Koszyk 0
Opis:
Polecam powieść wszystkim, którzy lubią się zatrzymać, powspominać z bliskimi (bo bohaterowie szybko sie takimi stają), pokiwać głową nad nieuchronnością dziejów czy ogrzać w cieple domowej atmosfery. Uzmysłowiłam sobie też, że historie wielu współczesnych rodzin nie rozgrywają ani pod jednym dachem, ani nawet pod jednym niebem. Rozjechaliśmy się wszyscy po świecie, pod różne dachy i nieba. Pewnie stad moja tęsknota za jednym domowym ogniskiem z krzątającą się w tle babcią Izabelką ... która niezauważalnie dba o płomień. Anna Ławicka Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Stanisława Fleszarowa-Muskat
  • 2011
  • 278
  • 195
  • 125
  • 978-83-8992-369-1
  • 9788389923691
  • ZAC4R

Recenzje czytelników

Wspaniała saga rodzinna

Ocena:
Autor:
Data:
„Pod jednym dachem pod jednym niebem” to saga rodziny Wysoczarskich. Rzeczywista akcja powieści rozgrywa się zaledwie w ciągu jednej doby. Z okazji swojego jubileuszu Karolina i Wiktor Wysoczarscy organizują przyjęcie, na którym spotykają się cztery pokolenia: matka Karoliny przez wszystkich nazywana babką Izabelką, matka Wiktora – Jadwiga Wysoczarska, dzieci Karoliny i Wiktora – Krystian z rodziną, Kamil i Agnieszka z byłym mężem i obecnym partnerem ... I wreszcie najmłodsze pokolenie – Marek i Sylwia – wnuki Wysoczarskich. Oprócz rodziny goszczą również księdza, który przed laty udzielał im ślubu i Sylwestra Ziołkę – przyjaciela Wiktora jeszcze z czasów wojny. Prawdziwy kalejdoskop ludzi i charakterów. Jak to często na takich spotkaniach bywa, nie wszystko idzie zgodnie z przewidywaniami gospodarzy i każdy z nich ma moment, iż żałuje że w ogóle do spotkania doszło. Autorka buduje całą piramidę różnych wątków, w których motywem przewodnim jest wojna. Każdy z obecnych – za wyjątkiem młodego pokolenia – ma jakieś wspomnienia z nią związane, które w tym niby radosnym dniu na nowo odżywają. Każdy ma jakieś niezabliźnione rany i ofiary złożone wojnie, które co jakiś czas dają o sobie znać. Odżywają wspomnienia ludzi, którzy odeszli, minionych wydarzeń, zwierząt, a także utraconego majątku.
Autorka nikogo nie ocenia i nie narzuca nam – czytelnikom swoich opinii. Moją sympatię zdobyło starsze pokolenie: obie babcie ze szczególnym uwzględnieniem babki Izabelki oraz Karolina i Wiktor Wysoczarscy ze swoimi przywarami i życiowymi potknięciami. Młode pokolenie nie budzi już tak pozytywnych uczyć. Mimo, iż książka powstała ponad dwadzieścia lat temu , dzieci i wnuki Wysoczarskich za bardzo przypominają mi współczesnych młodych ludzi.
Książka budzi tęsknotę za rodziną – taką prawdziwą – z dziadkami, rodzicami, licznym rodzeństwem, zwierzętami, niedzielnymi obiadami, a nawet kłótniami. Byle się tylko zdążyć pogodzić…Rodziną, do której czuje się przynależność od pokoleń. Jeśli jej zabraknie, człowiek czuje się jak wyrwana z korzeniami roślina próbująca za wszelką cenę zapuścić je na „obcym” gruncie.
Początkowo nie mogłam się wciągnąć w tę powieść. Wydawało mi się, że to nie moje klimaty. Jednak z każdą kartą lektura pochłaniała mnie coraz bardziej. I teraz nie mogę się już doczekać kolejnych tomów powieści tej autorki.
fragment recenzji pochodzi z mojego bloga http://sladami-ksiazki.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena