosmopolitycznego Londynu - miasta tętniącego życiem, gdzie zbiegają się drogi międzynarodowych interesów i spektakularnych przekrętów, zachwycającego swymi skrajnościami zamożnych dzielnic i elitarnych szkół oraz zadymionych pubów i podejrzanych zaułków. Harris wykazał się nie tylko wielkim talentem w budowaniu napięcia, lecz także klimatu; nie trzeba wkładać wiele wysiłku, by poczuć oszałamiającą, specyficzną atmosferę Londynu, z całą jej złożonością i niepowtarzalnym charakterem.
Jeśli w ogóle miałabym się do czegoś przyczepić, to chyba tylko do zakończenia; czegoś mi w nim zabrakło, jakby po drodze mocne uderzenie wytraciło cały swój impet. Owszem, było zaskakujące, jednak spodziewałam się czegoś bardziej spektakularnego.
Mimo to jednoznacznie mogę uznać debiut Olivera Harrisa za wyjątkowo udany i zupełnie przyzwoity. Udało mu się wykreować nietuzinkowego i charakterystycznego bohatera, stworzyć oryginalną i intrygującą fabułę oraz okrasić to ekspresywnym, wyrazistym stylem pozwalającym wczuć się w fabułę i pogrążyć na kilka godzin w dziwnym świecie Nicka Belseya.
Gorąco polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Podwójne zycie w cienu zbrodni.

Ocena:
Autor:
Data:
W dzisiejszych zwariowanych czasach społeczeństwo najbardziej ceni sobie spokój i porządek, dlatego spoglądając w kierunku stróżów prawa liczymy na należyte bezpieczeństwo. Osobiście uważam, że policjant powinien być niczym bezwzględny maczo, dzięki czemu bardziej wzbudzałby zaufanie swoją stanowczą i bezwzględną postawą. Tak jak w przypadku amerykańskich filmów, gdzie gliniarze, którzy pełni zapału ścigają nawet najbardziej ohydnych i przebrzydłych przestępców są często zgorzkniali ... gruboskórni, nadużywają nikotyny, czasem alkoholu i nawet w życiu prywatnym nie zawsze im się wiedzie. Mimo to nie opuszcza ich poczucie humoru, lubią siarczyście zażartować patrząc na wszystko z przymrużeniem oka. Za to ich jednak kochamy. Właśnie takim czarnym charakterem jest Nick Belsey, główny bohater ,,Podwójnego życia’’ Olivera Harrisa.

Nick, na co dzień pracuje w londyńskiej dochodzeniówce, zaś prywatnie prowadzi bardzo rozrywkowe życie pełne narkotyków, alkoholu, hazardu i miłosnych przygód. Takie rozwiązłe rozrywki mają z kolei poważne konsekwencje w postaci narastających długów i braku mieszkania. Dodatkowo romans z żoną szefa przeważa o wszystkim, Belsey może stracić pracę i to szybciej niż by chciał. Mężczyzna jest jednak wyjątkowo cwany i potrafi znaleźć wyjście z każdej sytuacji nawet tej najbardziej beznadziejnej. Wykorzystuje samobójczą śmierć Aleksieja Devereuexa, jednego z mieszkańców najbogatszej dzielnicy miasta, podszywając się pod jego tożsamość, aby uciec z Londynu i z dotychczasowego życia. Nie zdaje sobie jednak sprawy z faktu, iż bogaty biznesmen zamieszany był w o wiele bardziej poważniejsze kłopoty niż on sam. Nieoczekiwanie zaczynają ginąć osoby powiązane z denatem. Teraz także Nick jest na liście do odstrzału, ale jako bystry i inteligentny policjant nie poddaje się bez walki. Rozpoczyna własne prywatne śledztwo próbując skierować je na właściwe tory. Czy uda się Belsey’owi uciec przed śmiercią i tajemniczym przeciwnikiem, który otwarcie i bezczelnie robi mu wodę z mózgu?

W większości przypadków staram się przychylnym okiem oceniać debiutanckie powieści, gdyż zdaje sobie sprawę jak trudne bywają początki w karierze pisarskiej, dlatego uważam, że Oliver Harris podołał zadaniu tworząc interesujący thriller z oryginalną fabułą. Znaczącym elementem jest tu barwna i niepowtarzalna postać głównego bohatera i to właśnie on stanowi przodujący nurt napędzający atmosferę książki. Nick całkowicie odbiega od wzorca uczciwego i sumiennego policjanta balansując na granicy używek i rozrywek, jakie dostarcza mu tętniące życiem miasto, ale choć kreuje czarny charakter daje się lubić. Niejednokrotnie podziwiałam go za odwagę, zdecydowanie, przenikliwość i spryt.

Na uznanie zasługuje także świetny plastyczny opis Londynu, dzięki czemu bez problemu można wyobrazić sobie klimat miasta pełnego hałaśliwych pubów, w których dominują ciemne, szemrane interesy. Niestety zawiódł mnie słaby styl powieści i bardzo wolno rozwijająca się akcja. Również napięcie jest minimalne i dopiero w końcowej fazie znacznie przyśpiesza dając upragnione emocje.

Patrząc na całokształt książki czegoś mi zabrakło. Niby wszystko przyzwoicie dopracowane, ale oczekiwałam więcej wrażeń tzw. ikry, która pobudziłaby moją wyobraźnię i podniosła adrenalinę. Nie skreślam jednak całkowicie tej pozycji. Uważam, że zasługuje ona na szansę poznania, dlatego wszystkim fanom mocniejszych wrażeń polecam zapoznać się z ,,Podwójnym życiem’’ i niezwykle męskim, wyrazistym Nickiem Belsey’em.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena