Koszyk 0
Opis:
„Po bandzie” to pierwszy kompleksowy polski poradnik dla pisarzy początkujących, średniozaawansowanych, a także dla tych, którzy uważają się za zaawansowanych i myślą, że o pisaniu wiedzą już wszystko. Z książki dowiesz się między innymi: * jak zacząć i jak doprowadzić swój pisarski projekt do szczęśliwego końca * jak wykreować fascynujących ... niezapomnianych bohaterów * jak ułożyć fabułę, poprowadzić narrację i zbudować najlepszy możliwy dialog * jak napisać scenę erotyczną oraz wykreować porywającą intrygę * jak być dowcipniejszym pisarzem i w pełni wykorzystać poczucie humoru, które masz * jak uniknąć pisarskiego bloku i kontynuować mimo przeciwności * dlaczego wybór miejsca akcji jest kluczowy i jak tworzyć najlepsze dekoracje * czy zasada „Pokazuj, nie stwierdzaj” zawsze się sprawdza. Dodatkowo książka zawiera rozmowy: * ze specjalistką od prawa autorskiego – żebyś wiedział, jaka umowa jest dla Ciebie najlepsza * z agentką literacką – żebyś mógł zdecydować, czy warto mieć agenta od razu, czy lepiej poczekać * z redaktorką wydawnictwa – żebyś wiedział, na czym tak naprawdę polega współpraca z wydawcą i redaktorami. Książka przedstawia najnowocześniejsze podejście i jest dziełem opartym w dużej mierze na teorii i praktyce Jakuba Winiarskiego, pisarza od kilku lat będącego też najskuteczniejszym polskim nauczycielem „creative writing”, którego uczniowie, jak Marta Zaborowska, Nikodem Pałasz czy Katarzyna Kołczewska zdobywają serca czytelników. Zaproszona do projektu Jolanta Rawska wzbogaciła „Po bandzie” o inny punkt widzenia – wszystko po to, aby każdy mógł wybrać, co dla jego pisania najlepsze. Jakub Winiarski – prozaik, poeta, krytyk literacki i prawdopodobnie najskuteczniejszy polski nauczyciel pisania (jego wychowankowie to między innymi Katarzyna Kołczewska, Marta Zaborowska, Dorota Ponińska, Iwona Grodzka-Górnik, Sandra Stawińska i Nikodem Pałasz). Od 2010 do 2013 roku redaktor naczelny „Nowej Fantastyki” i kwartalnika „Fantastyka Wydanie Specjalne”. Tych, którzy chcą pisać potencjalne bestsellery, szkoli głównie w Pasji Pisania oraz IBL, a gościnnie także w innych miejscach (SLA i Maszyniedopisania.pl). Na FB ma grupę „Jak minął twój pisarski tydzień?” (nazwa pochodzi od kultowego pytania, jakie pada na jego kursach), w ramach której od roku 2012 prowadzi dla miłośników dobrej literatury bezpłatne spotkania z cyklu Warsztat Pisarza. Do tej pory opublikował pięć książek. Trzy poetyckie – „Przenikanie darów” (1995), „Obiektyw” (1997), „Piosenki starego serca” (2011) i dwie powieści – „Loquela” (2004) i „Kronika widzeń złudnych” (2004). Jolanta Rawska – z wykształcenia prawnik, z natury poetycka dusza. Od 1988 roku żyje w Niemczech. Kreatywnym pisaniem interesuje się od wielu lat. Jest autorką wydanej 2010 roku w LSW powieści „Saskia”. Pisze opowiadania i wiersze, pracuje nad drugą powieścią. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jakub Winiarski, Jolanta Rawska
  • 2015
  • 606
  • 240
  • 175
  • 978838069-068-4
  • 9788380690684
  • ZCVWC

Recenzje czytelników

PO BANDZIE... – JAKUB WINIARSKI: Piszemy bestseller

Ocena:
Autor:
Data:
Na księgarskich półkach z pewnością można znaleźć wiele poradników poprawnego pisania, które poruszają najważniejsze zagadnienia. Czy są one jednak wyczerpująco opisane, rozebrane ze zbędnej teorii, w którą zawija się wszelkie zasady – również te dotyczące pisania? Nie wiem. Sami musicie się przekonać, bo mi akurat wystarczy poradnik Po bandzie, czyli jak napisać potencjalny bestseller.

Tytuł: Po bandzie, czyli jak napisać potencjalny bestseller
Autor: Jakub Winiarski ... Jolanta Rawska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Jakub Winiarski jest prozaikiem, krytykiem literackim, poetą i nauczycielem pisania. Prowadzi liczne szkolenia oraz kursy. Jest redaktorem naczelnym "Nowej Fantastyki" oraz "Fantastyka Wydanie Specjalne". Wyszkolił wielu sławnych pisarzy, a teraz przy współpracy z Jolantą Rawską stworzył pierwszy kompleksowy poradnik dla pisarzy. Ta publikacja znalazła się na szczycie książek, które chciałam przeczytać – w końcu z pisaniem wiążę swoją przyszłość.

Książka Po bandzie... jest podzielona na trzy części. Pierwsza poświęcona jest początkującym i omawiane są w niej podstawowe zagadnienia związane z pisarstwem. Możemy się dowiedzieć między innymi jak stworzyć głównego bohatera, jak w ogóle zacząć pisać książkę i jak się do tego przygotować. Cała książka przepełniona jest złotymi radami, które naprawdę warto wykorzystać. Jakub Winiarski porusza w niej każde zagadnienie, które ma za zadanie ukierunkować przyszłego autora.

W drugiej części zostały opisane bardziej zaawansowane zasady, które są potrzebne autorowi wiedzącemu, o czym tak naprawdę chce pisać. Bardzo szczegółowo zostały opisane sposoby tworzenia scen erotycznych oraz humorystycznych. Jakub Winiarski pokazuje nam, czym tak naprawdę jest istota pisania. Ostatnia część natomiast poświęcona jest redagowaniu gotowego już tekstu oraz – co jest niezwykle pomocne – wydaniu potencjalnego bestsellera. Zawarte są tam również informacje o self-publishingu, agencjach literackich oraz wiele innych przydatnych wskazówek.

Czemu ten poradnik jest wyjątkowy? Przede wszystkim dlatego, że jest napisany bardzo przystępnym, miejscami humorystycznym językiem, dzięki czemu łatwiej przyswaja się zasady. Dodatkowo książka jest pokaźnych rozmiarów, ale nie trzeba się obawiać ściany tekstu, przez którą trzeba przebrnąć. Po bandzie... zawiera również ćwiczenia, dzięki którym możemy w praktyce wykorzystać zdobytą wiedzę, wypowiedzi sławnych pisarzy, wywiady cytaty, służące jako przykłady oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Nasze ego chce być chwalone, pieszczone, doceniane. A czego potrzebuje dzieło? Dzieło chce być udoskonalane, poprawiane, wznoszone na coraz wyższy poziom.

Bardzo mi się podobało to, że Jakub Winiarski w prosty sposób pokazuje jak trafić do czytelnika. Mówi, że wcale nie trzeba posługiwać się językiem naukowym, żeby napisać bestseller. Trzeba mieć przede wszystkim pomysł i jakie takie pojęcie o tym, co się robi. A wszystkiego innego można się nauczyć oraz doszlifować i udoskonalić. Upadek nie zawsze oznacza koniec, a w przypadku pisarza może stanowić zupełnie nowy początek.

Jak wiesz albo jak przeczuwasz: coś siedzi w pisarzu. Siedzi w tobie coś, co każe ci pisać, a następnie to, co napisałeś, pokazywać ludziom, a w końcu: szukać wydawcy. Siedzi w tobie coś, co każe ci spojrzeć z radością lub krytycznie na to, co udało ci się napisać.

Poradnik mogłabym polecić wszystkim i to nie tylko tym, którzy piszą lub planują pisać. Dlaczego? Po lekturze Po bandzie... możecie w zupełnie inny sposób spojrzeć na pracę pisarza. Mało tego – możecie odkryć, że coś w was jednak siedzi i choć jest głęboko ukryte, to może wydostać się na zewnątrz, siejąc spustoszenie. Mam oczywiście na myśli pisarskiego świra. Każdy może wykorzystać te rady nie tylko w książkach, ale również w opowiadaniach lub innych krótkich formach pisemnych. Jeżeli więc tylko macie ochotę i chcecie uporządkować myślowy chaos, to zachęcam do czytania tej książki. I piszcie, czy coś w was siedzi, bo jestem ciekawa. Na koniec cytat, który zostanie ze mną na dłużej.

Styl jest formą klęski autora w jego starciu z językiem.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

kurs pisania

Ocena:
Autor:
Data:
„Po bandzie” jest książką o charakterze poradnikowym, ale zarazem mającą ambicje kompendium wiedzy o tym, co każdy początkujący pisarz wiedzieć powinien. Jakub Winiarski szuka niezawodnej struktury powieści, która będzie mogła stać się hitem na rynku wydawniczym. Oczywiście nie mówi, o czym pisać: ci, którzy nie mają swojego pomysłu na fabułę, będą musieli obejść się smakiem lub skorzystać z szeregu licznych przykładów, by wypracować na ich podstawie własne inspiracje. Zajmuje się za to ... i to w bardzo szerokim zakresie, sprawdzaniem, jak pisać. Analizuje po kolei rozmaite elementy dobrej powieści: tłumaczy, jak powinien być skonstruowany bohater, jaką narrację wybrać, czy stawiać na opisy, czy na dialogi… w zasadzie rozwiewa wszystkie wątpliwości młodych i niedoświadczonych twórców, a przy okazji zmusza ich do ćwiczeń nad własnym warsztatem. To element ważny w każdym poradniku, a tylko od odbiorców zależy, czy zastosują się do wskazówek i podejmą wyzwanie związane z pracą nad sobą. Winiarski prowadzi opowieść zajmująco: jest autorem, który czerpie wiedzę z prowadzonych przez siebie warsztatów twórczego pisania, te doświadczenia przekuwa teraz na olbrzymi (i wartościowy) tekst. Na rynku wydawniczym wyróżnia go jeszcze coś: przeprowadzenie autora przez całą ścieżkę aż do publikacji książki: pisze o umowach wydawniczych, o kontaktach z potencjalnymi wydawcami, o self-publishingu czy o agencjach autorskich. Odpowiada na najczęściej powracające wątpliwości (ile procent od sprzedanego egzemplarza powinien otrzymać autor?) i usiłuje nauczyć pisania od podstaw. Sekunduje mu w tym Jolanta Rawska – „Po bandzie” miejscami zamienia się w poradnik, miejscami w dyskurs teoretycznoliteracki, ale jest to z pewnością książka, która zaspokoi ciekawość wielu twórców. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena