Koszyk 0
Opis:
Przygoda jest tym, co pcha nas do działania i nadaje życiu smak. W nowym zbiorze rozmów Agnieszka Drotkiewicz wraz ze swoimi rozmówcami zaprasza Czytelnika do przeżycia przygód: w sentymentalnym ogrodzie Heleny Radziwiłłowej, na największych scenach operowych świata (oraz za ich kulisami), przy stole z Mrożkiem i Opałką, w prywatnej kolekcji malarstwa Estée Lauder, sadząc ziemniaki z Josephem Beuysem ... w kuchni Wojciecha Modesta Amaro, w berlińskiej makrobiotycznej restauracji z Imre Kertészem… Autorka, poruszając się po różnych dziedzinach życia, rozmawia nie tylko o sztuce, ale także o naszym podejściu do ludzkiego ciała. Jej rozmówcy to fascynujące postaci, które dzielą się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami i opowieściami o przygodach życia. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Czarne
 • miękka
Mniej Więcej
 • Agnieszka Drotkiewicz
 • 2015
 • 1
 • 264
 • 205
 • 125
 • 9788380490192
 • 9788380490192
 • ZCF3E

Recenzje czytelników

Przygoda życia, a "piano wysuje sufit"

Ocena:
Autor:
Data:
" (...) zapragnęłam kontynuować swoje rozmowy o życiu, tym razem przez soczewkę przygody. Mam wrażenie, że pisząc, rozmawiając, czy też tworząc inne "teksty kultury", zazwyczaj szukamy tego samego - opowieści, która ma nam przybliżyć świat i siebie samych. Jakkolwiek banalnie by to brzmiało. Jestem też przekonana, że kiedy banał obrasta w konkret, przestaje być banałem."

Dwunastu arcyciekawych ludzi*, jedenaście rozmów o przygodzie ... jaką jest dla nich życie i praca zawodowa. Wygląda na to, że nie ma znaczenia, czy jesteś dentystą, śpiewakiem operowym, literatem, kucharzem, architektem krajobrazu, inspicjentem, działaczką charytatywną czy rehabilitantem. Jeśli to, co robisz, jest dla ciebie przygodą życia i potrafisz o tym mówić, wtedy twoje piano rysuje sufit. I warto z tobą rozmawiać.

Rozmowy przeprowadzone przez Agnieszkę Drotkiewicz są prawdziwie inspirujące - nie tylko poznawczo, pobudzają bowiem także to działania. Działania na rzecz samego siebie, na rzecz przygody. Ich fragmenty pozwalają poczuć metafizykę w wibracjach muzyki, spojrzeć na dzieło sztuki jak na komórkę żywego organizmu i płaszczyznę, której się paradoksalnie - NIE widzi, rozważyć zagadnienie prawdy i fałszu w literaturze. Nic nie jest takie, jakim się wydaje, bo artysta w "cywilu" ma zwykle zupełnie inne oblicze.

Okazuje się bowiem, że inspicjent jest jak saper, bo myli się tylko raz, co nie przeszkadza mu oglądać meczy podczas przedstawień. Wygląda na to, że czasem zamiast poszukiwać nowych, warto odszukać smaki zaginione i przeżyć przygodę po raz kolejny. Dobrze też porozmawiać z człowiekiem ksiażką lub człowiekiem wierszem i spojrzeć na świat przez słomkę, tylko po to, by literatura mogła ją rozsadzić. Warto też poszukać w operze... ciszy, a w rehabilitacji drogi do realizacji marzeń. Proste, prawda?

Dzięki Piano rysuje sufit operowy laik może stać się wielbicielem Don Giovanniego, mieszczuch może zapragnąć wizyty w Arkadii Heleny Radziwiłłowej, a niewybredny smakosz kuchni fastfoodowej nabrać apetytu na powrót do korzeni. Bo czemu nie, w końcu to przygoda.

Nie ma nic w życiu piękniejszego niż samo życie. I tym właśnie są rozmowy Drotkiewicz - afirmacją rzeczywistości i własnej pracy. Umiejętność szukania przygody w rzeczach najmniejszych, to coś, co pozwala na to, by piano, język, estetyka, talent, a nawet choroba - wszystkie rysowały sufit.

* Autorka rozmawiała z Anatolem Gotfrydem, Kasprem Bajonem, Mikołajem Zalasińskim, Teresą Krasnodębską, Anną Ewą Czerwińską, Maciejem Walczakiem, Wojciechem Modestem Amaro, Agnieszką Wolny-Hamkało, Izabelą Kłosińską, Dorotą Danielewicz, Iwoną Malicką oraz Jackiem Paszkowskim.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena