Koszyk 0
Opis:
Czy może nam pomóc cudza chęć i siła życia? Narratorką powieści jest pogrążona w smutku Hiszpanka, prawniczka, opuszczona po latach małżeństwa. To ona opowiada o Sao: biednej dziewczynie z Wysp Zielonego Przylądka, z którą zetknęła się, by poznać jej burzliwe i trudne, ale pełne życie. Sao wyjechała z ojczyzny w poszukiwaniu pracy i szczęścia, a znalazła się w sytuacji bezrobotnej matki, której okrutny mąż ukradł dziecko i wywiózł do Angoli. Czy historia dzielnej Sao ... walczącej o byt i odzyskanie dziecka sprawi, że wycofana, zalękniona narratorka zatroszczy się o swój los? Przejmujące i krzepiące. Nagroda Premio Planeta 2009 za najlepszą książkę hiszpańskojęzyczną roku Literatura kobieca w wydaniu najlepszym! Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Angeles Caso
  • 2012
  • 224
  • 215
  • 135
  • 978-83-7799-763-5
  • 9788377997635
  • ZAI1F

Recenzje czytelników

Płynąć pod prąd

Ocena:
Autor:
Data:
Klimat książek autorów hiszpańskojęzycznych jest dość specyficzny. Ciężko mi go opisać odpowiednimi słowami, to po prostu trzeba przeżyć. Egzotyka. ubóstwo, odmienna, trudna rzeczywistość- to są słowa, które przychodzą mi na myśl. Jednak one są niczym w porównaniu z tym jak odbieramy całą historię. No, tak jestem trochę nieobiektywna, ale lubię hiszpański, lubię hiszpańskie klimaty i nic nie poradzę, że potrafią zawładnąć moim małym serduchem. “Pod wiatrem” jest właśnie jedną z takich lektur ... które zapadają na długo w pamięci czytelnika- mojej na pewno.

Poznajemy historię małej Sao, dziewczyny z Wysp Zielonego Przylądka. Jej życie od samego początku nie jest usłane różami, w domu się nie przelewa, matka czuje do niej wstręt, ojciec nieznany. Mimo to nie traci nadziei na lepsze jutro. Jak każde dziecko ma marzenia, do których uparcie dąży. Niestety los nadal nie jest łaskawy i dziewczyna musi pogodzić się z tym, że być może nigdy nie osiągnie tego czego pragnie. Kiedy dorasta także los jej nie oszczędza. Kto wygra tę nierówną walkę? Sao czy ciążące nad nią fatum?

Cóż mogę powiedzieć? Czyta się szybko, ale to końcówka najbardziej zaskakuje. Nie jest to książka sensacyjna, ani kryminalna, nie jest to też romansidło, jakby można było sądzić po okładce. Jest to niesamowita historia o walce o lepsze życie, o miłości do dziecka i destruktywnej toksycznie uzależniającej miłości do faceta. Nie ma lukrowanej posypki, jest raczej gorzka, chociaż zakończona happy endem, ale nie jest to słodkie zakończenie.
Najciekawsze jest to, że język powieści jest prosty, ale nieprymitywny. Mimo swojego nieskomplikowanego charakteru fantastycznie maluje rzeczywistość otaczającą bohaterów. Coś magicznego jest w tej powieści, co nie pozwala o sobie zapomnieć.

Książka została wyróżniona nagrodą Premio Planeta w 2009 roku i zdecydowanie uważam, że zasłużenie. Polecam, a jeśli jesteś hiszpanofilem to jest to pozycja dla Ciebie. Koniecznie musisz ją poznać. Ja natomiast chętnie przeczytam inną powieść Ángeles Caso.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena