Koszyk 0
Opis:
Czy możliwe jest, aby dwie osoby były jedną i tą sama osobą w tym samym czasie? Ten cytat z filmu Persona Ingmara Bergmana staje się mottem najnowszej powieści Mari Jungstedt. Autorka odsuwa na bok policyjną rutynę i eksponuje postać komisarz Karin Jacobsson. Jest to psychologiczny thriller bazujący na zasadach psychologii zachowań w grupie. Tym razem dowiemy się, co się może wydarzyć, gdy przewrócić się jedna z kostek domina.
  • Bellona
  • miękka
Mniej Więcej
  • Mari Jungstedt
  • 2011
  • 376
  • 195
  • 125
  • 9788311121348
  • 9788311121348
  • ZA9L2

Recenzje czytelników

Podwójna cisza

Ocena:
Autor:
Data:
"Podwójna cisza" to kolejny kryminał z przygodami komisarza Andersa Knutasa i dziennikarza Johana Berga. Ta opowieść stanowi gratkę dla kinomanów, a w szczególności dla wielbicieli twórczości Ingmara Bergmana - jego twórczość i życie stanowią tło wydarzeń.

Tym razem na wyspę Faro przyjeżdżają 3 małżeństwa, które przyjaźnią się i mieszkają niedaleko siebie na osiedlu Terra Nova w Visby. Przybywają tutaj, aby wziąć udział w festiwalu poświęconemu Ingmarowi Bergmanowi ... który swoje ostatnie lata życia spędził na wyspie. Turyści nie mogą jednak znaleźć jego domu, gdyż mieszkańcy wyspy utrzymują to w tajemnicy.
Paczka przyjaciół razem spędza czas dobrze się bawiąc. Stina odłącza się od przyjaciół i wyrusza na wycieczkę rowerową, podczas której odnajduje tajemniczy dom Bergmana. Jednak nie powraca ze swojej wyprawy, jej mąż dostaje wiadomość, że została wezwana do pracy. Następnego dnia znika Sam.... Przy pomocy policji zostaje odnaleziony, a właściwie jego zwłoki.... i tutaj włącza się do sprawy komisarz Knutas i jego zastępca, Karin. Komisarz nie wie jak ma się zachować w stosunku do swojej zastępczyni i przyjaciółki, kiedy okazuje się, że go okłamała i pomogła uciec morderczyni ( szczegóły w "Słodkim lecie" - polecam).
Jak potoczy się śledztwo? Co łączy morderstwo ze zniknięciem Stiny? Czy na pewno została wezwana do pracy? Pytań jest wiele, a odpowiedzi na nie szuka komisarz Knutas !

Podoba mi się forma, w jakiej napisana jest książka. Najpierw idzie po woli i czyta się jak niezłą powieść obyczajową, a dopiero po przeczytaniu 1/3 książki wchodzi wątek kryminalny i akcja nabiera tempa.
Historia jest jednak ciekawie napisana, jasnym i prostym językiem, wzbogacona wątkiem twórczości Ingmara Bergmana - czyta się ją szybko i z dużą przyjemnością. Ciekawie skonstruowany wątek kryminalny zaskakuje, a sylwetki bohaterów ubarwiają opowieść.

"Podwójna cisza" to połączenie dobrej powieści obyczajowej z kryminałem. Zapewnia relaks, ciekawi i intryguje. Bardzo specyficzna okładka przyciąga wzrok, a ładne wydanie sprawia, że z przyjemnością bierze się ją do rąk. Uwaga - radzę najpierw przeczytać "Słodkie Lato", gdyż w tej części autorka odkrywa sporo szczegółów z tej książki .
Lubię styl pisania Mari Jungsted, jest bardzo specyficzny i odbiega od tradycyjnych kryminałów. Z przyjemnością sięgnę po nieprzeczytane jeszcze części z przygodami sympatycznego komisarza :)

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Kryminał z Gotlandią w tle

Ocena:
Autor:
Data:
"Może życie wymaga właśnie takich zmian od czasu do czasu. Może trzeba odrzucić niektóre rzeczy i sprawy, zobaczyć je w nowym, innym świetle. Otworzyć drzwi czemuś innemu, bardziej człowieka wzbogacającemu."

Inaczej niż w poprzednich tomach, ten nie rozpoczyna kryminalnej przygody od mocnego uderzenia, ale spokojnej nuty, do której stopniowo zakrada się coraz większa niepewność, przeczucie czegoś nieuniknionego, z rozdziału na rozdział rosnące napięcie. Ciekawie poprowadzona fabuła ... dość zagmatwana intryga wsparta psychologiczną perspektywą, wiele interesujących wątków, zaskakujących zwrotów akcji. Dopiero pod koniec upewniamy się w przypuszczeniach, kto jest odpowiedzialny za zbrodnie. Widać, że w każdej książce autorka stara się przedstawić czytelnikowi coś nowego, wpleść nieoczekiwany scenariusz zbrodni, wprowadzić nietuzinkowe postaci, przenieść czytelnika w różnorodne klimaty. Oczywiście, wszystko spajają malowniczo opisane miejsca Gotlandii, jej piękne regiony, zakątki, ciekawi ludzie i widoczne na każdym kroku ślady historii. Teraz zaglądamy w świat branży filmowej, festiwali, fotografów, aktorów i reżyserów, docieramy do tajemniczego domu Ingmara Bergmana. Przez wiele lat miejsce jego lokalizacji było skutecznie chronione przed okiem zbyt ciekawych turystów i dziennikarzy.

Grupa przyjaciół udaje się w wakacyjną podróż na urokliwe wyspy Fårö i niezamieszkaną na stałe Stora Karlsö, z jednym z najstarszych parków krajobrazowych, słynącym z licznych gatunków ptaków i kwitnących orchidei. Niestety, wspaniale zapowiadająca się wycieczka, kończy się nagłym zniknięciem dwójki osób. Czyżby to było celowe działanie z ich strony? A może zagraża im śmiertelne niebezpieczeństwo lub przytrafiło się coś bardzo złego? Jakie są prawdziwe relacje między przyjaciółmi? Dlaczego cała sprawa wydaje się tak mocno zagmatwana i skomplikowana? Jakie tajemnice i sekrety odkryją stopniowo gotlandzcy policjanci? Oczywiście, nie mogło zabraknąć kolejnej odsłony losów znanych z poprzednich tomów sympatycznych bohaterów. Komisarza Andersa Knutasa dopada syndrom wypalenia, coraz częściej czuje się zmęczony i przygnębiony. Z kolei, detektyw Karin Jacobsson wciąż zmagająca się z demonami przeszłości podejmuje próbę wprowadzenia w życie znaczącego postanowienia. Zaś Johan Berg, dziennikarz telewizyjny, nie do końca odnajduje się w nowej roli. Kryminał wciąga, sprawnie prowadzi przez intrygującą fabułę i zapewnia dobrą rozrywkę.

bookendorfina.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena