Koszyk 0
Opis:
PIŁKA NOŻNA. FUTBOL. PIĘKNA GRA. Najpopularniejsza dyscyplina sportowa świata jest nazywana na wiele sposobów, ale kibice zgadzają się co do jednego: największym piłkarzem w historii był Pele, który stał się żywą legendą. Ten prawdziwy ambasador sportu i działacz charytatywny dzieli się z nami swoimi opiniami na temat piłki nożnej i opowiada o swojej globalnej wizji przyszłości tego sportu. Serce podpowiada, że piłka nożna była dla mnie dobra, że była dobra dla świata ... To dzięki niej jako ubogi chłopak znalazłem cel w życiu i miałem okazję poznać cuda całego świata. To dzięki niej nawiązałem przyjaźnie na całe życie i mam dziś wspólnie z moją rodziną cudowne wspomnienia. Przez całe życie obserwowałem, jak piłka nożna zbliża ludzi, łączy ich w społeczności i zwiększa ich wrażliwość na otaczający świat. Wielokrotnie widziałem, jak polepszała życie milionów ludzi - nie tylko piłkarzy. Właśnie dlatego moim zdaniem piłka nożna zmienia świat. Pele. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Edson Pele, Brian Winter
  • 2014
  • 360
  • 222
  • 145
  • 978-83-7778-779-3
  • 9788377787793
  • ZBGCO
  • niego

Recenzje czytelników

Pele

Ocena:
Autor:
Data:
Zanim pojawili się Messi czy Ronaldo, w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych był ktoś taki jak Edson Arantes do Nascimento, znany bliżej piłkarskim kibicom jako po prostu Pele.

Piłkarz legenda, jeden z najlepszych zawodników w historii futbolu. Nazywany O Rei lub Perola Negra czyli odpowiednio król i Czarna Perła. napastnik, który w swojej karierze strzelił niesamowitą liczbę 1280 bramek.

Wydawnictwo Burda publikuje książkę pt.: "Pele. Piłka nożna zmienia świat." ... Jest to autobiografia byłego piłkarza.

Książka liczy 360 stron i zaczyna się od wstępu autorstwa samego Pelego, napisanego we wrześniu 2013 roku w Santosie w Brazylii, zaś kończy podziękowaniami.

Książka głównie opowiada o tym jak zmieniał się świat na przestrzeni lat oraz jak futbol zmieniał świat. Piłkarz opowiada o swojej "transformacji", o wydarzeniach, dzięki którym zaszedł tak daleko. Opowiada o tym jak rozwijał się jako człowiek i piłkarz oraz jak w czasie jego gry i po zakończeniu kariery zmieniał się futbol i świat.

Skąd wzięło się imię Edson? Otóż pele został tak nazwany na cześć Edisona, który wynalazł żarówkę. Niestety rodzice nieco pomylili się z literami, ale tak już zostało. Zwrócić trzeba uwagę jak bardzo biedny naród wdzięczny był temu człowiekowi i jak jego wynalazek zmienił świat.

Pele zaczynał grać w młodym wieku na ulicach, a właściwie na piachu, ponieważ miejscami nawet nie było ulic ani chodników. Grał zwiniętymi skarpetkami, szmatami zwiniętymi w kulkę, wszystkim, co tylko było okrągłe. Teraz zaś jak mówi, w piłkę gra się "statkami kosmicznymi".

Opisane są wydarzenia z tragicznego dla Brazylii mundialu w 1950 roku i wielkiej przegranej z Urugwajem w finale na Maracanie. Duch tej porażki pozostał z narodem i piłkarzami przez dziesiątki lat, a z niektórymi aż do śmierci. Czy zawinili sami Brazylijczycy? Czy potrzebne było "nadmuchiwanie baloników? Wygłaszanie przez burmistrza pochwał i gratulowanie Mistrzostwa jeszcze przed meczem? Balonik pękł, było morze łez a katastrofalny finał porównywany był do zamachu na Kennedy’ego i
ataku na Hiroszimę.

Rok 1958 to Mundial w Europie i zderzenie z nowym kontynentem, z innym światem, zdobycie międzynarodowej sławy przez Pelego. W 1970 roku firmy zaczęły dbać o swój wizerunek i sprzedaż płacąc za reklamę produktów przez piłkarzy. pele tego nie rozumiał, a dziś to normalne i nieodłączna część życia piłkarza. W tym roku piłkarz spotkał się także z królową Elżbietą, o którym opowiada.

By zobaczyć jak ważny jest Brazylijczyk można posłużyć się jednym z przykładów z książki, który mówi o wstrzymaniu meczu, ponieważ Pele otrzymał czerwoną kartkę. Zszedł do szatni, ale zamieszki były tak duże, że Pele wrócił, a do szatni wysłano sędziego.

Sława pomogła Pelemu do wielu działań charytatywnych. Brazylijczyk był Ministrem Sportu w Brazylii i wprowadził wiele zmian, dbał o wykształcenie, szkołę czy boiska.

Książka zdecydowanie godna polecenia dla wszystkich fanów piłki nożnej. Ciekawa, z wieloma opowiadaniami z życia piłkarza, którą łatwo i szybko się czyta.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena