Koszyk 0
Opis:
Edvard dorastał w domu swoich dziadków, pośród pól i pastwisk, w sielskim pejzażu Norwegii. Jego rodzice zginęli we Francji, kiedy był jeszcze dzieckiem. Dlaczego właśnie tam? Nie wiadomo. To jedna z wielu rodzinnych tajemnic ukrytych za zasłoną milczenia. W poszukiwaniu rozwiązania zagadki Edvard wybiera się na Szetlandy, gdzie krajobraz urzeka romantycznym pięknem, lecz nieustannie wróży katastrofę ... Znajduje tam kolejne ślady minionych zdarzeń i kobietę, której nie rozumie. W końcu jedzie do Francji, nad Sommę, której brzegi pokryte są grobami poległych żołnierzy - i wszystko powoli zaczyna się układać w spójną całość, mimo że korzenie tej historii sięgają najbardziej tragicznych wydarzeń XX wieku, a jej bohater musi rozstrzygać dylematy podobne tym, z jakimi się zmagali antyczni herosi. Poszukiwanie własnej tożsamości w zamęcie dziejów, porywy namiętności, chciwość i śmierć, a także miłość do cennego drewna, która niczym mitologiczna klątwa zawisła nad losami dwóch rodzin – o tym wszystkim jest ta książka.  „Czyta się z rozkoszą – to prawdopodobnie najbardziej poruszająca książka roku”.  „Aftenposten” „Niezwykle ambitna powieść o wojnie, miłości i tożsamości”. „Dagens Næringsliv” „Poruszająca historia rodzinna: młody człowiek próbuje rozwiązać zagadkę z przeszłości. Trzyma w napięciu jak kryminał – wzruszający i doskonale napisany”.  „VG” „Trzymająca w napięciu saga rodzinna, która zabiera czytelnika w podróż w czasie i przestrzeni”. „Stavanger Aftenblad” „Język Larsa Myttinga przekonuje i uwodzi, opisując wydarzenia, postacie, nastroje, a nawet przedmioty, odmalowywane przez autora z wirtuozerią”. „Klassekampen” „Czarująca i niezwykle intrygująca historia rodziny... oto pierwszoligowa literatura”. „Gjengangeren” Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Lars Mytting
  • 2016
  • 1
  • 540
  • 210
  • 148
  • 9788364846-54-0
  • 9788364846540
  • ZD5VC

Recenzje czytelników

Płyń z tonącymi

Ocena:
Autor:
Data:
Książka "Płyń z Tonącymi", której autorem jest Lars Mytting opowiada historię Edwarda. Jest to chłopak, który dorastał w domu dziadków, pośród pól pastwisk, w sielskim pejzażu Norwegii. Jego rodzice zginęli w niewyjaśnionych przez lata okolicznościach we Francji gdy był jeszcze dzieckiem. Ta sprawa jest jedną z wielu rodzinnych tajemnic skrywanych za zasłoną milczenia.
W poszukiwaniu rozwiązania zagadki Edward wybiera się na Szetlandy, gdzie krajobraz urzeka romantycznym pięknem ... lecz nieustannie wróży katastrofę. Znajduje tam kolejne ślady minionych zdarzeń i kobietę, której nie rozumie.
W końcu jedzie do Francji, nad Sommę, której brzegi pokryte są grobami poległych żołnierzy. W tym momencie wszystko powoli zaczyna się układać w spójną całość, mimo że korzenie tej historii sięgają najbardziej tragicznych wydarzeń XX wieku, a jej bohater musi rozstrzygać dylematy podobne tym, z jakimi się zmagali antyczni herosi.
Poszukiwanie własnej tożsamości w zamęcie dziejów, porywy namiętności, chciwość i śmierć, a także miłości to esencja tej książki.
Postać Edwarda to bardzo romantyczny typ człowieka, zmagającego się z własnymi myślami. Mężczyzna często kontempluje nad tym co się wydarzyło w jego życiu, zastanawia się czy w odpowiedni sposób tęskni za rodzicami – tak jak powinien tęsknić syn za mamą i tatą. Te rozmyślania i tajemnicza – przynajmniej dla niego – śmierć rodziców wypełniają jego życie do dnia kiedy przychodzi poznać mu niezrozumiałą kobietę.
Dzieje dziadka Sverrego i jego brata Einara, stanowią trzon opowieści Myttinga. Skomplikowane losy rodziny Hirifjell wyraźnie pokazują, jaki wpływ na losy jednostki ma historia, również ta współczesna.
Istotną rolę w tym wszystkim stanowi natura, jej odgłosy, owoce i w końcu wspomnienia jakie przechowuje dla samego Edwarda. Jak dramatyczna i poruszająca potrafi być nie tylko sama historia jego rodziców, ale dramatyczna potrzeba określenia siebie. Kim tak naprawdę był Edward i jego rodzice? Dlaczego jego rodzina usilnie skrywała przed nim to co się wydarzyło i dopiero sam musiał odkryć prawdę? Mytting prowadzi genialną narrację, bardzo poetycką i barwną w opisach. Niemal romantyczną i delikatną, choć chwilami brutalną i mroczną.
Płyń z tonącymi, to wielowątkowa powieść z pogranicza kryminału i sagi rodzinnej. Umiejscowienie akcji we współczesności jest punktem wyjścia do opowiedzenia historii rodziny. Jak tradycja literacka nakazuje, saga ma w tle wydarzenia historyczne, czyli I i II wojnę światową. Te dwa momenty przełomowe w dziejach kontynentu stanowią punkt odniesienia dla biografii fikcyjnych bohaterów powieści.
Książka jest naprawdę fenomenalna, wciągająca, a jej oprawa graficzna -chodź prosta- urzeka swoim pięknem.
Moja ocena 10/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena