Koszyk 0
Opis:
Nowy przewodnik po cegiełkach budujących wszechświat Co łączy Tadż Mahal i nasz kręgosłup? Wieżę Eiffla i krew? Sól w posiłkach i uliczne lampy, których światło prowadzi nas do domu? Odpowiedź: wapń, żelazo i sód – każde z nich jest pierwiastkiem. Pierwiastki powstałe podczas Wielkiego Wybuchu (ang. Big Bang) i w supernowych oraz tworzone przez nie związki chemiczne ukształ ... towały Układ Słoneczny, a więc i Ziemię – planetę, na której żyjemy, powietrze, którym oddychamy, wodę, która stanowi podstawę naszej egzystencji, i białka, dzięki którym powstało życie. Ta książka dostarcza niezbędnych informacji na temat każdego ze 118 znanych obecnie pierwiastków. Niektóre z nich, jak węgiel, tlen czy glin (w technice nazywany aluminium), są powszechnie znane; inne, jak gadolin czy tellur – znacznie mniej. Oprócz podstawowych wiadomości na temat poszczególnych pierwiastków, ich wykorzystania i tworzonych przez nie związków chemicznych, znajdziemy tu także fascynujące historie dotyczące ich odkrycia. Poznamy genezę układu okresowego zwanego tablicą Mendelejewa oraz wyjaśnienie struktury atomów – cegiełek tworzących wszystko, co nas otacza. PIERWIASTKI CHEMICZNE to niezrównany przewodnik po świecie nauki. Rzetelne źródło wiedzy, łatwej do przyswojenia i ubarwionej ciekawostkami. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jack Challoner
  • 2016
  • 160
  • 240
  • 165
  • 9788324521319
  • 9788324521319
  • ZD5DE

Recenzje czytelników

Pierwiastki, czyli z czego zbudowany jest wszechświat

Ocena:
Autor:
Data:
"Pierwiastki, czyli z czego zbudowany jest wszechświat" to publikacja, która ma na celu w ciekawy i przystępny sposób przybliżyć nam pierwiastki, pokazać z czego i jak zbudowany jest świat. Mimo iż sam temat pierwiastków do najprostszych nie należy prezentowana publikacja na pewno jest w stanie rozjaśnić nie jedno związane z nim zagadnienie, rozwiać wątpliwości i uprzyjemnić naukę, myślę więc, że warto przyjrzeć się jej bliżej.

Co znajdziemy zaglądając do tej właśnie książki ... Otóż w pierwszej kolejności w połączeniu ze spisem treści zamieszczono układ okresowy pierwiastków. Następnie kilka słów wstępu, historii a dalej autor opisuje już oddzielnie każdy z pierwiastków segregując je oczywiście na podstawie zależności i właściwości chemicznych w 18 grupach. Otwierając lekturę w dowolnym miejscu przy omawianym pierwiastków znajdziemy informacje o jego liczbie atomowej, promieniu atomowym, stopniu utlenienia, masie atomowej, temperaturze topnienia, temperaturze wrzenia, gęstości, konfiguracji elektronowej. Poza tymi suchymi faktami autor opisuje ciekawie gdzie znajdziemy dany pierwiastek w przyrodzie, czym jest i czemu służy. Wszystko to wzbogacono ciekawymi ilustracjami i kolorowymi fotografiami.

Grafika książki nie rozprasza czytelnika, jest stonowana i przyjemna dla oka. Tekst główny nadrukowany jest drobną czcionką a dodatkowo uzupełniają go informacje nadrukowane jeszcze mniejszą czcionką więc sięgając po tę książkę trzeba nieźle wytężyć swój wzrok. Mimo to jeżeli ktoś interesuje się chemią lub zwyczajnie szuka pomocy naukowych przydatnych w opanowaniu szkolnego materiału ta lektura okaże się na pewno bardzo pomocna. Zdecydowanie to co znajdziemy na jej kartach wykracza poza szkolne programy. Autor w możliwie przystępny sposób tłumaczy całe zagadnienie ciekawie opowiadając o niezwykłości i różnorodności pierwiastków stanowiących nieodłączny element naszego życia, istnienia wszechświata. Zachęcam do lektury ;)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena