Koszyk 0
Opis:
Poznajcie królową tysiąclecia! Historia kobiety, która zmieniła bieg dziejów Europy. Eleonora Akwitańska, królowa Francji i Anglii, żyła ponad osiemset lat temu, lecz do dziś fascynuje współczesnych. Swoją niezłomną wolą doprowadziła do unieważnienia nieudanego małżeństwa, była kobietą ambitną, mądrą i wykształconą, potrafiła czerpać ... radość z miłości.  Elizabeth Chadwick z życia średniowiecznej królowej, matki Ryszarda Lwie Serce, uczyniła pasjonującą i pełną emocji opowieść, na wskroś wiarygodną, bo opartą na źródłach, które dotrwały do naszych czasów.  Alienor ma trzynaście lat. Przyszłość młodej i pięknej dziedziczki akwitańskiej wydaje się usłana różami,  lecz gdy w 1137 roku umiera jej ukochany ojciec, dziewczyna zostaje zmuszona do ślubu z koregentem Francji Ludwikiem, zaledwie dwa lata starszym od niej. Wkrótce młodziutka para samodzielnie zasiądzie na francuskim tronie. Alienor stara się sprostać niełatwej roli królowej oraz roli znacznie trudniejszej: żony dewocyjnie pobożnego i niestabilnego psychicznie młodego mężczyzny, który pragnie od niej tylko jednego – dziedzica. Chadwick z elokwencją przedstawia emocje i przeżycia Alienor w świecie, w którym większość kobiet to zaledwie pionki. Malowniczo opisuje Akwitanię, Paryż i Jerozolimę oraz zakurzone, błotniste drogi pomiędzy nimi. Gratka dla wielbicieli historii, fikcji historycznej, a także opowieści o silnych bojowniczkach o równouprawnienie i władzę. Fresh Fiction Historia wspaniałej kobiety spod pióra mistrzyni gatunku; realistyczna, emocjonująca i ekscytująca. Nie sposób się oderwać. RT Book Reviews Znakomita fabuła poparta wnikliwą analizą tematu. „Woman and Home” Dokładność i precyzja zaskarbiły Chadwick ogromną sympatię czytelników. Wielbiciele jej wcześniejszych powieści z pewnością zainteresują się losami Alienor, a dla nowych będzie to wspaniała okazja do zapoznania się z jej twórczością. „Library Journal” Elizabeth Chadwick raz jeszcze po mistrzowsku odtwarza życiorys słynnej postaci historycznej. Czytelnik nie ma innego wyjścia, jak dać się zaczarować. Wiarygodne stadium charakteru i porywająca fabuła wespół z wnikliwą znajomością epoki stawiają tę powieść na pierwszym miejscu wśród wielu innych, których bohaterką jest Eleonora Akwitańska. Do czytania i podziwiania! „Historical Novels Review” Elizabeth Chadwick jest autorką ponad dwudziestu bestsellerowych powieści historycznych, które przetłumaczono na osiemnaście języków. Za swój debiut, „The Wild Hunt”, otrzymała Betty Trask Award, a Richard Lee, założyciel Stowarzyszenia Powieści Historycznej, uznał „Szkarłatnego Lwa” za jedną z dziesięciu najlepszych powieści tego gatunku ostatniego dziesięciolecia. „Pieśń królowej” to pierwszy tom fascynującej trylogii o Eleonorze Akwitańskiej. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Elizabeth Chadwick
  • 2017
  • 1
  • 464
  • 230
  • 150
  • 97883-8097-0311, 978838097-031-1
  • 9788380970311
  • ZDHI0

Recenzje czytelników

Niezwykła opowieść o niezwykłej kobiecie

Ocena:
Autor:
Data:
Która dziewczynka nie marzy w dzieciństwie o tym, by zostać księżniczką? Każda. Założę się, że każda pomyślała o tym, choćby przelotnie.
Co najbardziej przyciąga w byciu księżniczką? Otóż podejrzewam, że gdyby przeprowadzić ankietę, wśród wymienionych odpowiedzi padłyby zapewne: piękne stroje, życie w luksusie, wszystko na wyciągnięcie ręki. No i oczywiście przystojny książę.
Otaczająca nas rzeczywistość pokazuje, że życie współczesnych księżniczek nie należy do łatwych ... a cały ten blichtr to często tylko fasada, za którą kryje się wielka polityka. Ma ona moc wpływania na losy pojedynczych osób, jak i całych narodów. A jak to było kiedyś?
13-letnia Alienor na mocy testamentu swojego ojca Wilhelma X (którego historia nazwała Świętym) zostaje poślubiona następcy tronu Francji Ludwikowi VII. Choć początki małżeństwa wyglądają obiecująco, młoda królowa szybko przekonuje się, że życie z Ludwikiem nie będzie ani łatwe, ani przyjemne. Tam gdzie w grę wchodzi wspomniana wcześniej polityka, nie ma miejsca na sentymenty. Liczą się wpływy i powiązania.
Chcąc przetrwać w tym okrutnym świecie, ale mając też na sercu dobro swojego kraju, Alienor wie, że musi nie tylko wykorzystać wszystkie swoje umiejętności (jak dobrze, że ojciec zadbał o jej solidne wykształcenie), ale też stać się wytrawnym graczem politycznym. Stawką w tej grze jest jej osobista wolność i prawo do decydowania o sobie. Jest połowa XII wieku. Czy takie marzenia dla kobiety są w ogóle realne?
Pieśń królowej opisuje kolejnych 17 lat z życia Alienor. Obserwujemy jak dorasta, uczy się być królową i żoną, jak walczy o siebie, jak stara się wpływać na rzeczywistość. Areną walki o wpływy i władzę jest nie tylko królewski dwór i otoczenie króla. Najmniejszą, choć równie ważną areną, jest królewska sypialnia i związek króla z królową. Bystra i rozważna Alienor szybko spostrzega, że im mniej mówi, a więcej obserwuje, tym lepiej dla niej. Z tak trudnym w obyciu człowiekiem jak król dewot, niewiele da się zdziałać kłótniami, czy kobiecymi metodami nacisku. Tutaj potrzebne są inne środki. Jakie? Młoda królowa będzie musiała się sporo natrudzić. To jak szachownica naszpikowana dodatkowo minami. W zasadzie nigdy nie wiadomo, jakie będą skutki danej decyzji, choćby ona była najdokładniej przemyślana.
Elizabeth Chadwick bardzo skrupulatnie i barwnie odmalowała ówczesne realia. Tchnięcie życia w postać, która żyła ponad 800 lat temu i którą znamy jedynie z kronik i zachowanych dokumentów, jest niezwykłym dokonaniem. Alienor na kartach powieści jest tak żywa i prawdziwa, że trudno uwierzyć, iż żyła tak dawno temu, w zupełnie innej epoce.
Książka podobała mi się, choć początek czytało się dość powoli. Błędnie jednak założyłam, że będzie to pojedyncza powieść i dopiero pod koniec książki coś mnie natchnęło do poszukiwań, które objawiły mi całkiem przyjemną prawdę, że Elizabeth Chadwick poświęciła Alienor całą trylogię. Informacja ta ucieszyła mnie. Pieśń królowej to dobrze napisana powieść, jednak docierając do zakończenia, zdajemy sobie sprawę, że Alienor nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Co więcej, ona nawet dobrze jeszcze nie zaczęła. Dlatego kolejne dwie powieści, są jak najbardziej uzasadnione i oby jak najszybciej ukazały się na naszym rynku.
Pieśń królowej z pewnością spodoba się miłośniczkom powieści historycznych, ale nie tylko. Każdy kto ceni książki bogate w szczegóły historyczne, lubi śledzić przemiany i dorastanie bohaterek do nowych ról, będzie tą powieścią zachwycony. Po lekturze tej książki zupełnie inaczej patrzę nie tylko na losy księżniczek, ale też na sytuację kobiet w średniowieczu. Eleonora Akwitańska swoim życiem i podjętymi decyzjami, udowodniła, że wyrasta ponad swoją epokę i że nawet żyjąc w tak trudnych czasach, można pragnąć czegoś więcej i nie ustawać w walce o to. Dlatego też całym sercem polecam lekturę pierwszego tomu trylogii, sama zaś niecierpliwie czekam na kontynuację losów bohaterki.
Recenzja pochodzi z bloga W Pępku Trójmiasta
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Warta uwagi

Ocena:
Autor:
Data:
Eleonora Akwitańska, Królowa Anglii i Francji. Matka Ryszarda Lwie Serce. Kobieta nieprzeciętnie inteligentna, odważna. Poznajcie jej historię.

Eleonora ma 13 lat. Jej ojciec zmarł i zgodnie z jego ostatnią wolą, dziewczyna ma poślubić Ludwika, przyszłego króla Francji. Niedługo po ślubie, ta dwójka zasiądzie na tronie i będzie musiała zmierzyć się z nowymi obowiązkami. Eleonora próbuje się odnaleźć w rodzinie męża i w nowym środowisku i jak najlepiej wejść w rolę królowej, jak i żony ... Okazuje się to większym wyzwaniem niż kiedykolwiek sądziła…

Mąż jest marionetką. Daje sobą sterować, a przy tym jest dewotą. Wszystko, co robi musi być związane z Kościołem i zgodą swoich doradców, którzy faktycznie zaczynają rządzić Francją. Nie dopuszcza swojej żony do głosu, choć ta niejednokrotnie próbuje wpłynąć na jego decyzje i odsunąć od tronu swoją teściową. Jej mąż chce od niej tylko jednego – dziedzica. Z czasem wszystko inne związane z żoną przestaje go interesować.

Eleonora jest niezwykle inteligentną kobieta. Jako najstarsza córka była przygotowana do rządów. Jej oceny, często trafne, spotykają się z lekceważeniem w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Brak zainteresowania ze strony męża, upokorzenie jako kobiety, bycie zsuniętą na dalszy plan – w końcu ta kobieta bierze życie w swoje ręce. Unieważnia nieszczęśliwe małżeństwo (co w tamtych czasach wymagało ogromnego asa w rękawie na duchownych i wielkiej odwagi) i postanawia żyć po swojemu, co prowadzi ją na tron Anglii.

Książki o silnych kobietach zawsze były moimi ulubionymi, szczególnie te oparte na faktach. Ta ksiązka jest wyjątkowa, ponieważ autorka oparła się na autentycznych źródłach i wyciągnęła z tego wszystkiego niecodzienną postać.

Powieść, choć historyczna, jest napisana przystępnym językiem. Czyta się ją łatwo, choć nie brakuje również odwołań do wydarzeń bądź osób w historii, które musiałam sobie przypomnieć, aby mieć pełen obraz sytuacji w jakich znajdowali się bohaterowie.

“Pieśń królowej” kończy się w sposób, który sugeruje, że autorka powie nam więcej, w kolejnej części. Na to szczerze liczę, bo z ogromną przyjemnością dowiem się, co będzie dalej. Wręcz nie mogę się tego doczekać.

Premiera warta uwagi.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena