Koszyk 0
Opis:
Chiny widziane oczyma młodej Polki, która od pięciu lat mieszka w Pekinie, tam znalazła swoje miejsce w życiu, pracuje i wiele podróżuje, poznając niezwykłe miejsca i duszę mieszkańców Państwa Środka. Tytułowa Pistacja lekko i ze swadą opowiada o swoim poznawaniu rozmaitych aspektów chińskiej kultury i obyczajowości, o różnicach kulturowych, chińskiej egzotyce i o swojej fascynacji Krainą Smoków ... Książka została napisana na podstawie reportaży radiowych emitowanych w Regionalnej Rozgłośni w Opolu. Współautorem jest wielokrotnie nagradzany (m.in. Grand Press 2012) reportażysta radiowy. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Bis
 • miękka
Mniej Więcej
 • Małgorzata Błońska, Adrian Chimiak
 • 2014
 • 0
 • 276
 • 205
 • 135
 • *, 97883-7551-3776
 • 9788375513776
 • ZBDBC

Recenzje czytelników

Tej książki w ogóle nie miałam zamiaru czytać, a jednak daję jej maksymalną notę.

Ocena:
Autor:
Data:
Nigdy nie interesowała mnie ani Azja, ani Chiny. Traf chciał, że akurat odbierałam przesyłkę z tą książką dla mojej mamy, a jadąc do domu nie miałam co czytać. Lekko niechętnie otworzyłam „Pistację...”, ale po kilku pierwszy stronach wiedziałam, że z wielką chęcią tę książkę przeczytam do samego końca. I to nie z miłości do Chin. Z miłości do dobrej książki.

Przede wszystkim w Azji odstrasza mnie jedzenie – te historie o robakach i psach ... będących przysmakami… Autorka zaskarbiła sobie moją wielką sympatię, bo nie dała się idei, że skoro jest w Chinach to musi spróbować wszystkich wymyślnych dań tamtejszej kuchni – jeśli coś budziło w niej odrazę, to tego nie spróbowała. Punkt za asertywność.

Tytułowa Pistacja (czyli sama Małgorzata Błońska) opowiada o wszystkich aspektach Chin – jedzeniu, toaletach, seksie, ślubach, ale też o obyczajach, tradycjach i tamtejszych legendach. Książka jest dobra jako przewodnik, dla wybierających się do Pekinu – to skarbnica wiedzy dotyczącej przetrwania w innej kulturze – o tym jak nie stracić portfela, gdzie wymienić walutę (albo raczej – gdzie tego nie robić), jak przeżyć podróż taksówką (najlepiej zamknąć oczy). To też publikacja dobra dla tych, którzy lubią ciekawostki – o „reglamentowanej” wodzie w Państwie Środka, pluciu w miejscach publicznych (które wcale nie uchodzi za zły obyczaj czy brak kultury), albo odstępstwach od polityki jednego dziecka (tak, są odstępstwa ;)). To też pozycja dla tych, którzy chcą się dowiedzieć co nieco o kulturze Chińczyków – to naród, gdzie rodzina jest bardzo ważna, a prawo nakazuje przynajmniej raz w roku odwiedzać rodziców. Tamtejsza tradycja mówi również o tym, że jeśli matce nie spodoba się synowa, to syn powinien się rozwieźć. Jest to chyba też książka dla tych, co lubią fantasy – dla mnie świat opisany w książce jest tak inny i tak różny od „mojego”, że czasem miałam wrażenie, że czytam o czymś, co dzieje się na innej planecie.

Gorąco polecam – zafascynowanym Chinami i tym, którzy uważają, że nie ma tam nic interesującego. Po lekturze „Pistacji w Krainie Smoków” uszczupliłam tę drugą grupę ;)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Pistacja w krainie smoków, Ola

Ocena:
Autor:
Data:
Rewelacyjna książka, napisana w bardzo przystępny i ciekawy sposób. Barwny język, krótkie i zwięzłe rozdziały, poczucie humoru autorki w doskonały sposób obrazują Chiny "od podszewki". Lekka, przyjemna lektura, która wzbudza chęć poznania kultury innego świata - Chin. Gorąco polecam.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena