Koszyk 0
Opis:
 Jesteśmy tym, kim uczyniła nas nasza przeszłość.Nigdy nie uda ci się zapomnieć, skąd pochodzisz, nigdy nie uda ci się tego zmienić... bez miłości.Historia pustyni zapisywana jest na piasku. Laia swoją własną historię miała wyrytą na skórze przez gwałtowne podmuchy ostrego wiatru sirocco, aby nigdy nie zapomniała, skąd pochodzi i kim naprawdę jest. Jej przeszłoś ... ć zmuszała ją do milczenia nawet wobec najbliższych. Istnieją bowiem sekrety, które parzą tak długo, aż wszystko wokół spalą i przemienią życie w popiół. Jednak nawet na pustyni zdarzają się cuda: bezkresne pragnienie miłości może wygrać z żarem pustyni.Pocałunki piasku to prawdziwa historia dziewczyny pochodzącej z wydm Sahary, która otrzymała nowe życie w Hiszpanii: wreszcie studiuje, robi karierę, jest pod opieką świetnych lekarzy, ponadto - zakochuje się ze wzajemnością. Niespodziewanie, przeszłość zaczyna się o nią upominać i zmusza ją do powrotu.Reyes Monforte - hiszpańska pisarka i dziennikarka, znana również z licznych programów radiowych i telewizyjnych. Koncentruje się na dramatycznych historiach współczesnych kobiet. Wszystkie jej bestsellerowe powieści: Niewierna, Okrutna miłość i Pocałunki piasku są oparte na faktach. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • WAM
  • miękka
Mniej Więcej
  • Reyes Monforte
  • 2015
  • 496
  • 210
  • 136
  • 97883277-0190-9
  • 9788327701909
  • ZCWL2

Recenzje czytelników

Pocałunki piasku

Ocena:
Autor:
Data:
Reyes Monforte w swojej czwartej powieści pt.,,Pocałunki piasku" opowiada opartą na faktach historię Lai-młodej Saharyjki, która w wieku dwunastu lat przybyła do Hiszpanii w ramach corocznej akcji ,,Wakacje w pokoju" z serca pustyni na Saharze Zachodniej, gdzie przebywała w obozie dla uchodźców i zamieszkała z bezdzietną parą Letycją i Sandro w mieście Huesca.

Laia otoczona opieką hiszpańskiego małżeństwa, które kochało ją jak własną córkę i starało się jej ,,nieba przychylić, ... szybko przyzwyczaiła się do życia w nowych warunkach. Ze względu na początki astmy i zaburzenia sercowe jej pobyt w Hiszpanii wydłużył się na lata, gdyż dolegliwości zdrowotne niezbyt poważne przy hiszpańskim trybie życia w przypadku mieszkania na pustyni, gdzie nie było dostępu do odpowiednich środków medycznych i badań kontrolnych zagrażały życiu.
Laia bardzo dobrze się uczyła, kochała swoich opiekunów i uwielbiała stać na deszczu. Nie mogła znieść myśli, że miałaby znów powrócić do życia pośród wydm i burz piaskowych na pustyni.

Kiedy zakochuje się z wzajemnością w Juliu i dostaje się na studia medyczne w Madrycie wydaje jej się, że osiągnęła coś niemożliwego, jakby żyła w bajce. Zdaje sobie sprawę, że spotkało ją wielkie szczęście i chciałaby jego część podarować innym. Rozważa możliwość podjęcia pracy na afrykańskiej ziemi po ukończeniu medycyny. Jednak nagle w jej życie zaczynają się wkradać duchy trudnej przeszłości na Saharze. Nikt poza nią nie zna mrocznego sekretu, jaki pozostawiła na pustyni i niespodziewanie musi się zmierzyć z jego konsekwencjami. Tajemnica, którą skrywała głęboko i bała się ujawnić bliskim odbiera jej to, co było dla niej najważniejsze: miłość i wolność.

,,Kto nie oddaje długu człowiekowi pustyni, ryzykuje, że pustynia się o niego upomni."

Równolegle do losów Lai i Julia czytelnik poznaje, całkiem podobną, historię ojca Julia-Carlosa, który 35 lat wcześniej zakochał się w kobiecie z Afryki-Maimie, która w wyniku ówczesnych zawirowań politycznych, zaginęła. Te dwie historie przeplatają się ze sobą, połączone losem miłości niemożliwej.

Reyes Monforte w swojej nowej książce zwróciła uwagę na zaskakujący problem w dzisiejszych czasach jakim jest niewolnictwo kobiet. Trudno uwierzyć, że w XXI wieku może jeszcze istnieć reżim niewolniczy, ale w obozach uchodźców w Tinduf, gdzie od ponad 40 lat żyje 200 tysięcy osób w tzw. ,,jaimas", czyli namiotach używanych przez ludy nomadzkie północnej Afryki pośrodku pustyni Sahary, zdarzają się przypadki niewolnictwa.

Autorka przedstawiła w zarysie trudną historię Sahary Zachodniej, która po konferencji berlińskiej w 1885 roku, gdy mocarstwa europejskie na nowo podzieliły Afrykę, stała się kolonią Hiszpanii. Późniejsze zamieszki przeciwko Hiszpanom oraz obecne spory o te tereny między Marokiem a Saharyjską Arabską Republiką Demokratyczną.

Ukazuje smutną prawdę o dzieciach mieszkających w obozach saharyjskich, gdzie nie mają warunków do normalnego rozwoju, są często odwodnione, niedożywione, cierpią na biegunki, bo piją zanieczyszczoną wodę, nie mają zapewnionej podstawowej opieki medycznej, a do tego bezlitosne słońce Sahary uszkadza im wzrok.

,,Pocałunki piasku" to bardzo dobra historia, która budzi emocje, wzrusza i odkrywa przed czytelnikiem nową szokującą rzeczywistość. Dużo w niej dramatycznych zwrotów akcji i pięknych opisów pustyni. Dzięki niej można poznać realia bardzo odmienne od tych, w których żyjemy.

Serdecznie polecam:)
http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Tajemnica przeszłości

Ocena:
Autor:
Data:
Najnowsza książka hiszpańskiej dziennikarki porusza temat wydarzeń na terenach Zachodniej Sahary. Bohaterką powieści jest Laia, która korzystając z programu humanitarnego, wyjeżdża na wakacje do Hiszpanii. Dzięki temu ma okazję nie tylko odpocząć, ale również zadbać o swój stan zdrowia. Dziewczynka zostaje przekazana pod opiekę Letycji i Sandra, małżeństwa które nie może mieć własnych dzieci i decyduje się gościć podopieczną programu. Laia niezwykle szybko aklimatyzuje się ... jest zafascynowana wodą i deszczem, których nigdy nie ma dosyć. Swoich gospodarzy traktuje jak rodzinę i z czasem zaczyna ich nazywać rodzicami. Rzadko wspomina przeszłość, unika kontaktów z krewnymi i nie chce wracać do obozu w Tindufie. Hiszpanie, choć początkowo nie rozumieją zamkniętego w sobie i nieco dziwnego gościa, z czasem obdarowują ją wielką miłością i mimo sprzeciwu ze strony rodziców, uzyskują zgodę sądu na przedłużenie pobytu Lai w Hiszpanii, do czasu aż stan jej zdrowia znacząco się polepszy. Dziewczyna odżywa, pełna ciekawości i radości, rośnie, chłonie wiedzę i cieszy się szczęściem, o którym nigdy nie śmiała marzyć. Nosi w sobie jednak sekret, którego nie jest w stanie wyjawić, a który rzuca się cieniem na jej świetlaną przyszłość.

Czas mija, a bohaterka zakochuje się w sąsiedzie. Julio jest odpowiedzią na wszystkie modlitwy Lai, na czułość, której nigdy nie doznała i miłość, której tak pragnęła. Niezwykłym uczuciem dziewczyna darzy również jego ojca – Carlosa, z którym łączy ją niezwykła nić porozumienia. Kanaryjczyk spędziwszy kilka lat życia w Villa Cisneros, rozumie prawa rządzące na Saharze i sekrety, które skrywa przeszłość. Zna twarde reguły życia pustynnego i pragnienie lepszej przyszłości. Nauka, miłość, oświadczyny Julia i upragnione studia medyczne, wszystko zdaje się układać, do czasu pojawienia się Ahmeda i Hamida. Brat i ojciec Lai pod pozorem choroby matki, próbują nakłonić ją do powrotu do obozu. Przeszłość wraca niczym zły sen. Saharyjka znów jest opętana lękami i ma złe przeczucia. Gdy po przeprowadzce do Madrytu zaczyna czuć się pewniej, daje o sobie znać jej brat. Ahmed atakuje siostrę i zabiera jej paszport, informując, że odezwie się do niej w stosownym czasie. Pragnąc rozprawić się z demonami przeszłości kobieta decyduje się na spotkanie z krewnym, w wyniku którego zostaje porwana i wywieziona na Saharę wbrew swojej woli.

Rozpoczyna się trudna walka o przetrwanie na pustyni. Laia musi stawić czoła nie tylko klimatowi, który druzgocząco wpływa na jej zdrowie, ale również ludziom, którzy sprowadzili ją do obozu. Po raz kolejny trafia do piekła, w którym jest jedynie cieniem człowieka. W Hiszpanii Julio i Carlos wszczynają poszukiwania. Gdy docierają do informacji o wydarzeniach, które miały miejsce, starają się zrobić wszystko, by odzyskać drogą sobie kobietę. Zaczyna się wyścig z czasem, gdyż nikt nie wie, jak długo pozbawiona opieki medycznej i chorowita dziewczyna wytrzyma. Wzmagająca się tęsknota, rozpacz i pragnienie bycia razem, popychają kochanków do rozmaitych działań, w które narzeczony Lai angażuje całą armię ludzi. Czy bohaterom uda się znów spotkać? Kim tak naprawdę jest Laia i jaki sekret w sobie skrywa? Czy pustynia okaże się łaskawa i pozwoli na rozkwit miłości młodych i szczęśliwe zakończenie historii? Na te pytania odpowiedź znajdziecie na kartach „Pocałunków piasku”.

Najmocniejszą stroną książki Reyes Monforte jest to, że opiera się na autentycznych wydarzeniach. Dziennikarka, zabierając się do pisania nowej powieści, przeprowadziła wiele rozmów i zapoznała się z historią konfliktu na obszarach Sahary Zachodniej. Z niezwykłą wnikliwością i taktem ukazała nie tylko historię Lai, ale także tragedię mieszkańców tej części Afryki. Oddała żywiołowość, radosne usposobienie oraz niezwykłość bohaterki a także indywidualne cechy pozostałych postaci, czyniąc ich żywymi i bliskimi czytelnikowi. Pisane prostym, pełnym emocji a jednocześnie szacunku językiem „Pocałunki piasku” zachwycają. Pełne poetyckich fragmentów są moim zdaniem najlepszą książką Reyes Monforte, którą do tej pory czytałam. Stanowią bowiem nie tylko dziennikarską relację ze zdarzeń, ale pełną piękna, empatii i ciepła opowieść o miłości, historii, trudach pustynnej rzeczywistości, marzeniach i życiu, w którym losy bohaterów łączą się ze sobą w niezwykły sposób. Przeszłość przeplata się z teraźniejszością, a miłość świadczy o swojej nieśmiertelności. To także rzecz o zderzeniu dwóch kultur i tradycji, które nie zawsze mogą się zrozumieć oraz o konflikcie, który pochłania wiele istnień.

„Pocałunki piasku” oczarowały mnie i porwały na pustynię, gdzie niebo jest wyjątkowe, prawo twarde, a ludzie pełni ciepła i gościnności, choć kulturowo i mentalnie tak różni od nas. Zdecydowanie jest to jedna z piękniejszych powieści, które czytałam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena