Koszyk 0
Opis:
 Pan Tomasz trafia przypadkowo na informację, że do załogi mieszczącego się na dalekiej Syberii rosyjskiego grodu Ałbazin w XVII wieku wysłano list napisany w języku polskim. Wyrusza na Syberię, aby wyjaśnić tę ciekawostkę historyczną. Przy okazji udaje mu się jeszcze rozwiązać zagadkę kryminalną.
Mniej Więcej
  • Zbigniew Nienacki
  • 2015
  • 336
  • 180
  • 110
  • *, 978837989-759-9
  • 9788379897599
  • ZDAKO
  • 7-10 lat

Recenzje czytelników

Pan Samochodzik. Pierwsza przygoda Pana Samochodzika

Ocena:
Autor:
Data:
Tytułowy bohater, młody dziennikarz Tomasz, przypadkowo dowiaduje się, że do odległej Syberii gdzie mieści się nad Amurem rosyjski gród Ałbazin w XVII wieku wysłano list napisany między innymi w języku polskim. Zagadka ta bardzo intryguje młodego dziennikarza, który w końcu postanawia wyruszyć na Syberię by tam zebrać więcej informacji. Nie jest to jednak takie proste. Potrzebne są liczne pozwolenia i fundusze, których pozyskanie zajmuje Tomaszowi sporo czasu ... W końcu po długich przygotowaniach dziennikarz wyrusza do Związku Radzieckiego gdzie czeka go znacznie więcej przygód i zwrotów akcji niż się spodziewał. Na miejscu spróbuje bowiem rozwikłać zagadkę ukrytego skarbu, pozna wiele nowych ludzi i odwiedzi wiele niezwykłych miejsc.


Akcja powieści toczy się spokojnie. Pan Samochodzik odbywa daleką podróż na Syberię. Odbywa też niejako podróż w czasie cofając się niejednokrotnie do historii twierdzy Ałbazin i chociażby losów żyjącego w XVII wieku naszego rodaka szlachcica Nicefora Czernichowskiego. Na kartach książki takich historycznych ciekawostek jest bardzo wiele ale to przecież nieodłączny element serii. Czytelnicy nie znajdą tu jednak charakterystycznego wehikułu, którym to w późniejszych częściach podróżował Tomasz i któremu zawdzięczał przecież swoje przezwisko - Pan Samochodzik.


Książka ta włączona została do serii nieco później. Pierwsza przygoda Pana Samochodzika nie jest więc w rzeczywistości faktycznie tą pierwszą. Mimo to ze względu na moją wielką sympatię do całego cyklu czytałam ją z wielką przyjemnością. Jest tu wszystko co charakterystyczne dla serii, są wątki kryminalne, tajemnice, ukryte skarby i zagadki które małymi kroczkami stara się rozwiązać Tomasz. Jest też odrobina humoru, liczne fakty historyczne i niebywałe przygody. Oczywiście polecam zarówno tę powieść jak i wszystkie inne z tejże serii. Z Panem Samochodzikiem nudzić się przecież nie można ;)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena