Koszyk 0
Opis:
Iga Toroszyn, współwłaścicielka cukierni Pod Amorem, ma powody do niepokoju. Z muzeów na całym świecie w tajemniczych okolicznościach giną obrazy Rose de Vallenord. Trzeba więc zabezpieczyć przed kradzieżą należący do rodziny portret Tomasza Zajezierskiego. Tylko czy to na pewno dzieło słynnej rudowłosej malarki, która przed laty uwiodła młodego hrabiego? Odpowiedzi na to pytanie poszuka Nina, historyczka sztuki z Warszawy. W tym celu wyruszy do Paryża ... tak jak ponad 100 lat wcześniej Róża z Wolskich. Małgorzata Gutowska-Adamczyk zabiera czytelników w niezapomnianą podróż do dziewiętnastowiecznej Francji, snując opowieść o niezwykłej kobiecie: malarce, emancypantce, skandalistce. O jej pasji, pragnieniach, romansach. Równie ważnym bohaterem książki czyni Paryż - miasto magiczne, w którym spełniają się marzenia. Po bestsellerowej "Cukierni Pod Amorem" zapraszamy na kolejną wyśmienitą ucztę literacką, która urzeka opowieścią o czasach minionych, pełnych nostalgicznego piękna. Nieważne, czy Małgorzata Gutowska-Adamczyk pisze o dziewiętnastowiecznym Paryżu, czy fikcyjnym Gutowie - czytelnik zawsze czuje się tak, jakby w tych miejscach po prostu był. A Róża z Wolskich okazuje się jeszcze bardziej frapującą i wielowymiarową postacią, niż zapowiadało się to w "Cukierni Pod Amorem". Agnieszka Sikorska-Celejewska, pisarka, dziennikarka Autorka tworzy ulotny portret miasta, którego w takim kształcie nie mamy już szansy odwiedzić. Powieściowy Paryż z czasów belle epoque fascynuje i urzeka, a barwni bohaterowie, służący nam za przewodników, czynią tę niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni jeszcze bardziej wyjątkową. Danuta Stenka, aktorka Małgorzata Gutowska-Adamczyk - absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST (obecnie Akademia Teatralna), autorka bestsellerowej trzytomowej sagi "Cukiernia Pod Amorem". Zadebiutowała jako scenarzystka serialu "Tata, a Marcin powiedział..." Wydała m.in. powieści: "110 ulic", "220 linii", "Niebieskie nitki", "13. Poprzeczna", "Wystarczy, że jesteś", "Serenada, czyli moje życie niecodzienne", "Mariola, moje krople..." oraz mikropowieść "Jak zabić nastolatkę (w sobie)?". Wersję sceniczną tej ostatniej pt. "Czterdziestka w opałach" w reżyserii Wojciecha Adamczyka, prywatnie męża pisarki, wykonuje Katarzyna Żak. Autorka jest laureatką nagrody "Książka Roku 2008", przyznawanej przez Polską Sekcję IBBY, za powieść "13. Poprzeczna". Mieszka z mężem, synami Maciejem i Piotrem oraz sukami Mambą, Neską i Milką w Warszawie-Aninie. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Małgorzata Gutowska-Adamczyk
  • 2012
  • 1
  • 480
  • 204
  • 135
  • *, 9788310121769
  • 9788310121769
  • ZAOIA

Recenzje czytelników

Niesamowita podróż do XIX-wiecznego Paryża

Ocena:
Autor:
Data:
O fenomenie książek Pani Małgosi słyszał już chyba każdy. I mi nie jest on obcy, jednak do tej pory nie miałam okazji z zapoznaniem się z jej twórczością. Zatem, kiedy nadarzyła się okazja od razu zgodziłam się przeczytać jej najnowszą książkę, której recenzję właśnie Wam prezentuję. Ale najpierw jeszcze kilka słów o samej autorce.

Małgorzata Gutowska-Adamczyk, absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze, obecnej, Akademii Teatralnej. Najbardziej znana dzięki bestsellerowej sadze " ... Cukiernia Pod Amorem". Autorka została nagrodzona za powieść "13. Poprzeczna", przyznawaną przez Polską Sekcję IBBY, nagrodą "Książka Roku 2008". Jej najnowsza powieść, "Róża z Wolskich", jest I tomem "Podróży do Miasta Świateł", którą miałam przyjemność odbyć.

"Róża z Wolskich" to powieść o dwóch podobnych kobietach. Pomimo, że obie żyją w różnych epokach, łączą je równie zaborcze matki, chęć ich zadowolenia oraz chęć i równie silny strach przed uwolnieniem się spod ich kontroli. Nina, historyczka sztuki, wiedzie spokojne lecz samotne życie. Jest niezależna, aczkolwiek stale podlega kaprysom swojej matki. Spełnia jej zachcianki bez jakiegokolwiek sprzeciwu, przynajmniej widocznego, gdyż w głębi duszy ciągle się buntuje, jednak boi się okazać to otwarcie. Koleją bohaterką jest Róża, żyjąca w XIX-wiecznej stolicy Francji, milcząca i posłuszna. Jednak żadna z nich nie spodziewa się, jak wiele zmieni w ich życiu pojawienie się odpowiedniego (ale czy aby na pewno?) mężczyzny.

Nina zostaje wysłana przez swoją matkę do Gutowa, aby zając się pogrzebem swojej ciotki, Agaty. Tam poznaje Igę Toroszyn, współwłaścicielkę Cukierni Pod Amorem i właścicielkę hotelu, w którym zatrzymuje się Nina. Kobieta zleca jej przyjrzenie się bliżej sprawie kradzieży obrazów Rose de Vallenord, gdyż sama prawdopodobnie znajduje się w posiadaniu jednego z nich i obawia się o jego bezpieczeństwo. Nie ma pewności, że portret hrabiego Tomasza Zajezierskiego jest faktycznie pędzla młodej, rudowłosej malarki, jednak sprawa ta wydaje się być dość fascynująca, co skłania Ninę do bliższego przyjrzenia się jej.

Róża wraz z matką, Katarzyną Wolską, przyjeżdżają do wuja Izydora, do Paryża. Po tym jak ojciec głównej bohaterki został wysłany na Sybir a mała przestała mówić, matka szuka pomocy u znakomitego lekarza we Francji. Chwilowy pobyt przeradza się w stałe zamieszkanie, a później w walkę o przetrwanie i godne życie. Róża dorasta w otoczce pięknych ulic Paryża, Salonów, paryskiego szyku i konwenansów, ale także wojny francusko-pruskiej, trudnych decyzji, walki o chleb i nieszczęśliwej miłości. Z dziecka przeistacza się w kobietę, która wie, co w życiu chce osiągnąć. Jednak iskra jej miłości do księcia Rogera de Vallenord wydaje się jej stale towarzyszyć, by w najmniej odpowiednich momentach ponownie wybuchnąć płomieniem.

Po lekturze tej powieści dołączyłam do fanek twórczości Pani Małgosi. Historia jaką nakreśliła jest niesamowita i niezwykle realna. Aż ciężko uwierzyć, że to jedynie wytwór wyobraźni. Postaci są żywe i podczas czytania miałam wrażenie, że zaraz staną gdzieś obok mnie i będę mogła osobiście je poznać. A możecie mi uwierzyć jak bardzo chciałabym spotkać Różę. Jest ona bohaterką tak niesamowitą, że od teraz należy do moich ulubionych postaci. Pomimo, że Ninie także niczego nie brakuje, to jednak Róża z Wolskich zdobyła moje serce i oczarowała mnie całą sobą. Z utęsknieniem będę teraz czekać na tom II - "Rose de Vallenord".

"Róża z Wolskich" to powieść niesamowita, pełna magii, nawet jeśli nie prawdziwie magicznej to równie ujmującej. Początkowo może być ciężko zaaklimatyzować się w przedstawionym świecie, jednak z każdą stroną staje się to coraz łatwiejsze. Dwutorowa fabuła przenosi nas od Niny do Róży i odwrotnie. Raz znajdujemy się w Warszawie, później wyruszamy do Gutowa, wielu osobom znanego z "Cukierni Pod Amorem", by następnie przenieść się do Paryża, który czaruje nas na każdym kroku. Autorka sprawnie posługuje się piórem, zatem prostota języka, niesamowici bohaterowie oraz wspaniała otoczka miejsc, w jakich dzieje się akcja, sprawiają, że książka ta pochłania Czytelnika, a on ją.

Cudowne, w moim mniemaniu, wydanie książki sprawia, że jej lektura staje się jeszcze przyjemniejsza. Co chwilę zamykałam książkę, aby móc ponownie nacieszyć oczy przepiękną okładką. Dodatkowo prostota rozdziałów dotyczących Niny, oraz delikatne acz szykowne ramki rozdziałów poświęconych Róży nadają książce odpowiedni klimat. Ponad to, na samym końcu, mamy zamieszczony wywiad z samą autorką, który jest bardzo miłym i wartościowym dodatkiem.

Cóż, trochę się rozpisałam, jednak i tak mam wrażenie, że napisałam za mało ;) Na koniec jeszcze tylko polecę tę pozycję WSZYSTKIM! Tak, wszystkim, bez wyjątku. Moim zdaniem warto, aby każdy miłośnik książek się z nią zapoznał.

"Jestem coraz starsza, tracę czas na bzdury, wiem, że nie powinnam na to pozwolić, ale coś mnie odgradza od mojego prawdziwego życia, a raczej od tego, co chciałabym, aby było moim życiem. Nic mnie nie cieszy, powinnam fruwać, a ledwie pełzam. Czy rzeczywiście mamy wpływ na nasze życie? Jaki? Ja nie mam żadnego. Młodość minęła mi na gonitwie za mrzonkami."

~http://ruczek.blogspot.com~
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

rewelacyjna

Ocena:
Data:
„Podróż do Miasta Świateł. Róża z Wolskich” to historia dwóch kobiet. Niby żyjących w innych epokach, niby całkiem różnych a jednak coś je ze sobą łączy.
Akcja książki podobnie jak w „Cukierni pod Amorem” toczy się w dwóch epokach. Losy bohaterek przeplatają się w poszczególnych rozdziałach.
Ta współczesna to Nina – doktor wykładowca na Uniwersytecie. Los zsyła jej pewne zadanie i wtedy zaczyna się jej przygoda.
Nina pojawia się w hotelu w Zajezierzycach ... Tam zostaje poproszona o dokonanie ekspertyzy obrazu i znalezienie sposobu na zabezpieczenie go przed kradzieżą. W miarę jak prace postępują Ninie zaczyna się ta przygoda coraz bardziej podobać. Tym bardziej, że się zakochuje.
Dziewiętnastowieczna Róża przyjeżdża z matką do Paryża, aby leczyć się u najlepszych lekarzy, ponieważ jest niemową. W mieście tym powodzi im się bardzo różnie. W czasie Rewolucji i zaraz po niej żyją na skraju nędzy. Z tego stanu próbuje wydobyć je Róża pozując do portretów, pomagają im przyjaciele, z czasem też obie kobiety dostają pracę. Róża fascynuje się malarstwem, próbuje swoich umiejętności w tej dziedzinie. Pewnego dnia zakochuje się i wyprowadza się z domu wbrew woli matki.
Obie kobiety – Różę i Ninę łączą matki, a właściwie ich zachowanie wobec córek. Obie postępują jak bluszcze, osaczają je, manipulują. Wtrącają się w życie osobiste córek, chcą za nie decydować, a gdy one próbują od tego uciec, knują intrygi bądź śmiertelnie się obrażają.
„Podróż do Miasta Świateł. Róża z Wolskich” To niesamowita opowieść. Chociaż z początku trochę mnie denerwowała. Męczyło mnie zbyt dużo opisów, francuskich nazw i określeń.
Autorka w książce tej w niezwykle skrupulatny sposób opisała Paryż. Ulice, miejsca, postacie historyczne. Wydawać by się mogło, że Paryż jest jednym z głównych bohaterów tej książki.
W „Podróży do Miasta Świateł. Róża z Wolskich” niezwykle fascynowała mnie historia dziewiętnastowiecznej Róży. Niezwykle niezależnej, nieprzejmującej się konwenansami, robiącej to, na co ma ochotę. Wręcz czasem wzbudzająca zniesmaczenie, zgorszenie, oburzenie. We fragmentach dotyczących Róży książka była sprośna, z pieprzykiem. Poznajemy w nich świat metres, kurtyzan, utrzymanek. Ale także arystokracji, artystów, wyższych sfer, ale także ludzi z najniższej warstwy społecznej.
To książka o pięknych miejscach, o ciekawych ludziach i ich fascynujących historiach. Nieodłącznym tłem powieści jest sztuka malarska oraz moda.
Książka ta mnie pochłonęła. Polecam ją zdecydowanie wszystkim niezależnie od płci i wieku. A ja już nie mogę doczekać się kolejnego tomu.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena