Koszyk 0
Opis:
Niektórych historii nie da się opowiedzieć w jednym życiu. Zaskakująca reinterpretacja opowieści o podróży w czasie. Odważna, magiczna, mistrzowska. Harry August umiera. Znowu. W chwili śmierci Harry August zawsze powraca do punktu wyjścia. Niezależnie od tego, co robi i jakie decyzje podejmuje, za każdym razem staje się chłopcem pamiętającym wszystkie fakty z życia, które przeżył dwanaś ... cie razy. Nic się nie zmienia, nigdy. Aż do teraz. Kiedy nadchodzi kres jedenastego życia Harry’ego, przy jego łóżku pojawia się dziewczynka, która mówi: „O mało mi nie umarłeś, doktorze… Muszę wysłać wiadomość w przeszłość”. Oto opowieść o wcześniejszych – i późniejszych – wydarzeniach z życia Harry’ego. Podejmuje on próbę ocalenia przeszłości, której nie może zmienić. Stara się uratować przyszłość, by nie dopuścić do katastrofy. Claire North to pseudonim autorki mającej w swoim dorobku kilka znakomicie przyjętych powieści, z których pierwszą opublikowała jako czternastolatka. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Claire North
  • 2015
  • 462
  • 220
  • 148
  • 978837943-792-4
  • 9788379437924
  • ZCK3T

Recenzje czytelników

Piętnaście pierwszych żywotów Harry'ego

Ocena:
Autor:
Data:
To, że mam słabość do książek o podróżach w czasie nie jest żadną tajemnicą. A w szczególności takich jak "Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta", czyli książek nie tylko z apetycznie zapowiadającym się wnętrzem, ale i przyciągającą wzrok okładką.

Zaczęło się niepozornie, a właściwie to nawet nużąco. Harry August wprowadza do swojego świata, objaśniając obecną sytuację i jednocześnie samemu próbując się w tym wszystkim odnaleźć ... Bohater dopiero stawia pierwsze kroki w zrozumienie samego siebie pod względem niefortunnego daru i czytelnik staje się obserwatorem tej powolnej próby. Pojawia się też brak głębszej chronologii, bo opis konkretnych żyć głównego bohatera nie idzie ciągiem od pierwszego do ostatniego a pojawia się wraz z konkretnie omawianym tematem, tak więc po pierwszym życiu może pojawić się piąte czy trzecie - choć niekoniecznie.

"- Zadam to pytanie, choć zupełnie nie mam ochoty tego robić - powiedziała. - Skoro świat się kończy, co tak naprawdę powinniśmy zrobić?"


Harry to osoba niezwykła, bo otrzymał dar (a może klątwę?) - jest kalaczakrem i potrafi przeżywać swoje życie wciąż na nowo zachowując w pamięci wydarzenia z poprzednich wcieleń. Pochodzi z drugiej grupy ludzi, nie tych żyjących w ciągu linearnym od narodzin do śmierci, ponieważ w pewnym sensie Harry cieszy się nieśmiertelnością.

Zazwyczaj narzekam na monotonną formę wypowiedzi, kiedy akcja zamiast torować sobie drogę łokciami wypoczywa na kanapie, ale w tym przypadku ta kanapa okazała się całkiem wygodna. Jeśli to miała być cena za doskonale rozbudowany motyw podróży w czasie, to jestem w stanie ją zapłacić. Można wyczuć tu świeżość, jakiej na próżno szukać we wszystkich schematycznych opowieściach. Harry każde swoje nowe wcielenie odkrywa na nowo. Ma w pamięci wydarzenia z przeszłości i stara się by nowe życie wyglądało inaczej: nowy dom, nowy zawód. Doświadczenia, które przy tym zyskuje pomagają mu w kształtowanie samego siebie. W dodatku tłem powieści są liczne wydarzenia kluczowe dla historii i wszystko to co kształtowało XXw. od wojen po politykę. To wszystko - niezależnie od tego jak szalenie to brzmi - nadaje książce wiarygodności.

Nie było dla mnie zaskoczeniem pojawienie się w fabule Bractwa Kronosa powiązanego ze skokami w czasie. W książkach o podobnej tematyce Kronos zawsze jest obecny w różnej formie i odniesieniu. Stowarzyszenie zostało powołane do życia przez innych kalaczakrów. Razem stworzyli zasady, które wyznaczają ich granice a podstawowa z nich głosi: "żadnej ingerencji w przyszłość". Zasady są jednak po to, by je łamać. Jedenasta śmierć może okazać się przełomem w cyklu Harry'ego.

"- Jesteś istotą zrodzoną ze światła. Twoja dusza to pieśń, twoje myśli to piękno. Nie ma w tobie niczego niedoskonałego. Jesteś sobą. Jesteś wszechświatem."


Autorka wykazała się wyobraźnią, która nie ma granic. Pokręcona i jednocześnie odważna fabuła toruje sobie drogę do różnych gatunków mieszając w to wszystko odrobinę historii i sci-fi. Pojawia się też odwołanie do powieści szpiegowskiej, bo Harry wciela się w rolę szpiega próbującego rozwiązać chorą grę pomiędzy złoczyńcą, choć tak naprawdę nie obiera żadnego konkretnego kierunku. Porusza się własnym szlakiem i wyznacza prywatne granice, których zwiedzanie stanowi niekłamaną przyjemność.

Może to moja słabość do książek o podobnym motywie, a może to idealnie skonstruowana fabuła sprawiły, że książka całkowicie mnie oczarowała. "Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta" to lektura, o której się nie zapomina, a nawet historia, do której się wraca. Doskonale skonstruowana, przemyślana i prowadząca przez wielowątkową fabułę serwuje godziny niezapomnianych wrażeń.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Niektórych historii nie da się opowiedzieć w jednym życiu

Ocena:
Autor:
Data:
Harry August nie jest normalnym człowiekiem. Normalną osobą, która przeżywa swoje życie i umiera. Co jest takiego nietypowego w Harry'm? On się odradza. Umiera, po czym rodzi się znowu. I wszystko pamięta ze swoich poprzednich żywotów, przez co nawet jako dziecko jest mądrzejszy i bardziej doświadczony od każdego człowieka na świecie. Kiedy nadchodzi kres jego kolejnego żywota, przy jego łóżku pojawia się mała dziewczynka, która chce wysłać pewną wiadomość w przeszłość...

Przyznaję ... że i mnie skusiła wspaniała okładka tej książki. Pomyślałam sobie: po prostu muszę ją przeczytać i sprawdzić, czy zawartość będzie tak samo dobra, jak oprawa graficzna. I wiecie co? To jeden z nielicznych przypadków, w których właśnie tak jest. "Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta" to zachwycająca historia, od samego początku, aż do końca. Niesamowicie dopracowana i sprawnie skonstruowana. Claire North wymyśliła fabułę, która dosłownie wprawiła mnie w zachwyt. Jednak sam pomysł to nie wszystko. Potrzeba jeszcze odpowiednich umiejętności pisarskich, aby wprawić go w ruch i sprawić, że czytelnicy go pokochają. A do tego trzeba mieć talent - North nie tylko mnie zaciekawiła swoją koncepcją, ona sprawiła, że ja naprawdę chciałam poznać dalsze losy Harry'ego Augusta, przez co oderwanie się od lektury nie przychodziło mi łatwo. Prawdziwie zafascynowała mnie ta opowieść, w głównej mierze dlatego, że nigdy nie czytałam coś, co by ją przypominało. Warsztat pisarski autorki został idealnie dopasowany do tematyki tej książki i licznych przemyśleń na temat ludzkiej natury. Rozważania North są niezwykle wnikliwe i trafne w odniesieniu do rzeczywistości.

W powieści Claire North główną siłą napędową jest wątek przyszłego końca świata i pytań, które nieodłącznie towarzyszyły mi w czasie lektury. Czy Harry'emu uda się powstrzymać koniec świata? I jak daleko będzie się musiał posunąć, aby to zrobić? To, co bardzo przypadło mi do gustu, pomijając już sam całokształt i nietypowy pomysł na fabułę, to fakt, że autorka sprawnie wnika w głąb ludzkiej egzystencji. Główny bohater, Harry August jest tego świetnym przykładem. Gdy tylko zdał sobie sprawę z daru, który otrzymał - nieśmiertelności, starał się go wykorzystywać w jakiś sposób. Każde z jego żywotów było inne, mężczyzna skrupulatnie dbał o to, aby były one różnorodne. Sam fakt, iż podjął on walkę o ocalenie świata jest godny podziwu i ukazuje prawdziwą naturę tej postaci. Nie osiada on wygodnie w jakimś mieście, gdzie może wieść spokojne i beztroskie życie - wręcz przeciwnie, za wszelką cenę chce powstrzymać koniec świata. Bardzo polubiłam tego wyjątkowego bohatera.

"Pierwszych piętnaście..." to pewnego rodzaju pamiętnik Harry'ego Augusta, bowiem jest on narratorem pierwszoosobowym i opowiada swoje losy czytelnikom. Przez ten typ narracji nie brakuje tutaj licznych przemyśleń, rozważań i dywagacji nad ludzką egzystencją. Mi osobiście te przemyślenia bardzo się spodobały i dały dużo do myślenia, ponieważ główny bohater jest osobą, która zdecydowanie ma dużo ciekawego do powiedzenia. Przeżył on tyle lat w ciągu swoich piętnastu żywotów, że czytając jego "pamiętnik" naprawdę się czułam, jakbym zaglądała w głąb umysłu osoby, która żyła ponad osiemset lat. To naprawdę niesamowicie budujące doświadczenie. Wiem, że tego rodzaju rozważania wielu osobom mogą przeszkadzać, ale w tej książce są nienachalne i nad wyraz interesujące. Jeśli ktokolwiek obawia się wolnego tempa akcji i braku dynamizmu - rozwiewam Wasze wątpliwości, Claire North zadbała, abym ani przez chwilę się nie nudziła. Już sam początek i pojawienie się małej dziewczynki mówiącej o końcu świata zwiastuje wyjątkową lekturę, a z przeczytaniem każdej kolejnej strony tylko utwierdzałam się w tym przekonaniu.

"Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta" to książka, która nie przypomina nic, co bym wcześniej czytała. I właśnie przez ten aspekt tak bardzo mi się podobała. Każda strona, każdy rozdział to było coś niewiadomego, ponieważ nie miałam nawet najmniejszych wyobrażeń, jak potoczy się fabuła. Polecam, naprawdę warto ją przeczytać i przekonać się, dlaczego zyskała taką popularność. Gwarantuję, że się nie zawiedziecie!

"(...) Najgorsza jest samotność w tłumie. Człowiek może kiwać głową, uśmiechać się, normalnie rozmawiać z innymi, ale udawanie sprawia, że jego dusza coraz bardziej oddala się od ludzi."
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena