Koszyk 0
Opis:
„Czy był szalony? Bez wątpienia. Gdyby był normalny, nie byłby geniuszem” - Lech Jęczmyk Biografia jednego z największych prozaików minionego stulecia, zwanego Salvadorem Dalí świata literatury, autora najosobliwszych opowieści fantastycznonaukowych, jakie widział świat. Philip K. Dick żył w okresie obfitującym w wielkie wydarzenia, jak Wielki Kryzys, II wojna światowa ... pierwsze loty w kosmos czy rewolucja informatyczna. Napisał kilkadziesiąt powieści, na których odcisnęły one wyraźne piętno. Anthony Peake jednak ukazuje w tej książce nie tylko niezwykłego pisarza, ale i niezwykłego człowieka, kroczącego wąską ścieżką między geniuszem i szaleństwem. Szczególnie zaintrygowały go zdarzenia z życia Dicka, które mogą świadczyć, że – jak bohaterowie jego książek – miał on dar prekognicji, pamiętał swoją przyszłość… Utrata zmysłów bywa czasami najwłaściwszą reakcją na rzeczywistość.Philip K. Dick, „Valis” Coraz wyraźniej widać, że Philip K. Dick jest najważniejszym pisarzem drugiej połowy XX wieku. Czy był szalony? Bez wątpienia. Gdyby był normalny, nie byłby geniuszem. Zdrowy małż nie rodzi pereł. Warto czytać Dicka i patrzeć, jak jego fantazja opisywała rzeczywistość z co najmniej pięćdziesięcioletnim wyprzedzeniem. Warto też czytać książki o nim, takie jak Philip K. Dick. Człowiek, który pamiętał przyszłość, pomagające odkrywać coraz to nowe głębie i zagadki w twórczości tego natchnionego dziwaka z szalonej Kalifornii, który rozpaczliwie szukając prawdy, znajdował wciąż nowe tajemnice.Lech Jęczmyk. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • twarda
Mniej Więcej
 • Anthony Peake
 • 2015
 • 1
 • 344
 • 230
 • 155
 • 978837818-540-6
 • 9788378185406
 • ZCLE5

Recenzje czytelników

Szalony geniusz

Ocena:
Autor:
Data:
„Utrata zmysłów bywa czasami najwłaściwszą reakcją na rzeczywistość.”
Philip Kindred Dick od lat zalicza się do grona moich ulubionych autorów. Kocham jego powieści za to, że potrafią całkowicie zamieszać mi w głowie, przenieść mnie do innej rzeczywistości, poczuć całkowite zawirowanie. Żadne powieści nie wywierają na mnie aż takiego wpływu jak te, które napisał pan Dick. Nie ma nawet odpowiednich słów, aby opisać to, co się ze mną wtedy dzieje – a dokładniej z moim umysłem ... Jego twórczość będą polecać zawsze i każdemu – z nią po prostu trzeba się zapoznać.
Anthony Peake stworzył biografię niepowtarzalną, bowiem nie jest tylko i wyłącznie biografią. Oczywiście poznajemy historię życia Philipa Dicka, ale jest to zaledwie pierwsza część książki. Kolejne dwie są jeszcze ciekawsze, bowiem skupiają się na wyjaśnieniu zachowań, wizji i twórczości PKD. Pierwsze wyjaśnienie to wyjaśnienie ezoteryczne, całkiem ciekawe i dające do myślenia – wybitnie mnie wciągnęło. Drugie to wyjaśnienie bardziej „naukowe”, czyli neurologiczne. Nie jest ani lepsze, ani gorsze, a po prostu równie intrygujące. To naprawdę znakomite, że autor postanowił opisać dwa jakby przeciwstawne punkty widzenia.
Przyznaję, że wcześniej nie czytałam żadnej biografii PKD, ale oczywiście na tej jednej nie poprzestanę. Parę faktów z jego życia znałam, ale dzięki tej pozycji poznałam ich jeszcze więcej. Media często przedstawiają Philipa jako ćpuna, który pisał tylko i wyłącznie pod wpływem narkotyków. A Anthony Peake uświadamia nam, że wcale tak nie było. Owszem, autor nie stronił od używek, ale z pewnością nie był narkomanem, który stoczył się na samo dno. A wiele jego powieści miało swoje źródło w różnych wydarzeniach z jego życia – PKD inspirował się wszystkim, czym tylko mógł, a pisanie było po części jego ucieczką od rzeczywistości.
W postaci PKD, jaką przedstawia autor biografii, widoczna jest jego głęboka wiara w zdolności prorocze Dicka. Peake jest przekonany, że Philip miał zdolności prekognicyjne i stąd też podtytuł książki – „człowiek, który pamiętał przyszłość”. Czytając tę biografię faktycznie można zacząć się nad tym głębiej zastanawiać i ciężko nie zgodzić się w tej opinii z autorem. W płynnym tekście pojawiają się ramki dotyczące poszczególnych powieści PKD, w których znaleźć można cytat, krótki zarys fabuły oraz inspiracje, które przysłużyły się do powstania tej powieści – krótkie i zwięzłe źródło wiedzy, ale jakże interesujące!
„Philip K. Dick. Człowiek, który pamiętał przyszłość” to niepowtarzalna i wyjątkowa biografia wspaniałego, kontrowersyjnego i szalonego pisarza, który był równie ciekawym człowiekiem. Dla mnie to zdecydowanie geniusz, nie tylko czasów, w których żył. Jego biografia porwała mnie całkowicie i cieszę się, że było to w pewnym sensie zupełnie nowe spojrzenie na tą charakterystyczną postać. Naprawdę warto się z nią zapoznać, ponieważ PKD był człowiekiem jedynym w swoim rodzaju i drugiego takiego świat już nigdy nie zobaczy. Jestem całkowicie urzeczona, oczarowana i wciąż pod wpływem życia Philipa Dicka. I nigdy nie pozbędę się tej żałości, że nie będzie mi dane poprosić go o autograf, nie wspominając już o zamienieniu z nim paru zdań…
„Czy był szalony? Bez wątpienia. Gdyby był normalny, nie byłby geniuszem” – Lech Jęczmyk

bookeaterreality.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Salvador Dali świata literatury

Ocena:
Autor:
Data:
Zerkając na pozycje, które przeczytałem w tym roku, można się dopatrzyć, że często figuruje tam nazwisko Dicka, po którego faktycznie sięgałem w tym roku już kilka raz i pewnie jeszcze kilka razy to zrobię. Bardzo przypadła mi jego twórczość do gustu, chociaż początkowo dosyć niechętnie podchodziłem do sięgnięcia po tego autora. Niniejsza książka to też Dick, ale w nieco innej odsłonie, i nie z jego perspektywy, tylko z perspektywy człowieka z zewnątrz ... Nie czytam na co dzień pozycji biograficzny, autobiograficznych, dzienników i tego typu książek opisujących życie konkretnej osoby. Jednak jest niewielki odsetek znanych pisarzy, aktorów i sportowców, których życiu chcę się przyjrzeć bliżej i jedną z takim osób jest właśnie Philip Kindred Dick - najbardziej kontrowersyjny i niesamowity pisarz fantastyki, o jakim słyszałem, i dzięki Wydawnictwu Rebis i Anthony'emu Peake'owi mam możliwość poznać PKD bliżej.

Książka "Philip K. Dick: Człowiek, który pamiętał przyszłość" jest efektem roku spędzonego przez autora na czytaniu wszystkich książek, biografii i listów Dicka, na słuchaniu wywiadów, wykładów i prezentacji, oraz na rozmowach ze znajomymi i członkami rodziny. Tytuł książki dla osób nieznających autora jest pewnie bardzo zastanawiający. Otóż chodzi o to, że Dick cierpiał na pewne zaburzenia umysłowe, przez co miał różne wizje, w których widział przyszłe wydarzenia, najczęściej związane ze swoim życiem. Szczególnie silnego zjawiska doświadczył w lutym i marcu 1974 roku, kiedy miał kilka wizji, w tym jedną związaną z pojawieniem się przepukliny pępkowej u swojego syna, której jeszcze nie miał, a która faktycznie u niego wystąpiła. Sam określa ten moment nasilających się wizji terminem "2-3-1974" ( 2 to luty, a 3 marzec, bo w tym miesiącach się pojawiły), chociaż naukowe stwierdzenie to "teofania" i można poczytać o tym szerzej w jednym z podrozdziałów.


"Bez przerwy zastanawiam się, czym jest rzeczywistość"*


Książka składa się z trzech części: pierwsza z nich to "część biograficzna", która zajmuje ponad dwieście stron, czyli większość książki, i jest chronologicznym zapisem życia pisarskiego i prywatnego PKD. Poznajemy tutaj Dicka od maleńkości, jak powoli zaczynał przejawiać skłonności do snucia niesamowitych historii, powoli przelewać je na papier, współpracując z wydawnictwami, którym wysyłał na początku tylko opowiadania, a dopiero potem narodził się pomysł napisania pierwszej powieści, która pojawiła się w serii Ace Double, czyli dwie powieści różnych pisarzy zawarte w jednej książce. Poznamy tutaj wszelkie zainteresowania, inspiracje, szalone wizje i inne czynniki, które przyczyniły się do powstania każdej z powieści. Mówiąc rzeczowo ogólny zarys karier pisarskiej autora, wraz z fragmentami i opisem poszczególnych pozycji, oraz ich krótką analizą ze strony Anthony'ego Peake'a. A do tego przyjrzymy się jeszcze bardzo blisko jego domowi, rodzinie, relacji z kobietami, przyjaciółmi, innymi pisarzami, celebrytami i fanami.

Reszta recenzji na: http://swiat-bibliofila.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena