Koszyk 0
Opis:
W lipcu 2005 roku PINK FLOYD wystąpili na scenie w Hyde Parku. Pierwszy raz od 24 lat zagrali w pełnym składzie. Niecały rok później zmarł jeden z założycieli grupy, Syd Barrett, a śmierć klawiszowca Richarda Wrighta (2008) definitywnie położyła kres występom jednego z największych zespołów w historii muzyki. Mark Blake w pierwszej pełnej biografii grupy opowiada ... jak szkolni kumple z Cambridge zawojowali świat albumami Dark Side of the Moon i The Wall oraz w jaki sposób stworzyli jedne z najbardziej widowiskowych spektakli wszech czasów. Oparta m.in. na ponad stu najnowszych wywiadach Prędzej świnie zaczną latać podąża za Floydami całą drogę – od psychodelicznych nocy w klubie UFO w połowie lat 60. aż do ery gorzkich konfliktów, które położyły kres istnieniu zespołu w połowie lat 80. Mark Blake drobiazgowo opisuje również solowe kariery każdego z członków grupy. Skrupulatna, pracochłonna i ambitna, jak każdy album Pink Floyd, książka Prędzej świnie zaczną latać jest ostatecznym sprawozdaniem z działalności najbardziej angielskiego zespołu rockowego. Syd Barrett umarł bogaty, a Pink Floyd mieli swoją Yoko Ono. Teraz wiem to i znacznie więcej. Opowieść bez cenzury. Piotr Metz Jak dotąd najbardziej kompletna i rozległa praca poświęcona historii grupy Pink Floyd. Record Collector Book of the Year Zebranie do kupy wszystkich opowieści o Floydach to niełatwe zadanie. Mark Blake dokonał tego w znakomitym stylu, łącząc klarowność wywodu z prostą zasadą trzymania się faktów… Dzięki temu niniejsza książka to drobiazgowa i uporządkowana analiza. Naprawdę pierwszorzędna lektura. Q Rzetelna i uczciwa opowieść. Mojo Kompleksowa biografia, która aspiruje do miana totalnej... Zdecydowanie warta przeczytania. METRO Mark Blake pracował dla magazynu „Q” i przez długi czas wspierał jego siostrzany projekt, „Mojo”. Poza tym pisał dla tytułów: „The Times”, „Classic Rock”, „Daily Telegraph” i „Billboard”. W swoim dorobku ma liczne wywiady z gwiazdami rocka, w tym z Paulem McCartneyem, Kurtem Cobainem i Mickiem Jaggerem. Popijał herbatkę miętową z Dave’em Grohlem, jeździł limuzyną z Stevie Nicks i razem z Ozzym Osbourne’em jadł tosty z fasolką. Raz pomógł Kate Bush pokonać schody, a Keitha Richardsa uchronił przed upadkiem z innych. Jest wielkim fascynatem muzyki rockowej, zwłaszcza tej nasyconej gitarowym brzmieniem. Mieszka w Londynie z synem i żoną. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Mark Blake
  • 2012
  • 0
  • 540
  • 230
  • 155
  • 9788363248550
  • 9788363248550
  • ZAS18

Recenzje czytelników

Najnowsza biografia legendarnego zespołu

Ocena:
Autor:
Data:
Obecnie zasypywani jesteśmy muzyką coraz to nowszych wykonawców, którzy bardzo szybko pojawiają się, swoimi hitami zdobywają miejsca z czołówek list przebojów, ale równie szybko i niezauważalnie odchodzą. Istnieją jednak zespoły, których popularność nigdy nie gaśnie, a ich przesłanie jest ponadczasowe. Do tej grupy wykonawców z pewnością należy Pink Floyd- zespół legenda przez wielu uwielbiany i szanowany za ciężką pracę jaką wykonali przez wiele lat ich działalności ... na trwale zapisując się w historii rocka.

Mark Blake, to brytyjski dziennikarz muzyczny, mający na swoim koncie współpracę z magazynem “Q” i “Mojo”, a także teksty w „The Times”, „Classic Rock”, „Daily Telegraph” oraz „Billboard”. Przeprowadził liczne wywiady z gwiazdami rocka, w tym z Paulem McCartneyem, Kurtem Cobainem i Mickiem Jaggerem. Tym razem za zadanie postawił sobie napisanie pełnej biografii jednego z największych zespołów w historii muzyki. Zadania z pewnością nie ułatwiał fakt, że muzycy stronili od wywiadów, a swoje życie prywatne chronili przed czujnym okiem dziennikarzy. Efekty żmudnej pracy Marka Blake’a są zaskakujące. Autor powołuje się na liczne wywiady, głównie z osobami z otoczenia zespołu, a także na fragmenty artykułów prasowych i wydane do tej pory biografie zespołu. Jeśli nie jest czegoś pewien to śmiało o tym pisze, zamieszczając, często rozbieżne, relacje różnych osób. Książka pełna jest ciekawych wypowiedzi, anegdotek oraz specyficznego angielskiego humoru, co wpływa pozytywnie na jej odbiór.

Biografię otwiera krótki rozdział opisujący historyczny koncert charytatywny Live 8 w londyńskim Hyde Parku(2005 r.). Dlaczego historyczny? Bo właśnie na tym koncercie liczni fani Pink Floyd mogli posłuchać na żywo swojego ulubionego zespołu w składzie, który nie wystąpił razem od niemal 25 lat. To właśnie wtedy członkowie zespołu udowodnili całemu światu, że świnie jednak latają i możliwy jest wspólny występ skłóconego zespołu. Chociaż artyści spędzili na scenie jedynie kilka minut, grając cztery utwory, zapewnili uczestnikom koncertu niesamowite wrażenia. Dla fanów Pink Floyd było to przeżycie bezcenne.

Każdy z kolejnych rozdziałów opatrzony jest tytułem zaczerpniętym z tekstu wybranego utworu, a także słowami wypowiedzianymi przez konkretnych jego członków. Autor swoją opowieść rozpoczyna nawiązaniem do współczesności, płynnie przechodząc do wydarzeń z przeszłości. Powyższe zabiegi okazały się interesującym dodatkiem do całości biografii. Z kolejnymi stronami śledzimy okres dorastania członków zespołu- Syda Barretta, Rogera Watersa, Nicka Masona, Richarda Wrighta oraz Davida Gilmoura, pierwsze próby utworzenia amatorskich zespołów, dochodząc do dnia kiedy ścieżki ich życia przecinają się. Na tle brytyjskiego społeczeństwa szalonych lat 60, autor przedstawia początki zespołu, ich pełne efektów dźwiękowych i wizualnych występy w lokalnym klubie UFO oraz pierwsze spotkania z powszechnie dostępnymi środkami odurzającymi.

Mark Blake wiele uwagi poświęca Sydowi Barrettowi, pierwszemu gitarzyście i założycielowi zespołu. Ukazuje jego nieprzeciętną osobowość, wszechstronne zdolności artystyczne i duszę romantyka, ale przede wszystkim powolną degradację spowodowaną najprawdopodobniej nadmiernym zażywaniem środków psychoaktywnych i wyłaniającą się powoli chorobą psychiczną. Z książki dowiadujemy się, że Syd nawet po odejściu z zespołu, utrzymywał pewien kontakt z kolegami, a jego krótka lecz bardzo owocna kariera stała się inspiracją do dalszej działalności zespołu.

Im więcej czasu spędzałam nad książką, tym bardziej byłam pełna podziwu dla autora, który zgromadził naprawdę niewyobrażalną ilość faktów. Podaje on między innymi adresy szkół, do których uczęszczali członkowie zespołu, adresy kolejnych mieszkań, domów, klubów, budynków mieszczących studia nagraniowe, a także imiona i nazwiska osób związanych z zespołem. Cała masa drobiazgów, które dodają tej biografii niezwykłej autentyczności. Autor śledzi proces powstawania kolejnych płyt, wybór ich zaskakujących okładek, trasy koncertowe w wielu zakątkach świata oraz powstawanie ogromnego show z jakim były nierozerwalnie kojarzone. Sporo miejsca autor poświęca również opisowi sytuacji wewnątrz zespołu. Pokazuje jak ambicja, egoizm i dążenie do perfekcjonizmu potrafią zniszczyć przyjaźń i namieszać w życiu poszczególnych członków zespołu, jak muzyka, której chcieli poświęcić całe swoje życie zaczęła schodzić na drugi plan. Łatwo zauważyć, że dla autora pisanie biografii Pink Floyd to wielka przyjemność.

Lekturę niniejszej biografii potraktowałam jak pewnego rodzaju podróż i wędrówkę w czasie, przez kolejne lata działalności zespołu. Przesłuchałam na nowo znane mi utwory i całe albumy, ale też te mniej znane, o których dowiedziałam się z książki. Obejrzałam kilka koncertów, wywiadów, a także przypomniałam sobie film nakręcony do płyty The Wall. Czas spędzony z książką w ręku i muzyką w tle był dla mnie niesamowitym przeżyciem. Kolejną lekturą po, którą sięgnę będą z pewnością wspomnienia Nicka Masona.

Książka kierowana jest przede wszystkim do fanów Pink Floyd, ale uważam, że każdy kto po nią sięgnie odnajdzie chociaż jeden fragment, który go zainteresuje. Ze swojej strony serdecznie polecam. Książka jest naprawdę wspaniała.

http://pozeracz-slow.blogspot.com/2013/02/pink-floyd-predzej-swinie-zaczna-latac.html#more
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena