Koszyk 0
Opis:
 Książka uhonorowana nagrodą główną i w kategorii Young Adult w konkursie Amazon Breakthrough Novel 2013.Gdy babka szesnastoletniej Kate Pierce-Keller daje jej dziwny niebieski medalion i opowiada coś o podróżach w czasie, dziewczyna myśli, że staruszka coś sobie uroiła. Ale gdy morderstwo z przeszłości sprawia, że dotychczasowe życie Kate chwieje się w posadach, historie babki nagle stają ... się przerażającą prawdą, a medalion to jedyna rzecz, która chroni Kate przed najgorszym.Kate dowiaduje się, że zabójstwo z 1893 r. to tylko część czegoś o wiele mroczniejszego, a dzięki swojej genetycznej zdolności do podróży w czasie tylko ona może naprawić przyszłość. Ryzykując wszystkim, przenosi się w czasy Wystawy Światowej w Chicago i próbuje zapobiec morderstwu i całemu łańcuchowi wydarzeń, który ma po nim nastąpić.To wszystko będzie Kate sporo kosztować – jeśli jej się uda, chłopak, którego kocha, nie będzie pamiętał o jej istnieniu. Poza tym, niezależnie od motywów, czy Kate ma prawo do manipulowania losami całego świata? Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Rysa Walker
  • 2015
  • 1
  • 424
  • 204
  • 143
  • 9788372294548
  • 9788372294548
  • ZCGNY
  • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Świeżość w time travel

Ocena:
Autor:
Data:
http://ravenstarkbooks.blogspot.com/2015/02/podroze-w-czasie.html

Mogę się założyć, że każdy fan młodzieżówek przynajmniej raz przeczytał książkę o tematyce time travel, nie sposób tego nie zrobić, skoro powieści te tworzą tak liczne grono. Motyw podróży w czasie był i jest nadal wielokrotnie powielany, między innymi dlatego, że ,,jest na niego branie". Ale jak należy postąpić, jakie stworzyć wątki, aby książka była wyjątkowa, aby była widoczna spośród tłumu? Talent, wyobraźnia, serce ...

Kate dowiaduje się od swojej chorej babci, że posiada zdolność podróżowania w czasie. Dziewczyna musi podszkolić swoją umiejętność i naprawić linię czasu, która została zmodyfikowany przez siły przeciwnika. Wszystko idzie źle, gdy zmiana czasu kasuje życie Kate. Jej babcia zostaje zabita w przeszłości, więc już nie istnieje. Całe jej dotychczasowe życie przepadło. Teraz Kate musi nauczyć się wykorzystywać swoją moc podróżowania w czasie, aby naprawić linię czasu i wszystko wróciło do normy.

Kate jest zwyczajną nastolatką. Pomijając to, że jej rodzice się rozstali, ale takie rzeczy zdarzają się wielu ludziom, więc można nazwać ją „normalną” dziewczyną. Przynajmniej do czasu, kiedy dowiaduje się, że ma gen podróży w czasie. Od tej pory wszystko się zmienia. Kate słucha wskazówek swojej babci, wierzy, że może jej pomóc uporać się ze wszystkimi nowymi informacjami. To, co lubię w głównej bohaterce to to, że nie jest jakąś „ciepłą kluchą”, nie beczy non stop. Pogodziła się ze swoim losem, ba, ona nawet chce walczyć! Nie poddaje się, ale wykonuje swoje zadanie, chce naprawić linię czasu, bo inaczej wszystko może się źle skończyć. Niby taka przecięta dziewczyna, a potrafi wykrzesać z siebie ten malutki, maciupeńki okruszek odwagi i pomnożyć go wielokrotnie, tak, aby wypełnić misję i żeby mieć siłę na kolejne przeszkody. Podczas lektury czytelnik bardzo szybko utożsamia się z główną bohaterką, co sprawia, że wszystkie wydarzenia odbiera bardziej realnie.

Akcja nabiera tempa, nigdy nie jest nudno, zawsze coś się dzieje. Książki o podróży w czasie mają to do siebie, że bardzo często zaskakują czytelnika, tak było i w przypadku tej książki. Na początku wszystko fajnie, pięknie, ale jak potem czegoś się dowiedziałam, to zbierałam szczenę z podłogi, naprawdę. W niektórych momentach musiałam czytać zdania po kilka razy, w takie osłupienia mnie wprawiały. Mój mózg dosłownie zamierał na kilka, ewentualnie kilkanaście sekund, w porywach do pięciu minut. A zakończenie? Szokujące.

Opisy w książce, zarówno jak i prowadzone przez bohaterów dialogi sprawiają, że z łatwością można sobie wyobrazić świat przedstawiony przez autorkę. Plusem jest to, że opisy mają odpowiednią długość, nie są nużące.

Czasami czułam taką prawdziwą więź z Kate, choć nie często. Nie tyle psychiczną, która jest zupełnie inną sprawą, ale czułam się z nią w pewien sposób powiązana poprzez wydarzenia z naszej, mojej i jej, przeszłości. Zaletą głównej postaci jest to, że jest się w stanie zrozumieć jej tok myślenia, powody, dla których postępuje tak, a nie inaczej.

Zaskakująco szybko „wskoczyłam” w świat Kate. Nieraz, kiedy ja czytałam „Podróże w czasie”, a wokół mnie wszystko wręcz szalało, nie byłam w stanie oderwać się od lektury. Książkę czytało się bardzo przyjemnie, z niesamowitą prędkością. Ma w sobie „to coś”.

Nie tyle będę pamiętać tą historię, co będę rozmyślać o jej kontynuacjach. Nie mam uczucia, żeby wyrzucić fabułę z głowy, że nie zasługuje na miejsce w moim sercu. Jestem mentalnie uczepiona tej historii i definitywnie stwierdzam, że się z nią nie rozstanę, dopóty, dopóki nie poznam całości. Mogę śmiało stwierdzić, że jestem pozytywnie zaskoczona, bo z reguły nie spodziewam się po książkach zbyt wiele, żeby potem nie snuć żali, że oczekiwałam, że będą lepsze.

Autorka nie tworzy opisów na siłę, byleby tylko zająć jak najwięcej miejsca, wręcz przeciwnie. Nie są one krótkie, są w sam raz. Powiedziałabym, że wystarczające. Główna bohaterka nie irytuje co uznałabym za wielki sukces. Pozostałych bohaterów również łatwo obdarzyć sympatią (oczywiście nie wszystkich! ;) ). Akcja z każdą stroną pędzi coraz szybciej, nie zwalnia ani na moment. Rysa Walker posiada nie lada wyobraźnię. I talent. Pozazdrościć tylko.

„Podróże w czasie” to powieść dla młodzieży, aczkolwiek śmiało mogą ją czytać osoby dorosłe. Jej przedział wiekowy określiłabym na 14-20 lat. Jak kto lubi, nie można ściśle określić komu wolno przeczytać książkę, a komu nie. Jeśli ktoś gustuje w tzw. młodzieżówkach, śmiało może po nią sięgnąć, niezależnie od wieku. Jestem pewna, że wiele polskich nastolatek (jak również tych, którzy lubią taką literaturę) z przyjemnością sięgnęłoby po tę pozycję.

Pierwsze skojarzenie jakie miałam, kiedy przeczytałam opis książki, to trylogia „Czerwień Rubinu” Wydawnictwa Egmont i ,,Poza czasem” Wydawnictwa Jaguar. Powiązanie z „Podróżami w czasie” to tematyka, poza nią, ciężko znaleźć podobieństwa, jeśli są, to nieznaczne.

Rysa Walker pokazuje, że główna bohaterka nie musi być biedną, skuloną w sobie, nieśmiałą szarą myszką. Kate niczym poważnym się nie wyróżnia spośród innych nastolatków (nie licząc oczywiście jej niezwykłego daru), ale kiedy przychodzi co do czego stawia czoło przeciwnościom, walczy. Może to jest właśnie sygnał dla nas, że my też nie powinniśmy się poddawać, tylko robić co w naszej mocy, aby osiągnąć określone cele. Autorka w prostej, zwyczajnej dziewczynie zawarła siłę, jaka zaskoczyła samą bohaterkę.

Pierwszy tom Archiwum Chronosa ma w sobie to, czego potrzeba, aby nazwać książkę (przynajmniej) dobrą, ciekawi bohaterowie, interesująca akcja i, przede wszystkim, zaskakujące zwroty akcji. Nie wieje tu nudą, „Podróży w czasie” nie czyta się na siłę, tylko z wielką przyjemnością. Mimo tego, że w Polsce jest już sporo książek time travel, to myślę, że powieść autorstwa Rysy Walker nie zostałaby „zdeptana” przez inne. Tak jak główna bohaterka, tak i cała książka ma w sobie siłę potrzebną, by przetrwać.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Podróż w czasie

Ocena:
Autor:
Data:
Motyw podróży w czasie może wydawać się już nadużywany, jednak dla mnie nie ma to znaczenia, póki powieści z takim właśnie motywem są dobrze napisane, a autor przyłożył się do tego, by dopiąć wszystko na ostatni guzik - nie tylko kwestii historycznych, ale i... fizycznych - czyli jak te podróże w czasie działają. Rysa Walker zrobiła kawał dobrej roboty, bo pod tymi względami Podróże w czasie, pierwszy tom Archiwum CHRONOSA, jest perfekcyjny ...

Historia jakich wiele - babka wraca z Włoch i kupuje dom w pobliżu wnuczki, po czym wprowadza ją w tajniki podróżowania w czasie. Jednak nie jest tak różowo, jak mogłoby się wydawać - świat powoli zmienia się przez zmiany temporalne, które są niczym efekt motyla. Jedna zmieniona w przeszłości rzecz zaważyć może na wielu ludzkich życiach i przyszłości naszego świata. Kate nie jest zbyt szczęśliwa, że babka wykorzystuje ją do własnych - choć niewątpliwie szczytnych - celów, ale kolejne zmiany temporalne zmuszają ją do wykonania niebezpiecznej misji, uprzednio wciągnąwszy w szczegóły Treya - obcego chłopaka, przy którym zniknęła fotografia wypuszczona z jej ręki. Rzecz w tym, że naprawienie linii czasu przywróci ład i porządek, a to oznacza, że Trey... nigdy nie pozna Kate.

Muszę przyznać, że nawet w najbardziej zagmatwanym serialu traktującym o podróżowaniu w czasie i przestrzeni, czyli Doctorze Who, nie było takiego rozgardiaszu. I podróżowanie w czasie wcale nie było przedstawione niezrozumiale, bo Rysa Walker dokładnie wszystko tłumaczy, wkładając słowa w usta bohaterów, i to w dodatku dość sensowne i logiczne słowa - jednak rozmyślanie nad kontinuum czasoprzestrzennym, nad zmianami temporalnymi - powoduje w mózgu ogromną awarię.

Na pierwszy rzut oka po zakończeniu lektury, nie posiadawszy pojęcia o liniach czasu czy multiwersum, można uznać Podróże w czasie za coś całkowicie niezrozumiałego - chociaż wciągającego i ciekawego. Rysa Walker stara się wszystko klarownie wytłumaczyć i całkiem sprawnie jej to się udało, jednak całkowicie zafascynowana musiałam sobie rozrysować te podróże w czasie zarówno Kate, jak i jej babki i Kiernana, by wszystko dokładnie zrozumieć bez wierzenia na słowo autorce.

To nie była powieść, którą można ot tak napisać na zawołanie, ale coś, nad czym autorka niewątpliwie musiała pomyśleć - rozpisać i rozrysować całą fabułę wraz ze wszystkimi podróżami w czasie i zmianami na liniach czasu, zrobić dogłębny research o Wystawie Światowej i abolicjonistach, o seryjnym mordercy i piekielnie niewygodnych ciuchach noszonych w tamtych czasach. Doceniam ten ogromny wkład w, jakby nie patrzeć, książkę czytaną dla rozrywki... ale z taką dbałością o logiczne wytłumaczenie wszystkiego, że nie można przejść obojętnym.

Podróże w czasie są najlepszą książką traktującą o, nomen omen, podróżach w czasie, jaką dotychczas dane mi było przeczytać. Przede wszystkim z powodu chyba najdokładniejszego przedstawienia mechanizmu tych podróży, a także ogromnej wiedzy przemyconej w fabule o Wystawie Światowej w Chicago i abolicjonistach czy takich smaczków jak istniejący wtedy naprawdę seryjny zabójca Herman Webster Mudgett, pełniący w akcji ważną rolę. Chociaż nieciekawą dla głównych bohaterów.

Książka Rysy Walker zachwyciła mnie dbałością o szczegóły, czasem błędnie wydającymi się nawet nieważnymi detalami, barwnym opisem przeszłości, do której cofnęła się Kate i przede wszystkich skomplikowaną fabułą - która jest jak najbardziej zaletą. Podróże w czasie są dobrą książką, jednakże trzeba czytać ją ze zrozumieniem, by nie pogubić się w gąszczu kolejnych podróży w czasie. Osobiście przepadłam dla tej książki i co ciekawe, wydaje mi się, że wiem, co będzie dalej - oczywiście dzięki wielu liniom czasu i długiemu językowi Kiernana, który wypaplał pewne fakty. Dla mnie taki zakręt fabularny - bomba. Coś nowego, świeżego i nietuzinkowego, co może jednocześnie zafascynować i pozostawić mózg przegrzany.

Podróże w czasie wciągają bez reszty i pozostawiają po sobie wrażenie oderwania od współczesnych czasów, bo umysł wciąż wędruje zakamarkami niezwykłej chicagowskiej wystawy.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena