Koszyk 0
Opis:
Wszystko, czego się boisz... Znajdziesz "Pod kopułą"! Jedna z najlepszych książek 2009 roku według The New York Times! Pewnego pogodnego, jesiennego dnia małe amerykańskie miasteczko Chester's Mill zostaje nagle i niewytłumaczalnie odcięte od świata. Otacza je niewidoczne pole siłowe, które mieszkańcy zaczynają nazywać kopułą. Sytuacja szybko się pogarsza. Pole wpływa niekorzystnie na środowisko, a ludzi powoli ogarnia panika… Dale Barbara ... weteran wojny w Iraku zarabiający na życie jako wędrowny kucharz, jest zmuszony do pozostania w Chester’s Mill. Wspierany przez wojsko, które znajduje się na zewnątrz kopuły, wraz z garstką ochotników próbuje uspokoić nastroje społeczne. Na drodze staje im Duży Jim Rennie, ambitny lokalny polityk, który za wszelką cenę chce wykorzystać sytuację dla własnych celów. Wraz z synem ukrywają wiele koszmarnych tajemnic, które nie mogą ujrzeć światła dziennego. Czas ucieka, a największym wrogiem mieszkańców jest sama kopuła. Czy dowiedzą się, jak powstała, zanim będzie za późno? Czas goni. A właściwie czasu już brak… Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Stephen King
  • 2010
  • 927
  • 202
  • 142
  • 978-83-7648-3-498
  • 9788376483498
  • Y7378

Recenzje czytelników

Warta uwagi nie tylko miłośników powieści Stephena Kinga.

Ocena:
Autor:
Data:
"Pod kopułą" Stephena Kinga zapowiadana była przez wydawcę jako wielki powrót króla gatunku, którego dorobek przez ostatnie kilka lat cechował się spadkiem formy literackiej. Okazało się, że jego najnowsza powieść, "Pod kopułą", w każdym calu spełnia tę obietnicę i trzyma w napięciu od samego początku do - nieco zaskakującego - końca.
W "Pod kopułą" King powraca do swojego ulubionego wzorca ... jakim jest przedstawienie małego amerykańskiego miasteczka - w tym wypadku Chester's Mill. Zgodnie z zasadą Hitchcocka najpierw trzęsienie ziemi, a później budowanie napięcia i nastroju grozy, opisuje nagłe i niewytłumaczalne szczelne zamknięcie miasta niewidzialną kopułą. Już na samym wstępie opisane są pierwsze konsekwencje tego wydarzenia - katastrofy lotnicze, nieszczęśliwe wypadki, natychmiastową separację całego miasta. Jest to jednak dopiero preludium zdarzeń, które mają nastąpić później.
Sytuacja w Chester's Mill szybko zaczyna się pogarszać. Stephen King po mistrzowsku zagłębia się w psychologię bohaterów, ukazując stopniową narastającą panikę w mieście, gdy nawet rządowe wysiłki na nic się nie zdają, pogarszając jedynie sytuację ludzi, którzy znaleźli się po niewłaściwej stronie kopuły. Wraz ze wzrostem zanieczyszczenia, pogarszaniem się nastrojów społecznych i stopniowym zanikiem więzi międzyludzkich wszelkie szanse dla odseparowanego miasteczka zaczynają drastycznie maleć. Czytelnik ma wrażenie, że w mieście wszyscy zaczynają być inwigilowani, ich decyzje - często poparte instynktem samozachowawczym - zaczynają zachowywać się irracjonalnie, nie troszcząc się o swoich sąsiadów i krewnych, z którymi przed całe życie starali się żyć w zgodzie. Atmosferę przerażenia i beznadziejności można odczuć na każdej stronie tej wyśmienitej powieści.
Co więcej, Stephen King przedstawia różne skrajne zachowania ludzkie - od despotycznego polityka, dążącego do zaspokojenia chorego poczucia władzy, poprzez dziennikarkę, która za wszelką cenę próbuje dotrzeć do prawdy tkwiącej w pojawieniu się kopuły, aż po postać weterana wojny w Iraku, który stara się poprawić los mieszkańców i przeciwstawia się dyktatorowi.
Zaskakujące zakończenie książki sprawia, że czytelnik zacznie zastanawiać się nad głebszym przesłaniem powieści - problematyka zaniku więzi społecznych, odizolowania ludzi i stopniowe narastanie fobii, grozy i strachu to główne przesłanie Stephena Kinga. Jakie zachowanie odpowiednie jest w tak skrajnej sytuacji, gdy granice między jednostką a społeczeństwem zaczynają zanikać i nie wiadomo, co jest dobre a co złe, jak rozpoznać moralnosć i odrzucić zło? Dzięki temu powieść Stephena Kinga zdecydowanie można polecić nie tylko fanom jego powieści, ale również czytelnikom, którzy nie mieli do tej pory przyjemności poznania książek tego niekwestionowanego mistrza powieści grozy, jakim Stephen King niewątpliwie jest.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

„Pod kopułą” – śmiertelna przygoda w zamkniętej przestrzeni

Ocena:
Autor:
Data:
"Pod kopułą" zaprzecza stereotypowi, że King to tylko twórca horrorów, bo choć występują w niej elementy fantastyczne, to głównym wątkiem jest szczegółowe studium ludzkiej psychiki.
Zastanówmy się przez chwilę - co może się stać, gdy małe miasteczko, zostanie otoczone nieprzepuszczalną barierą? Jak zareagują mieszkańcy? Czy wspólnie stawią czoła nieznanej sile, czy przeciwnie - zwrócą się przeciwko sobie? Co może się stać z miastem, odciętym od reszty świata, którego szeryf umiera ... a jego zastępcą ostaje półgłówek podatny na manipulację? Co będzie z miasteczkiem zamkniętym pod kloszem, przez który docierają śladowe ilości wody i powietrza, a jednocześnie jest wystawiony na ciągłe działanie słońca? I wreszcie - czym jest tajemnicza kopuła i skąd pochodzi?
Dale Barbara – główny bohater książki jest byłym wojskowym, a w mieście pracuje jako kucharz. Jest w konflikcie z władzami miasta, ale to też ostatni sprawiedliwy w społeczności zamkniętej pod kopułą. Wraz z kilkorgiem innych, trzeźwo myślących mieszkańców (w tym sprytnych dzieciaków) podejmuje się trudnego zadania - będzie musiał rozwiązać zagadkę kopuły, która otacza miasto i walczyć z władzami oraz resztą miasta. Jak bardzo w tych warunkach zatrze się granica między dobrem i złem?
Książka jest doskonałą ilustracją rodzącej się dyktatury, zagrożeń z niej wynikających i tego, z jaką łatwością w obliczu bezpośredniego zagrożenia (o nieznanym pochodzeniu) można manipulować całym miastem.
W książce ujmuje poziom szczegółowości i barwności każdej postaci. Wspaniałe jest przedstawienie psychologii tłumu, tego, jak izolacja może wpłynąć na społeczność i zmienić ją nie do poznania, jak potrafi wydobyć z każdego z mieszkańców najgorsze i najwznioślejsze cechy.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena