Koszyk 0
Opis:
Nowa Zelandia, rok 1893. William Martyn jest lepiej wykształcony i ma więcej ogłady niż większość ludzi, którzy trafili do Queenstown w poszukiwaniu złota. I nic dziwnego. Will jest bowiem synem irlandzkiego szlachcica. Zakochuje się w nim, i to chyba z wzajemnością, pełna temperamentu Elaine, gdy w odwiedziny przyjeżdża Kura-Maro-Tini, kuzynka Elaine i półkrwi Maoryska, zaś William bez namysłu ulega jej egzotycznej urodzie i swobodnemu zachowaniu. Niezwykła historia miłości, trudnych wyborów ... zdrady, namiętności i niełatwej przyjaźni. A wszystko to na tle egzotycznej kultury maoryskiej. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Sarah Lark
  • 2012
  • 1
  • 648
  • 205
  • 143
  • 978-83-7508-534-1
  • 9788375085341
  • ZAOE4

Recenzje czytelników

Niezwykle barwna saga rodzinna

Ocena:
Autor:
Data:
Jakiś czas temu przeczytałam I tom oryginalnej i porywającej sagi rodzinnej „W krainie białych obłoków”, która mnie urzekła. Teraz z chęcią sięgnęłam po drugi tom „Pieśń Maorysów” , który zrobił na mnie nie mniejsze wrażenie.

Sarah Lark przenosi nas do XIX wieku w malownicze plenery Nowej Zelandii zwanej Krainą Białych Obłoków, po maorysku Aotearoa. To kraj nowych możliwości, do którego napływają osadnicy. Przyciągają ich nowe wyzwania ... świetne warunki do hodowli zwierząt i wielkie połacie niezamieszkanego terenu, ale również przyjaźnie nastawieni rdzenni mieszkańcy, Maorysi. Ten fantastyczny kraj ma jednak jedną wadę - brak tutaj kobiet, ale i z tym można sobie poradzić. Małżeństwa aranżowane są na odległość, a przyszłe żony przybywają na wyspę do konkretnych przyszłych mężów.
W drugim tomie opowieści śledzimy dalsze losy bohaterów "Z krainy białych obłoków", poznajemy też Williama Martyna, elokwentnego i wykształconego mężczyznę, który przybywa do Queenstown w poszukiwaniu złota. Jest obyty, oczytany – z miejsca staje się celem wielu kobiet. Zakochuje się w nim również Elaine, jednak William zdecydowanie bardziej skłania się ku jej maoryskiej kuzynce, która przybywa w odwiedziny. Dzieli ich jednak wiele – kultura, sposób życia, poglądy. Z kim zwiąże się William? Jak potoczy się jego życie?

Saga rodzinna z Nowej Zelandii porywa czytelnika i przenosi na tę niezwykłą, malowniczą i tajemniczą wyspę, gdzie życie i kultura osadników przeplata się z wierzeniami Maorysów. Powieści napisane są barwnie i z polotem, pięknym, zrozumiałym językiem – urzekły mnie.
Autorka serwuje nam niezwykłą podróż w to odlegle, tajemnicze miejsce, gdzie poznajemy jego historię, legendy, niezwykłe plenery i sposób życia. Prezentuje nam zderzenie ideologii, marzeń i nadziei z rzeczywistością i ciężką pracą osadnika.
Tomy sagi prezentują nam oryginalną, niezwykle barwną i ciekawą epopeję rodzinną, gdzie uczucia pokazane są na tle kształtowania się nowej kultury i stylu życia mieszanego społeczeństwa, na które składa się ludność rdzenna i napływowa. Postacie są bardzo różnorodne, malowniczo pokazane, stanowią indywidualności. Mamy do czynienia z zamożnymi właścicielami majątków, jak i z drobnymi farmerami, którzy do wszystkiego dochodzą pracą swoich rąk – w książce znajdujemy pełen przekrój warstw społecznych. Wierzenia i przesądy Maoryskie pokazano na tle kultury Zachodu, mocno widać tutaj różnice poglądów i zachowań.
Czytelnika, na łamach tych książek czeka wiele emocji – nadzieje i marzenia zderzają się z rzeczywistością, miłość przeplata się z nienawiścią, jesteśmy świadkami wielkich oczekiwań i ludzkich dramatów, zmagań z przeciwnościami losu, ale również dążeniu do realizacji marzeń i pragnień.
Całość tętni życiem, jest naładowana uczuciami i emocjami oraz niezwykle klimatyczna - porywa czytelnika.
Ja jestem pod wielkim wrażeniem twórczości Sarah Lark – przekonajcie się sami, czy i na Was zrobi tak wielkie wrażenie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Powieść, od której nie można się oderwać

Ocena:
Autor:
Data:
Ależ ja się naczekałam na tę powieść! I bardzo się cieszę, że moja cierpliwość została nagrodzona udaną lekturą.

Książka stanowi kontynuację losów bohaterów "W krainie białych obłoków", ale fabuła jest tak skonstruowana, że wszystkie wydarzenia są zrozumiała także dla tych, którzy nie znają pierwszej części. Z kolei ci, którzy czytali ją dawno temu, mają okazję odświeżyć pamięć, gdyż autorka zręcznie przypomina najważniejsze wydarzenia z przeszłości kluczowych postaci.

" ... Pieśń Maorysów" to napisana z rozmachem wielowątkowa opowieść o losach mieszkańców Nowej Zelandii u schyłku XIX wieku. Poznajemy tu młode pokolenie, którego przedstawiciele - podobnie jak ich przodkowie - przeżywają burzliwe perypetie. Pojawiają się również całkiem nowi bohaterowie o bardzo zróżnicowanych charakterach i dążeniach.
Dzieje osadników przeplatają się z życiem Maorysów, dzięki czemu w akcję wplecione są elementy magii i kultury tubylców.

Całość czyta się jednym tchem. Przyznam, że dosłownie połknęłam tę powieść i jestem pewna, że kiedyś jeszcze do niej wrócę, gdyż na uwagę zasługuje nie tylko wartka akcja, ale także wielka pasja, z jaką autorka snuje opowieść. Chociaż jest ona fikcyjna, Sarah Lark wykorzystała w niej, podobnie jak w pierwszej części, elementy historyczne, związane z przeszłością Nowej Zelandii.

Wielkim plusem jest doskonale odmalowany koloryt epoki, zwłaszcza obyczajowości mieszkańców wysp. Na uwagę zasługują również kreacje postaci, które na długo zapadają w pamięć i wzbudzają prawdziwe emocje. Dodatkowym atutem jest lekki styl, łączący literackie piękno z prostotą narracji.

Polecam gorąco wszystkim miłośnikom wielowątkowych powieści obyczajowych.
Teraz znów czekam na dalszy ciąg sagi...

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena