Koszyk 0
Opis:
Kolejna wycieczka płynie tratwą przez malownicze przełomy rzeki Kolorado. Nad ich bezpieczeństwem czuwa przewodniczka Dani WhalenNagle ponton uderza w martwe ciało. Wezwana policja szybko stwierdza, że chodzi o nieszczęśliwy wypadek lub samobójstwo. Ale Dani dobrze znała ofiarę i wie, że Trey nigdy nie wskoczyłby do spienionej rzeki. Szef miejscowej policji nie tylko odmawia pomocy ... ale aresztuje Dani za rzucanie bezpodstawnych oskarżeń. Doświadczony detektyw, Ty Hauck, bezskutecznie szuka świadków, bo miejscowi milczą jak zaklęci. Nikt nic nie widział, nikt nic nie słyszał. Szybko staje się jasne, że miasteczkiem rządzi potężny koncern, a lokalne władze są skorumpowane. Gra toczy się o tak wysoką stawkę, że wszystkie chwyty są dozwolone. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Andrew Gross
  • 2015
  • 416
  • 215
  • 145
  • 97883276-1403-2
  • 9788327614032
  • ZCXHZ

Recenzje czytelników

Autor "Krachu" znów w natarciu

Ocena:
Autor:
Data:
Czy to możliwe, by za wydarzeniami w małych społecznościach stały wielkie koncerny? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Andrew Gross. W swoim nowym kryminale "Pod powierzchnią" po raz kolejny wkracza w świat wielkich pieniędzy i jeszcze większych przekrętów.

Fabuła "Pod powierzchnią" rozpoczyna się podczas jednej z wycieczek turystycznych po rzece Kolorado. Nagle tratwa uderza w martwe ciało. Okazuje się, że to przyjaciel Dani Whalen - przewodniczki spływu ... Policja stwierdza samobójstwo, ale Dani wierzy w ingerencję osób trzecich. Zwraca się po pomoc do detektywa Ty Haucka.

Ten rozpoczyna śledztwo, jednak ma wrażenie, że w miasteczku panuje zmowa milczenia. Kiedy już w końcu udaje mu się uzyskać jakieś informacje, okazuje się, że sprawa ta ma ogromny zasięg. Wraz z Dani dowiadują się, że całą okolicą trzęsie ogromny koncern, korumpując władze i sterując wszystkimi inwestycjami. Gdy sami zainteresowani dowiadują się, że ktoś wpadł na ich trop, próbują za wszelką cenę uciszyć ciekawskich.

Andrew Gross znów pokazuje klasę, umiejętnie łącząc wątki kryminalne z teoriami spiskowymi na masową skalę. "Pod powierzchnią" to kolejny, dynamiczny kryminał, w którym bardzo dużo się dzieje. Dla wszystkich, którzy lubią wycieczki w świat wielkich afer, vip-ów i ogromnych pieniędzy.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

O koncernach, polityce i wodzie.

Ocena:
Autor:
Data:
Książkę amerykańskiego pisarza Andrew Gross'a wybrałam ze względu na tytuł. Od początku wiedziałam, że "Pod powierzchnią" znajdą się inne sprawy, tajemnice i kłopoty. Pod taflą groźnie wezbranej wody, pod powierzchnią idealnego wizerunku koncernu przemysłowego, za fasadą posterunku policji i w życiu kilku amerykańskich obywateli z prowincji.
"Pod powierzchnią" to powieść kryminalna z nutą thrillera polityczno - społecznego ... Dotyka ważnego problemu środowiskowego naszych czasów - dostępu do wody, piętnuje nadużycia w wielkich koncernach i korporacjach oraz ciemne strony armii amerykańskiej. Przede wszystkim jednak jest to dobrze opowiedziana historia, która trzyma w napięciu i zawiera kilka świetnych zwrotów akcji.
Wszystko rozpoczyna się od spływu kajakowego zorganizowanego na rzece w okolicy Aspen, w stanie Kolorado. Młoda przewodniczka musi przerwać emocjonującą wycieczkę, zorganizowaną dla kilku spragnionych mocnych wrażeń śmiałków, ponieważ natrafia na wywrócony kajak a w nim na ciało przyjaciela. Wszystko wskazuje na to, że był to nieszczęśliwy wypadek, tak twierdzi miejscowa policja i jej komendant Wade Dunn. Ale Dani Whalen ma przeczucie, że za wypadkiem wysportowanego Treya kryje się coś zupełnie innego. Sama bada okolice rzeki, wpada na kilka tropów i ma nawet otrzymać potwierdzenie swych podejrzeń od operatora balonów, który podobno widział zajście. Gdy tenże ginie w katastrofie balonu wraz z piątką ludzi przewodniczka spływów wie już, że to nie przelewki. Niestety nikt nie chce lub nie może uwierzyć, że sprawa ma drugie dno. Na szczęście pojawia się na scenie były detektyw Ty Hauck, który z osobistych powodów pomaga Dani. Wyciąga ją z więzienia i wspólnie ruszają tropem coraz bardziej zawiłych zdarzeń. Ktoś za wszelką cenę chce zatuszować morderstwo, korumpuje władze i sięga bardzo głęboko...pod powierzchnię.
Ty Hauck musi zmierzyć się z bezwzględnym koncernem energetycznym, przebić mur milczenia i zdobyć zaufanie ludzi, którzy czują się zdradzeni i wykorzystani przez państwo.
Fabuła powieści poprowadzona jest dynamicznie, w filmowym stylu. Dzieje się dużo, a rytmem wydarzeń sterują rozdziały, których tytuły związane z wodą są jednocześnie zapowiedzią nieuniknionej konfrontacji.
Czasem bohaterowie wykazują się jakimiś nadludzkimi predyspozycjami, ale być może tak właśnie działa na człowieka dawka adrenaliny w momencie niewiarygodnego stresu. Osobiście nie przeżyłabym ani minuty w głębinie skłębionej masy zimnej wody, ale ja od dziecka boję się takiego żywiołu.
W każdym razie książka na pewno spodoba się wielbicielom gatunku, ludziom mającym mocne nerwy i...płuca. Mnie nie zawiodła, znalazłam w niej ciekawy pomysł, dobrych (momentami przewidywalnych w reakcjach) bohaterów i atmosferę sennego amerykańskiego miasteczka w Kolorado, w którym można napić się czarnej lub białej kawy, bo nikt nie słyszał nawet o latte.
I tylko jedna rzecz denerwowała mnie podczas lektury, spolszczona nazwa koledż, choć wiem że jest poprawna, to jednak przyzwyczajona jestem do innej formy. Tym bardziej, że pozostawiono słowo paragliding zamiast paralotniarstwo. Ale to nieistotne drobiazgi, na które, sama nie wiem dlaczego, zwróciłam uwagę.
Książkę "Pod powierzchnią" polecam na jesienne wieczory, w wygodnym, bezpiecznym i suchym fotelu. Może podczas lektury zerkniecie za okno i w strugach deszczu ujrzycie czarnego SUV - a. Uważajcie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena