Koszyk 0
Opis:
Nahid dowiaduje się, że jej ukochana siostra Pari zginęła w wypadku. Tak przynajmniej utrzymuje cała jej rodzina. Ale coś nie daje Nahid spokoju. Podejrzewa, że prawda może być całkiem inna. Jako nastolatki Nahid i Pari były sobie bardzo bliskie. Wspólnie marzyły o karierach artystek, dalekich podróżach. Póżniej wszystko się zmieniło. Nahid wyjechała do Stanów Zjednoczonych, skończyła studia, robiła karierę. Pari została w Iranie, zmuszona do małżeństwa z obcym starszym mężczyzną ... Dziś Nahid musi zmierzyć się z przeszłością i odkryć, jak naprawdę wyglądało życie jej siostry. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Znak
 • miękka
Mniej Więcej
 • Nahid Rachlin
 • 2012
 • 1
 • 320
 • kieszonkowe
 • 168
 • 120
 • 978-83-240-1702-7
 • 9788324017027
 • ZAI4B

Recenzje czytelników

Www.szeleststron.blog.pl

Ocena:
Autor:
Data:
Książka na faktach? Tak, musiałam przeczytać. Pożyczyłam od przyjaciółki, zasiadłam z nią w dłoni i tak o to minęło pewne marcowe popołudnie…

„Perskie dziewczyny” to historia oparta oparta na autentycznych wydarzeniach. Przedstawia nam muzułmański świat – kobiety, które nie mają żadnych praw i mężczyzn, którym wolno wszystko. A w tle irańska władza „trzymania wszystkich i wszystkiego na baczność”. A wśród tego wszystkiego Nahid opowiada historię swego wczesnego dzieciństwa ... wspomina ciocię Marjam (siostrę jej matki Mohtaram) opowiada o swoich siostrach Pari – którą uważa za jedyną przyjaciółkę i Maniże – która ciągle ją prześladuje, dokucza i uprzykrza życie. Co spotka Nahid, gdy się zakocha? Czy w ogóle wolno jej się zakochać? Czy ułoży sobie życie po wyjeździe z rodzinnego kraju? I czy prawdą jest, że jej siostra Pari zginęła tak jak uważają rodzice?

Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi właśnie w tej książce. Sama historia jest niezwykle ciekawa, ale osobiście przytłaczała mnie trzecia część książki gdzie jak dla mnie było za dużo polityki. Zachęcam do jej przeczytania każdego kto interesuje się kulturą muzułmańską albo chce ją poznać
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Podzieliła się… dzieckiem

Ocena:
Autor:
Data:
Czyli dwa światy w jednej książce. Nahid i Pari – siostry, które poznały się dopiero po kilku latach, ale szybko odnalazły wspólny język. I stały się już nierozłączne do czasu gdy…
Bezdzietna siostra i w dodatku wdowa – coś nie do pomyślenia w tamtych czasach w Iranie. Ale to na pewno jej wina, zawsze gdy coś jest nie tak to wina kobiety. Za to mężczyzna w tej kulturze to chodzący ideał, panujący ponad codziennością, mogący o wszystkim i wszystkich decydować – nieomylny w każdej kwestii ...
I to właśnie wtedy mężczyzna pozwolił się podzielić… dzieckiem. Mohtaram postanowiła urodzić dziecko dla swej siostry Marjam. Żeby miała kogoś do kochania, kogoś o kogo mogła się troszczyć – i miała na kilka lat.
Potem mężczyzna (mąż Mohtaram) stwierdził, że już nie chce się dzielić… I tak po prostu odebrał Nahid – bo tak miała na imię dziewczyna „do podziału”. Pewnego dnia przyjechał pod jej szkołę i ją zabrał. Bez rozmowy z kimkolwiek, bez żadnej informacji – bo tak mógł, bo był jej ojcem, bo był mężczyzną.
Tak oto rozpoczyna się drugie życie Nahid – życie po podziale. Zaczyna dzielić codzienność ze swoją rodziną, obcą rodziną w obcym miejscu. Ojciec bez skutecznie próbuje wprowadzić (nawet siłą) córkę w domowe środowisko, wielokrotnie wpaja jej nawet miłość do własnej matki – „Pewnego dnia […] wziął mnie za rękę i zaprowadził do Mohtaram, […] – Powiedz „kocham cię, mamo” […]”.
W tej beznadziejnej sytuacji, tuż obok siebie odnajduje Pari, właściwie to Pari odnajduje ją - „Choć ze mną, pokażę ci mój pokój – powiedziała […]”. I odtąd już pokój siostry nie był dla Nahid tajemnicą. Oparcie w siostrze sprawiło, że okrutny dotąd świat stawał się łagodniejszy. Wspólna droga do szkoły, spędzanie razem czasu stworzyły mocną więź, która złagodziła bolesne rozstanie z przeszłości. Niestety ta sama więź już wkrótce pogłębi ranę i przeszłość będzie nieustannie powracać w życiu jednej z sióstr.
Iran i Stany Zjednoczone – dwa światy, zamknięty z zasadami i otwarty, pełen swobody. Iran przedstawiany jako hermetyczna „klatka”, tłamsząca wszelkie idee i marzenia oraz Ameryka – pragnienie, praktycznie nieosiągalne dla kobiet, bo bez zgody mężczyzny, bez jego listu nie pojadą, nigdzie.
Co sprawiło, że jedna z sióstr „wyfrunęła” z klatki? Jaki mężczyzna, wyraził na to zgodę? Cud, czy bunt i wieczne awantury go do tego skłoniły?
Niestety druga z nich musiała zostać w kraju gdzie – „Zaręczone dziewczyny poruszały się powoli i mówiły cicho, ponieważ energiczne ruchy i podniesiony głos uważane były za mało kobiece i w złym tonie.”.
Czy rozłąka z przeszłości i odmienność przyszłości pokona siostrzaną miłość? Czy happy end jest stworzony dla takich właśnie historii, czy wręcz przeciwnie dramat je rozpoczyna i dramat je kończy?
Historia napisana przez życie. Nahid zdecydowała się ją opowiedzieć. Ukazując siostrzaną miłość własnych „matek” (tej, która się nią podzieliła i tej która ten dar jakim była przyjęła, choć jak się później okazało nie na zawsze) oraz swoją i Pari.
Przeczytaj i poznaj perski świat, który dla Ciebie i dla mnie jest tak obcy i nierealny.

Magdalena Kielnar
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena