Koszyk 0
Opis:
Dawno, dawno temu magia zniknęła z powierzchni ziemi.Lecz z dnia na dzień wszystko się zmieniło.Poziom energii magicznej znowu rośnie i król Snodd IV zaczyna rozumieć, że kto ma władzę nad mocą, ma władzę nad... praktycznie wszystkim innym. Tylko jedna osoba może rozwiać jego chciwe sny o bogactwie i potędze. Poznajcie Jennifer Strange, szesnastoletnią menedżerkę Kazam ... agencji zatrudniającej czarodziejów i jasnowidzów.Mogąc liczyć tylko na jednego ze swoich magów oraz wiernego asystenta Tygrysa, Jennifer musi pokrzyżować niecne plany króla. A nie będzie to łatwe, gdyż monarcha sprzymierzył się z szefem konkurencyjnej firmy, doświadczonym i niegodziwym czarodziejem Blixem Zadziwiającym. Jennifer zrobi jednak wszystko, aby szlachetna sztuka magii nie stała się narzędziem w rękach skorumpowanego, żądnego zysku despoty.Na kartach tej powieści pojawią się także tajemniczy Tymczasowy Łoś, pozbawiona mocy Kiedyś Cudowna Boo, dobrze nam znana Matka Zenobia, a także sam Pan Zambini. Oraz... Kwark!"Pieśń Kwarkostwora" to druga książką opowiadająca przygody Jennifer Strange. Pierwszą jest "Ostatni Smokobójca". Jasper Fforde dysponuje takimi zapasami nieokiełznanej wyobraźni, że mógłby ją pakować w słoiki i sprzedawać, a zapasy i tak nigdy by się nie wyczerpały.Anna Misztak, red. nacz. LubimyCzytac.plJeśli kochasz Pratchetta i w ogóle literaturę brytyjską – kup. Jeśli lubisz dobre, opowiadane z humorem, ale niepozbawione morału historie – kup. Jeśli masz ochotę na zacnie napisaną i trzymającą w napięciu do ostatnich stron powieść – kup. Łukasz Pilarski, eFantastyka.plSpodoba się wszystkim miłośnikom dobrej literatury. Intrygę chwyci już bystry dziesięciolatek, samego siebie odnajdzie w fabule nastolatek, zaś poczucie humoru z najwyższej półki doceni dorosły czytelnik.Sylwia Skorstad, RepublikaKobiet.plDowcipna, bardzo interesująca, z szybkim tempem, słowem fantastyczna. Przezabawna, a miejscami prześmieszna„The Guardian”Nie trzeba czytać pierwszej książki, by cieszyć się tą. Osoby, które poznały już dowcipne gierki słowne i zwariowany humor w Ostatnim Smokobójcy, odnajdą tę samą przyjemność w kolejnym tomie. „Publishers Weekly”Poczucie humoru Fforde’a i równie trafna co ironiczna ocena społeczeństwa utrzymują poziom w drugiej książce o Jennifer Strange.„Kirkus Reviews”Fantazyjnie energetyczna – a nawet jeszcze bardziej – dzięki cudownie przewspaniałej bohaterce.„The Horn Book Magazine”Jasper Fforde to ceniony przez czytelników i krytykę pisarz odnajdujący się w wielu gatunkach literackich. Ostatni Smokobójca to jego pierwsza powieść o Jennifer Strange; Pieśń Kwarkostwora jest jej kontynuacją. Pan Fforde porzucił dla pisania karierę w przemyśle filmowym. Na szczęście dla nas. Aktualnie mieszka wraz ze swoją rodziną w Walii. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jasper Fforde
  • 2015
  • 1
  • 320
  • 205
  • 140
  • 9788379243129
  • 9788379243129
  • ZCKZN

Recenzje czytelników

Przekomiczne fantasy

Ocena:
Autor:
Data:
Energia magiczna odzyskuje dawny poziom, jednak jest to proces długotrwały, nic więc dziwnego, że magowie pracujący w domu zaklęć Kazam wciąż wykonują niezbyt spektakularne zlecenia - ot, tu gdzieś trzeba przetransportować morsa, gdzie indziej zaś klient zażyczył sobie, aby drzewa w jego arboretum stały w porządku alfabetycznym. Wszystko wydaje się być w jak najlepszym porządku, a stanowisko menadżera, jakie sprawuje Jennifer Strange, nie przysparza jej więcej problemów niż zazwyczaj. Niestety ... sielanka nie trwa długo, jednak “zagrożenie” nie jest znane.. Co takiego niezwykłego jest w zleceniu odnalezienia pierścienia sprzed trzydziestu lat? Jakie trudności mogą się pojawić przy uzyskiwaniu licencji dla najmłodszego maga Kazam, Perkinsa? I jak tym razem we wszystko wplącze się wyrachowany król Snodd IV?

Cóż, opis fabuły nie jest może precyzyjny, ale ciężko o lepszy - raz, że łatwo można zdradzić zbyt wiele z treści “Pieśni Kwartkostwora”, a dwa - akcja przez dłuższy czas rozwija się dość leniwie. Jest to wyraźna odmiana po poprzedniej części - zamiast na swój sposób heroicznej historii otrzymujemy nieco spokojniejszą, bardziej stonowaną opowieść. Choć i tym razem emocje nieraz wylewają się wiadrami z kart powieści.

Tekst Jaspera Fforde to przede wszystkim gigantyczna dawka humoru. Komizm objawia się tu w każdym momencie - niezliczone żarty słowne przeplatane są nieustannie z dowcipami sytuacyjnymi. Kreacja świata również budzi liczne uśmiechy na twarzy, zasługuje też ona na niemałą pochwałę - autor wykreował z jednej strony rzeczywistość w każdym calu absurdalną, a jednocześnie wyglądającą do bólu znajomo. Fforde konsekwentnie trzyma się założeń, w oparciu o które stworzył Niezjednoczone Królestwa, a sam pomysł na całość jest jak najbardziej kompletny. Świetnym ‘smaczkiem’ jest wykorzystanie przypisów - wielokrotnie pojawiają się adnotacje nie związane bezpośrednio z fabułą, które w ciekawy i zabawny sposób poszerzają wiedzę czytelnika na temat historii magii oraz wymyślonego przez pisarza świata.

Pierwszoosobowa narracja ponownie zdała egzamin z wynikiem celującym. Jennifer Strange mimo młodego wieku charakteryzuje się niewątpliwie dojrzałym spojrzeniem na świat i wydarzenia, a jednocześnie nie żałuje sobie stosowania cynizmu i sarkazmu. Przy takim opowiadaniu historii nie ma najmniejszej możliwości, żeby nie mieć choćby uśmiechu na twarzy - ja sam wielokrotnie przerywałem lekturę, bo wywołany nią śmiech i ogólna wesołość chwilowo uniemożliwiały dalsze czytanie.

Powiem krótko: “Pieśń Kwarkostwora” jest rewelacyjna! Pomysłowa, inteligentna i do granic możliwości zabawna - powieść pochłania się jednym tchem, pozwalając.sobie jedynie na niewielkie przerwy związane z przemęczeniem mięśni używanych przy śmiechu. Co prawna tym razem historia nie jest tak ‘epicka’, jak było to poprzednim tomie przygód Jennifer Strange, ale w żaden sposób nie jest to wadą. Opowieść jest ciekawa, w pewien metaforyczny sposób życiowa, a mimo ogólnie wesołego klimatu nie brak tu chwil wzruszających. Książka mnie urzekła, nie mam co do tego wątpliwości.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Niezwykła wyobraźnia

Ocena:
Autor:
Data:
Jasper Fforde jest twórcą serii książek fantastycznych adresowanych głównie dla młodzieży, ale nie tylko, bo czytają je także dorośli. Wykreował w nich postać szesnastoletniej Jennifer Strange, która jest menedżerką Kazam, największej na świecie agencji zatrudniającej czarodziejów i jasnowidzów. Pierwsza część cyklu Kroniki Jennifer Strange nosi tytuł ,,Ostatni Smokobójca" i w niej po raz pierwszy zostało opisane Królestwo Magii. Druga część to ,,Pieśń Kwarkostwora" ...


Po nagłym i niespodziewanym odnalezieniu Wielkiej Magii, której siła związała ,,chmury na supeł i sprowadziła deszcz o smaku dzikiego bzu" moc czarodziejów z agencji Kazam i konkurencyjnej Magii Industrialnej ponownie spadła i przestały działać sieci komórkowe, a po nich pozostałe urządzenia napędzane skwarem tzn. komputery, telewizory, nawigacja GPS itp. Wzrost energii następuje powoli, więc czarodzieje zajmują się prostymi zadaniami jak np. dostarczaniem pizzy na latającym dywanie.


Magiczna energia jednak systematycznie wzrasta i chciwy król Snodd pragnie mieć nad nią całkowitą kontrolę, bo kto ma energię ten ma władzę i bogactwo. Sprzymierza się w tym celu z Conradem Blixem Zadziwiającym kierującym agencją Magii Industrialnej. Blix prowadzi ciągłe spory z szefem Kazam Wielkim Zambinim, które dotyczą kierunku rozwoju Sztuk Tajemnych. Zambini uważa, że ,,magia powinna być narzędziem w walce o sprawiedliwość społeczną i powinna służyć czynieniu dobra, zaś Blix traktuje ją jak maszynkę do robienia pieniędzy."

Wielki Zambini, który odbija się jak piłeczka pingpongowa znikł, trwają jego poszukiwania, a tymczasem Jennifer Strange musi przeszkodzić w realizacji planów króla i Blixa. Może liczyć na pomoc jednego ze swoich magów i asystenta Hortona ,,Tygrysa" Krewetkę-dwunastoletniego znajdę o kręconych włosach z niezliczoną liczbą piegów na nosie, który ma przejąć jej obowiązki w agencji, gdy ona skończy 18 lat.


W powieści pojawia się bardzo wiele zabawnych postaci. Praktykant w agencji Kazam Młokos Perkins, nieprzeciętny przystojniak, który czasem recytuje zaklęcia przed przemyśleniem ich konsekwencji i specjalizuje się w Zdalnej Perswazji, czyli umieszcza na odległość jakąś konkretną myśl komuś w głowie.

Lady Mawgona, która jest najpotężniejszym czarodziejem w Kazam i ciągle zrzędzi, marudzi. Nosi długą, czarną, zapiętą pod samą szyję suknię z krynoliny i prawie unosi się, sunie jakby na nogach miała wrotki. Potrafi odnaleźć zagubiony przedmiot lokalizując ludzkie wspomnienia i uczucia przywiązane do przedmiotu.

Niesamowity Kevin Zipp potrafiący przejrzeć miliony możliwych scenariuszy przyszłości, a także Damulka Corby, Tymczasowy Łoś, Matka Zenobia i wielu innych bohaterów.


Trzeba przyznać, że Jasper Fforde ma nieokiełznaną wyobraźnię i magiczny świat, który stworzył w powieści zachwyca, oczarowuje i z jednej strony wydaje się znajomy, a z drugiej strony całkiem nierzeczywisty. Autor stworzył tak zabawne postacie i sytuacje, że nie można powstrzymać się przed śmiechem czytając powieść.


Zapraszam do fantastycznej Krainy Magii i poznania Kwarkostwora :)

http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/


Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena