Koszyk 0
Opis:
Mroczny thriller psychologiczny, który z hipnotyczną siłą wciąga czytelnika w czeluście ludzkiej psychiki. Autor wie, jak wziąć czytelnika za mokrą od potu dłoń i uprowadzić w otchłań duszy. Doktor Ellen Roth jest cenionym psychiatrą. Od kilku lat pracuje w znanej Leśnej Klinice. Do szpitala trafia pewnego dnia zaniedbana, brudna kobieta z widocznymi śladami maltretowania. Jest śmiertelnie przerażona i cały czas mówi o Czarnym Ludzie, który ją ponoć prześladuje. Boi się ... że oprawca ją w końcu dopadnie i błaga Ellen o pomoc. Ich rozmowę przerywa zamieszanie na korytarzu. Jeden z pacjentów próbuje popełnić samobójstwo. Kiedy lekarce udaje się opanować sytuację i wraca, by dokończyć rozmowę z przestraszoną kobietą, okazuje się, że ta zniknęła. Ellen zaczyna jej szukać: rozpytuje personel, sprawdza karty pacjentów. Niestety, nikt nie wie o jej istnieniu, nikt nie zna jej nazwiska, w papierach nie ma o takiej pacjentce wzmianki... Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Wulf Dorn
  • 2012
  • 1
  • 344
  • 205
  • 143
  • 9788375085372
  • 9788375085372
  • ZAQX7

Recenzje czytelników

Doskonały thriller psychologiczny.

Ocena:
Autor:
Data:
Doktor Ellen Roth jest cenionym psychiatrą. Od kilku lat pracuje w znanej Leśnej Klinice. Jest to szpital znajdujący się w sielskim otoczeniu, lecz to co spotka dr Roth dalekie będzie od spokojnej sielanki i sprawi, że pani doktor będzie bliska znalezienia się na własnym oddziale. Ale po kolei.
Do kliniki rafia pewnego dnia zaniedbana, brudna kobieta z widocznymi śladami maltretowania. Pacjentka z pozoru zwyczajna. Takich jak ona w Leśnej Klinice jest wiele ... Jest śmiertelnie przerażona i cały czas mówi bez sensu i ładu o Czarnym Ludzie, który ją ponoć prześladuje. Boi się, że oprawca ją w końcu dopadnie i błaga Ellen o pomoc, nie chce jednak wyjawić, jak się nazywa, gdzie mieszka, a ni kim/czym jest ów Czarny Lud.
Ich rozmowę przerywa zamieszanie na korytarzu. Jeden z pacjentów próbuje popełnić samobójstwo. Kiedy lekarce udaje się opanować sytuację i wraca, by dokończyć rozmowę z przestraszoną kobietą, okazuje się, że ta zniknęła. Ellen zaczyna jej szukać: rozpytuje personel, sprawdza karty pacjentów. Niestety, nikt nie wie o jej istnieniu, nikt nie zna jej nazwiska, w papierach nie ma o takiej pacjentce wzmianki, jakby nigdy nie istniała. Ale przecież istniała, lekarka doskonale pamięta każdy szczegół przeprowadzonej niedawno rozmowy.
Ellen próbuje zbadać na własną rękę, co stało się z kobietą. Ale nie dość, że koledzy z kliniki nie pomagają jej, to na dodatek uważają, że postradała zmysły. Dodatkowo kobieta odkrywa, że jest obserwowana i ktoś zaczyna jej grozić. Na policji także nie traktują jej poważnie, ponieważ nie potrafi podać nawet imienia zaginionej kobiety.
Tymczasem dostaje wiadomość od tajemniczego człowieka, który każe jej stawić się w umówionym miejscu na spotkanie, inaczej pacjentka-widmo zginie. Ellen pojawia się na spotkaniu i zostaje zaatakowana. W pewnym momencie nabiera pewności, kto jest napastnikiem i kto za tym wszystkim stoi. Ale czy tak jest naprawdę? Czy faktycznie poznała napastnika? Czy uda jej się ocalić siebie i tajemniczą kobietę?
Więcej nie zdradzę, napisze tylko, ze w tym momencie akcja dopiero zaczyna się rozkręcać i momentami czułam się, jak na kolejce górskiej.
Po drugiej stronie jażni to debiut na naszym rynku Wulfa Dorna. Znacie zapewne książki Sebastiana Fitzka?! Ten autor jest u nas dosyć popularny. Jeszcze przed rozpoczęciem lektury miałam wrażenie, że książka Dorna będzie odrobinę fitzkowata:) i nie myliłam się. Mamy ten sam nastrój, tajemnicę, próby jej rozwikłania i mnożenie się grożnych, dziwnych i z lekka absurdalnych sytuacji. Jednak Fitzek wydaje mi się odrobinę sprawniejszym autorem. Nie znaczy to, ze Po drugiej stronie jażni jest złą książką. Wręcz przeciwnie, to doskonały thriller psychologiczny, z tym, ze pióro Fitzka odrobinę bardziej mi pasuje. Nie mam do Dorna żadnych zastrzeżeń z tym, że Fitzek ma to coś. Ale po kolejną książkę Dorna na pewno sięgnę, tym bardziej, ze autor ma talent do stwarzania makabrycznych sytuacji, które potrafią przerażać, a ich korzenie (no korzonki) ma każdy gdzieś głęboko w psychice. Akcja jest niesamowicie dynamiczna i pełna niespodzianek, więc nuda czytelnikowi absolutnie nie grozi. Do tego spora dawka tajemnic i zgłębiania meandrów ludzkiej psychiki oraz zaskakujące zakończenie.
Zachęcam do lektury, a ja czekam na kolejnego Dorna i Fitzka też.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Trigger - czyli samowyzwalacz

Ocena:
Autor:
Data:
Polski tytuł debiutu Wulfa Dorna jest, jak to się często zdarza, mylący. W oryginale powieść zatytułowana jest Trigger, co oznacza (zaczerpnięto z języka programistów) samowyzwalacz - automatyczną reakcję na pewne wydarzenie. O jakim wydarzeniu w tym wypadku mowa, nie chcąc zdradzać rozwiązania zagadki lepiej w tym miejscu nie wspominać.
Mamy do czynienia z powieścia o niebanalnie skonstruowanej intrydze i jakże wiele dającym do myślenia przesłaniu ...
Treść jest zdawałoby się dla kryminałów typowa - młoda i ambitna lekarz psychiatra Ellen Roth zajmuje się pacjentką - ofiarą przemoc, będącą we władzy tajemniczego "czarnego luda". Pewnego dnia pacjentka znika, a nikt z oddziału nie przypomina sobie aby istniała. Nikną też dokumenty medyczne. Pani doktor rozpoczyna śledztwo, które prowadzi ją .... (więcej ani słowa).
Powieść wolna jest od natrętnego psychologizowania (jak choćby u Link), ale zarazem nie sprowadza się jedynie do sekwencji wydarzeń jak w wielu kryminałach z kręgu anglosaskiego. Gdybym miał pisać czego mi w niej brak, to odrobiny autoironii obecnej w wielu kryminałach z kręgu języka niemieckiego (jak choćby u Haasa czy pary Klupfel/Kober). Jest to z pewnością kryminał, który za kilka miesięcy będziecie pamiętać - zarówno bohaterów jak i rozwiązanie zagadnki. A to już coś. I choćby dlatego warto po niego sięgnąć i czekać na następną książkę Dorna.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena