Koszyk 0
Opis:
Kiedy próbujemy wyobrazić sobie nazistowskich zbrodniarzy, nieuchronnie widzimy zimne i pozbawione wyrazu twarze SS-manów. W końcu, czy Trzecia Rzesza to nie męska sprawa - jak to głosił jeden z nazistowskich sloganów? Daniel Patrick Brown w swej książce szybko pozbawia nas złudzeń, jakoby tylko mężczyźni mogli czynić ekstremalne zło. Nazistowskie Niemcy to nie tylko męska sprawa, to sprawa, w której mężczyźni i kobiety uczestniczyli z równą gorliwością ... a kobiety nie wahały się torturować i mordować niewinnych ludzi, niezależnie od płci i wieku. Jedną z takich zbrodniarek była Irma Grese - członkini personelu pomocniczego SS i strażniczki w niemieckich obozach koncentracyjnych. W 1943 została skierowana do Auschwitz-Birkenau, gdzie pełniła funkcję zastępczyni głównej nadzorczyni obozu kobiecego w Brzezince. Aresztowana w kwietniu 1945, osądzona w tzw. procesie Bergen-Belsen i stracona w grudniu 1945. Irmę Grese uznaje się za jedną z najokrutniejszych funkcjonariuszek SS. Ze względu na niezwykłą urodę kontrastującą z okrucieństwem więźniarki Auchwitz-Birkenau nadały jej przydomek „piękna bestia". Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Replika
 • miękka
Mniej Więcej
 • Daniel Patrick Brown
 • 2010
 • 1
 • 212
 • 205
 • 145
 • 97883-7674-0478
 • 9788376740478
 • Y9735

Recenzje czytelników

rewelacja

Ocena:
Autor:
Data:
Różne są oblicze zła. Wielu ludzi widzi je w bezwzględnych, wyzutych z wszelkich uczuć, bezlitosnych twarzach nazistowskich zbrodniarzy z SA, Gestapo czy SS. To męskie twarze, bo z takimi przywykliśmy je utożsamiać. Jednak trzeba sobie zdać sprawę, że nazizm był sprawą całego niemieckiego społeczeństwa i w równym stopniu dotyczył zarówno mężczyzn, jak i kobiet oraz że w torturowaniu i mordowaniu niewinnych ludzi brali udział przedstawiciele obu płci ...
Kwestia uczestnictwa kobiet w zbrodniach wojennych przez długi czas była marginalizowana, lecz pewne jest, że udział ten był znaczący. Fakt, że autor porusza to zagadnienie w swojej książce jest bardzo ważną i wiele wnoszącą do naszej wiedzy na temat II wojny światowej kwestią.
Jedną ze zbrodniarek, których działalność owiana jest ponurą sławą - czy raczej niesławą - była Irma Grese, strażniczka w obozach koncentracyjnych Ravensbrueck, Auschwitz oraz Bergen - Belsen.
Dla więźniarek tych obozów zło miało anielską twarz Grese, gdyż ta młodziutka, obdarzona niezwykłą urodą dziewczyna w rzeczywistości była sadystyczną psychopatką mającą setki, być może nawet tysiące ludzkich istnień na sumieniu, znajdującą perwersyjną przyjemność w zadawaniu cierpienia, której nadzwyczajne okrucieństwo oraz idące z nim w parze seksualne rozpasanie stworzyło ponurą i mrożącą krew w żyłach legendę.

W swojej książce Daniel Patrick Brown podejmuje się nie tylko analizy biografii "pięknej bestii"; jego praca jest wielowymiarowym, błyskotliwym studium zła.
Autor dokonując wnikliwej i szczegółowej analizy psychosocjologicznej społeczeństwa III Rzeszy, nazistowskiej ideologii oraz jej wpływu na ludzkie umysły, a także specyfiki zindoktrynowanej osobowości zastanawia się, w jaki sposób okoliczności i warunki wpływały na kształtowanie - czy raczej wypaczanie - kobiecej psychiki; jak to możliwe, by kobiety, którym sami naziści przypisywali idealne cechy matek nowego pokolenia Niemców uczestniczyły w masowych zbrodniach oraz co doprowadziło do niesłychanej metamorfozy prostej, nieśmiałej, wiejskiej dziewczyny w wynaturzoną, bezwzględną morderczynię.

Lektura "Pięknej bestii" uświadamia czytelnikowi, że określenie przyczyn takiej przemiany nie jest sprawą prostą i jednoznaczną. Autor analizując bardzo dokładnie i rzetelnie biografię Irmy Grese wziął pod uwagę takie czynniki, jak sytuacja rodzinna (a zwłaszcza traumatyczne przeżycia z dzieciństwa) czy indoktrynacja oraz ich wpływ na sferę emocjonalną i charakterologiczną dziewczyny, a także predyspozycje psychiczne, które umacniały jej wypaczoną postawę przyczyniając się do stworzenia potwora.
Na szczęście autor analizując pod wieloma różnymi kątami życiorys Grese zdecydowanie unika, a wręcz odżegnuje się od stwierdzenia, że jej postawa i osobowość były tylko produktem okrutnych czasów, a ona sama bezwolnym trybikiem w machinie zbrodni wykonującym rozkazy.
Podkreśla, że choć jej psychikę wypaczyło wiele różnych czynników, Grese była odpowiedzialna za swoje czyny i poniosła za nie karę.
Brown zaznacza, że drobiazgowe i wyczerpujące omówienie okoliczności, jakie ją ukształtowały oraz wyjaśnienie motywów, jakimi się kierowała nie miało na celu usprawiedliwienie jej zbrodni, ale ukazanie innego oblicza zła, przedstawienie pełniejszego obrazu wojennego koszmaru oraz pomóc w jego zrozumieniu - o ile w ogóle da się pojąć jego ogrom i bezsens.

Daniel Patrick Brown napisał fenomenalną, pod wieloma względami nowatorską, doskonale udokumentowaną książkę, która jest czymś więcej, niż biografią jednej z najbardziej znanych nazistowskich zbrodniarek.
"Piękna bestia" to również wnikliwe i niepokojące studium zła i próba odpowiedzi na pytanie o jego przyczyny.
Co sprawia, że człowiek jest zdolny do czynienia zła? Natura czy wychowanie, a może jeszcze coś więcej? Co tak naprawdę w nas drzemie? Czy to konkretne okoliczności wyzwalają w nas bestię?
Autor w próbie zrozumienia istoty zła przytacza rozmaite koncepcje filozoficzne, socjologiczne i psychologiczne, które czynią lekturą intrygująco wszechstronną.
Brown snuje również rozważania nad rolą kobiet w nazistowskiej machinie zbrodni, co także zasługuje na naszą uwagę, gdyż znacząco wpływa na kształt naszej wiedzy historycznej. Nie są to wywody zawieszone w próżni i pozbawione kontekstu, gdyż bezpośrednio odnoszą się do postaci Irmy Grese oraz jej fenomenu.
Polecając czytelnikom tę wstrząsającą, a zarazem fascynującą lekturę mogę tylko powtórzyć za więźniarką ocalałą z Birkenau: "Kto stworzył tę piękną bestię?"
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Sylwetka Irmy Grese - nadzorczyni w obozach koncentracyjnych

Ocena:
Autor:
Data:
Tytułowa "Piękna bestia" to bardzo młoda, około 20-letnia Niemka Irma Grese, pracująca w czasie II wojny światowej w SS jako dozorczyni w oddziałach kobiecych w obozach koncentracyjnych (m.in. Auschwitz-Birkenau, Bergen-Belsen, Ravensbruck), która zapisała się w historii świata jako jedna z najbardziej wynaturzonych i bestialskich kobiet, za co w grudniu 1945 roku została skazana na śmierć i stracona przez powieszenie.
Książka Browna to wnikliwa ... mocno udokumentowana biografia Irmy Grese oraz ciekawe źródło informacji o obozowym życiu i jego najokrutniejszych przejawach, przeznaczona raczej dla ludzi o mocnych nerwach.

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena