Koszyk 0
Opis:
Książka "Pod włoskim niebem" autorstwa Lidii Woźniak opowiada o pracy badante(opiekunki) w różnych rejonach Włoch. Pani Lidia spędziła tam z przerwami kilkanaście lat. Pracowała w różnych domach i opiekowała się różnymi osobami. Do wyjazdu zmusiła ją ekonomia. Pierwszy raz był oczywiście najtrudniejszy. Autorka jechała tam ze słabą znajomością języka, nie miała pojęcia chyba jak każdy co ją czeka. Rozstaniu z rodziną towarzyszyły łzy. Potem było już oczywiście łatwiej, co nie znaczy ... że jak po maśle. Niezbyt gruba książeczka to autentyczna i do bólu prawdziwa relacja z życia opiekunki. Pełna różnych wydarzeń, niespodzianek, emocji. Autorka doskonale oddała realia jakie są związane z opieką nad osobami starszymi. Nie zawsze jest to zajęcie wdzięczne, często pojawia się stres. Pobytom poza rodzinnym domem towarzyszy też tęsknota za rodziną. Inny kraj, inne realia, inny język, kuchnia i otoczenie. I świat ludzi chorujących, którzy niekiedy potrafią być przykrzy, złośliwi, niecierpliwi. Książkę to coś na wzór i pamiętnika i zarazem poradnika dla osób, które chcą wyjechać i pracować w takim zawodzie. Autorka bez ogródek opisuje jego blaski i cienie. Ta publikacja to też refleksje Pani Woźniak na współczesną sytuacją w Polsce. W przerwach wspomnień padają ostre słowa krytyki wobec tego co się w naszym kraju dzieje. Niestety Pani Lidia ma całkowitą rację. Polakom po przemianach ustrojowo- gospodarczych żyje się coraz gorzej. Nie ma chyba dziedziny życia by szło ku dobremu. Reasumując książka jest ciekawa, realna i prawdziwie obrazuje dzisiejszą smutną niestety rzeczywistość. Jej autorka należy do grona współczesnych siłaczek, które poświęcają się i podejmują spore wyzwania. Należy im się za to szacunek. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Lidia Woźniak
  • 2014
  • 1
  • 132
  • 195
  • 120
  • 978-83-7942-153-4
  • 9788379421534
  • ZBFFY

Recenzje czytelników

Pod włoskim niebem

Ocena:
Data:
Włochy. Piękny kraj, ciągle radosny i nawołujący turystów. Ciepłe słońce, wspaniałe widoki... Dla naszej bohaterki, a równocześnie autorki prócz cudownego kraju, czekała praca. Ciężka, wędrówka za chlebem, wiele przepracowanych godzin spędzonych w obcym kraju bez najbliższej rodziny. Sytuacja w naszym kraju zmusiła panią Lidię do wyjazdu, aby jej rodzina mogła wieść lepsze życie. W książce o utopijnym tytule "Pod włoskim niebem" ... zostały zapisane wspomnienia autorki związane z pracą na obczyźnie.
Literatura migracyjna przyciąga mnie do siebie głównie ze względu prawdziwych historie ludzi, które pisane są z głębi serca, dlatego tak chętnie po nie sięgam. Wiem także, że na czyiś wspomnieniach, opisywaniu swoich przeżyć nie zawiodę się, a dzięki takim opowieściom zyskam większy ogląd na świat, który mnie otacza; poznam zakątki, o których nie miałam pojęcia.
Pani Lidia to sympatyczna kobieta, która źle czuła się w Polsce, więc postanowiła wyjechać, aby zarobić więcej niż w rodzimym kraju. Dobitnie ukazuje ona smutną rzeczywistość naszego kraju. Opisuje ona poszczególne rodziny, w których przyszło jej żyć w ciągu jedenastu lat odkąd pierwszy raz wyjechała do Włoch. Życie z obcymi, w obcym domu, w innym kraju nie było łatwe. Musiała przystosować się do klimatu, nowych zasad panujących w jej tymczasowej ojczyźnie, a także rodzinie. Pani Lidia opiekowała się starszymi ludźmi, którzy ciągle potrzebowali opieki. Nie zajmowała się wyłącznie miłymi i uroczymi staruszkami, trzeba zaznaczyć, iż przyszło jej współpracować z zrzędliwymi, niemiłymi ludźmi, którzy łatwego charakteru z pewnością nie mieli. Jednak ona zawsze starała się wyciągnąć pozytywne wnioski z zaistniałej sytuacji, nawet wtedy gdy znalazła się prawie na końcu świata, w stromych górach, które napawały strachem. Pani Lidia przywiązywała się do ludźmi, którymi się zajmowała, jej sympatię do nich widać na każdym kroku. Opiekunka i jej podopieczni mimo zgrzytów, dobrze czuli się w swoim towarzystwie.
Podziwiam postawę pani Lidii jeśli chodzi o decyzje, jakie musiała podejmować. Trudne, ciężkie. Czyż nie należą jej się słowa uznania, kiedy pierwszy raz wyjechała zupełnie nie znając języka? Kiedy musiała się zmierzyć z nową rzeczywistością i niełatwymi pacjentami? Kiedy musiała sobie radzić z poniżaniem jej, czy nie okazywaniem szacunku? Te smutne chwile na szczęście przeważają radosne, szczęśliwe, ciepłe wspomnienia ludzi, którzy oczekiwali miłości i nie lubili być słabymi. Czy ktoś z nas chciałby, aby obca osoba patrzyła, jak sobie nie radzimy? Czasami jedynym wyjściem jest kąsanie, niczym żmija, odgradzanie się murem. Pani Lidii niejednokrotnie udało się przebić przez ten mur, dzięki swojej cierpliwości.
Pani Lidia podkreśla, że emigranci nie powinni być potępiani, ponieważ to oni wykazują się odwagą wyjeżdżając w obce tereny. Tchórzami są władze w naszym państwie, które nic nie robią, a media w dużej mierze krytykują młodych (i nie tylko) ludzi, którzy nie mają perspektyw finansowych w kraju. Autorka porusza ważną i kontrowersyjną kwestię. Wysnuwa wniosek, iż bogaci nadal się bogacą, a biedni są coraz bardziej ubożsi. Z jej poglądami można się zgodzić, można je też negować i odrzucać. Ja w tych rozważaniach jestem gdzieś po środku.
Jeśli lubicie tematykę migracyjną i jesteście ciekawi, jak wygląda życie opiekunki starszych ludzi na obczyźnie, to "Pod włoskim niebem" będzie dla Was idealną książką. Pani Lidia spisuje swoje przemyślenia i doświadczenie, co może pomóc wielu osobom przymierzającym się do wyjazdu. Książkę przeczytałam bardzo szybko, poranna kawa plus ciekawa lektura to doskonałe połączenie na początek dnia. Gorąco polecam "Pod włoskim niebem"!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena