Koszyk 0
Opis:
Powieść o Irmie Grese, jednej z najbardziej okrutnych i krwawych kobiet w historii świata. Irme, nadzorczyni bloków żeńskich w kilku obozach koncentracyjnych, odpowiada za śmierć kobiet. Więźniowie nazywali ją aniołem śmierci, piękną bestią czy jędzą z Belsen. Była perwersyjną sadystką. Po wojnie została osądzona i skazana na karę śmierci w wieku zaledwie 22 lat. Jej historię opowiada kobieta, która, mając 12 lat, została seksualną niewolnica Grese: [...] Po zakończeniu wystąpienia [.. ... ] podeszła do niego elegancka staruszka. Kiedyś musiała być wyjątkową pięknością i do tej pory zachowała część dawnej urody. Słuchała wykładu ze szczególną uwagą, a teraz zbliżyła się, aby wręczyć wizytówkę, na tyle której widniały napisane na czerwono i podwójnie podkreślone słowa "Piękna bestia". - Byłam jej niewolnicą, a oto dowód - powiedziała, odchylając nieco sukienkę, aby pokazać mały tatuaż na ramieniu. - Jeśli chce pan znać szczegóły, proszę do mnie zadzwonić. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Bellona
  • miękka
Mniej Więcej
  • Alberto Vazquez-Figueroa
  • 2014
  • 212
  • 205
  • 145
  • 978-83-11-13230-6
  • 9788311132306
  • ZBHIC

Recenzje czytelników

Metaforyka uderza

Ocena:
Autor:
Data:
Na palcach jednej ręki mogę policzyć, kiedy sięgam po literaturę wojenną z własnej woli. Nie lubię tych czasów – są one zbyt brutalne i ciężko mi wierzyć, iż takie rzeczy faktycznie się działy. Mimo całkowitego zamiłowania do historii, uważam, że wydarzenia XX wieku to brutalna polityka – nie historia. Tym bardziej dziwi mnie to, iż sięgnęłam po „Piękną bestię”. Czułam jednak, iż ta lektura może mnie zaskoczyć i to nie tylko potężną dawką emocji, przy czytaniu świadectwa osoby ... która była w obozie zagłady. Dopiero po lekturze widać bowiem prawdziwe przesłanie tej pozycji.

Alberto Vázquez-Figueroa jest hiszpańskim pisarzem, którego powieści sprzedawane są prawie na całym świecie w milionach egzemplarzy. Swoją literacką karierę rozpoczął, mając niespełna trzydzieści lat, pracą „Tuareg”. W 2010 roku zdobył nagrodę Historical Novel Prize Alfonso X El Sabio za powieść „Garoé”.

Irma Grese na stałe zapisała się na kartach historii, jako jedna z najbardziej okrutnych i krwawych kobiet dziejów. Myślę, iż ciężko znaleźć drugą tak szaloną postać, która nie byłaby wytworem wyobraźni pisarza, a… bolesną prawdą. Irma była nadzorczynią bloków żeńskich w kilku obozach koncentracyjnych. Odpowiada nie tylko za śmierć wielu kobiet, ale również za nadzwyczajny przykład bestialstwa. Nic więc dziwnego, że była nazywana nie tylko aniołem śmierci, czy też jędzą z Belsen, ale również – „Piękną bestią”. Skazano ją na karę śmierci w wieku zaledwie dwudziestu dwóch lat.

Jednak nie jest to historia o niej, a o kobiecie, której ta bestia zniszczyła życie. Violeta Flores miała dwanaście lat, gdy została jej seksualną niewolnicą.

Nie ukrywam, że przeraża mnie historia obozów zagłady, gdyż uważam ją za równoczesną dehumanizację człowieka. Ciężko mi uwierzyć w te wszystkie potworne wydarzenia, mimo że materiałów na te tematy wcale nie brakuje. Oczekiwałam zatem od „Pięknej bestii” ogromnej dawki strachu, która wypływałyby z kartek wprost do mych dłoni i… nie doświadczyłam tego. Wbrew pozorom – jest to ogromna zaleta tej pozycji!

Autor bowiem skupił się na samej postaci Violety – jej drodze przez życie oraz tym, jak spotkanie z Irmą, a także wykorzystywanie jej przez nią, wpłynęło na jej postrzeganie świata. Dzięki temu oszczędził nam dramatycznych wydarzeń, które powaliłyby nawet najtwardszego czytelnika. Chociaż wspomina o okrucieństwie, nie traktuje tego jako główny temat swojego utworu. Z tego też względu wydarzenia w życiu Violety wydają się wręcz nieprawdopodobne – nie upraszcza swojej opowieści.

„Piękna bestia” ma niestety dość mieszaną, niekonsekwentną budowę. Początkowo autor postawił na formę rozbudowanego wywiadu – niejakiej spowiedzi głównej bohaterki przed wydawcą. Zrezygnował z tego pod koniec na rzecz prostej wypowiedzi Violety. Ten brak jednolitości tekstu może naprawdę zawieść. Z drugiej strony język autora jest naprawdę bardzo klarowny, co się chwali – nie starał się skomplikować tekstu, czy też go hiperbolizować. To sprawia, że tą dwustustronicową historię czyta się jeszcze sprawniej.

Ciężko jest ocenić samych bohaterów „Pięknej bestii”. Myślę, że Irma Grese robi piorunujące wrażenie postaci wyzutej z uczuć. Kiedy Violeta opowiada o jej czynach, naprawdę ciężko uwierzyć, iż ta zjawiskowo piękna kobieta dopuściła się tak podłych i nieludzkich zbrodni. Jednak to nie ona przykuwa największą uwagę – jej seksualna niewolnica bowiem przeżyła to wszystko i… wciąż sili się na sarkazm, jest twardym człowiekiem. Nie znalazłam jednak informacji, jak bardzo prawdziwą jest postacią.

Najbardziej jednak uderzyła mnie sama metaforyka „Pięknej bestii”. Nie jest to bowiem kolejna historia, która ma uzupełnić wiedzę czytelnika na temat strasznych wydarzeń podczas II wojny światowej. Autor stara się zwrócić uwagę, iż na naszym świecie nadal są osoby, które przywdziewają swastykę i pragną zachować czystość rasy i swojego narodu – nawet jeśli mieliby w tym celu zabić. Ta przerażająca myśl zostaje w głowie – nie ma tolerancji, a historia lubi się powtarzać.

„I oto wiele lat później tak wiele synowych tych, którym udało się urodzić, bo nikt nie rozstrzelał ich matek, paraduje z tatuażami symboli, sprowadzają nas z powrotem do najgorszej epoki historii ludzkości. Czasami czuję nieprzepartą ochotę, by wyrwać im ten kawałek skóry, a potem wyprodukować z niego lampę, przy świetle której mogliby przeczytać to, co napisała Irma Grese.”


Pozdrawiam
/ludzka-sokowirowka.blogspot.com.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Piękna bestia

Ocena:
Autor:
Data:
Anioł śmierci, piękna bestia, jędza z Belsen to określenia jednej i tej samej osoby - Irmy Grese. Niebieskookiej blondynki, ślicznej jak marzenie perwersyjnej sadystki. Kobiety, która bez skrupułów posyłała do komór gazowych, katowała, molestowała, gwałciła i zabijała. Nadzorczyni bloków żeńskich w kilku obozach koncentracyjnych, odpowiedzialna za śmierć setek, jak nie tysięcy niewinnych kobiet. Po wojnie osądzona i skazana na karę śmierci w wieku zaledwie 22 lat ...

Alberto Vazquez-Figueroa – hiszpański pisarz, którego książki sprzedały się w ponad 25 milionach egzemplarzy. Autor kilkudziesięciu powieści. Jego najnowsza książka „Piękna bestia. Opowieść seksualnej niewolnicy jędzy z Belsen” to wspaniała publikacja historyczna trzymająca czytelnika do końca w napięciu.


Fabuła powieści zbudowana jest na wspomnieniach Andaluzyjki Violetty Flores, której los jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej skrzyżował drogi z Irmą Grese. Młoda Niemka już w wieku piętnastu lat wykazywała pewne skłonności, a Violetta zajęła szczególne miejsce w jej sercu. Kiedy spotkały się ponownie Irma postanowiła wykorzystać swoją pozycję i uczyniła z Andaluzyjki swoją seksualną niewolnicę, kucharkę i służącą zmieniając jej życie w koszmar.

Narracja powieści oparta jest na świadectwie dziewięćdziesięcioletniej kobiety, która przedstawia pisarzowi Mauro Balnguero swoją wersję wydarzeń. Ten swoisty dialog sprawia, że czytelnik nie tylko poznaje historię "pięknej bestii" i jej relacji z Violettą Folores, ale też zapoznaje się z ważnymi wydarzeniami z życia samych rozmówców, ich stosunkiem do innych ludzi oraz do rzeczywistości w jakiej przyszło im żyć.

Violetta Flores towarzyszyła Irmie Grese od Auschwitz przez Ravensbrück, Auschwitz II – Birkenau po Bergen-Belsen. A lata spędzone z sadystką sprawiły, że nie tylko nauczyła się przebiegłości i aktorstwa, ale też była świadkiem i uczestnikiem strasznych oraz dramatycznych wydarzeń, które na zawsze odcisnęły piętno na jej psychice. Będąc „dziewczyną” "anioła śmierci" miała pewne przywileje i szanse na przeżycie, ale płaciła za to bardzo wysoką cenę.

Irma Grese była fanatyczką opętaną ideami socjalistycznego nacjonalizmu, rasistką i bezwzględną morderczynią, która uwolniła swoje najgorsze instynkty i czerpała przyjemność z zadawania cierpienia innym. Nie odmawiała sobie też uciech cielesnych. Bez najmniejszych skrupułów wysyłała tysiące ludzi na tamten świat i do samego końca wierzyła w słuszność nazistowskiej ideologii. Fakty historyczne nie pozostawiają wątpliwości co do osoby Grese, a jednak „obserwacja” jej zachowań oczami kobiety, z której zrobiła swoją osobistą niewolnicę sprawia, że czytelnik zaczyna dostrzegać więcej. I jeszcze bardziej utwierdza się w przekonaniu, że mimo anielskiej urody, ta kobieta była złem, które odpowiednio stymulowane stworzyło piękną bestię.

Autor niewątpliwie szokuje i pobudza czytelnika do refleksji oraz przemyśleń. Podejmuje temat trudny i drażliwy, a jednak robi to w tak interesujący sposób, że „obcowanie” z czymś strasznym i bolesnym jest możliwe. I choć pisarz nie owija w bawełnę i nazywa rzeczy po imieniu, to kiedy może oszczędza odbiorcy drastycznych i nieprzyjemnych szczegółów.

Czy z tej książki dowiecie się jaka była jędza z Belsen? Niewątpliwie tak, ale mam wrażenie, że jej udział w tej historii został ograniczony do minimum, które było niezbędne do "pokazania”, jaki wpływ miała na losy Violetty Flores. I choć w pewnym sensie uratowała Andaluzyjce życie, to postawiła na nim ogromne piętno.

„Piękna bestia. Opowieść seksualnej niewolnicy jędzy z Beslem” to interesująca lektura, z którą warto się zmierzyć. Myślę jednak, że najbardziej przypadnie do gustu czytelnikom interesującym się okresem II wojny światowej oraz tematyką Holocaustu. Polecam.

Cytat: "Łatwo byłoby uznać ją za „diabła”, ale nie byłoby to sprawiedliwe, bo diabły zachowuję się jak diabły, gdyż takie są z natury i nie pozostawiono im wyboru. Irma była czymś dużo gorszym niż jakikolwiek diabeł. Była człowiekiem w najszerszym tego słowa znaczeniu, bo sama, nieprzymuszona przez siły natury, mając do wyboru nieskończoną liczbę ścieżek, w pełni świadomie i samodzielnie zdecydowała się na to, co najgorsze, krwawe i podłe.”
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena