Koszyk 0
Opis:
POWIEŚĆ LAUREATA LITERACKIEJ NAGRODY NOBLA 2014! Dwanaście lat minęło, odkąd nie nazywano mnie już "Perełką", a znajdowałam się akurat na stacji metra Chatelet w godzinie szczytu. Byłam w tłumie pokonującym na ruchomym chodniku korytarz bez końca. Jakaś kobieta miała na sobie żółty płaszcz. Moją uwagę zwrócił właśnie jego kolor, kobietę na ruchomym chodniku widziałam z tyłu. Potem szła długim tunelem, w którym widniały napisy "Kierunek Chateau-de-Vincennes" ... Staliśmy następnie sztywno w zbitej ciżbie na schodach, czekając, aż bramka na peron się otworzy. Znalazła się obok mnie. Wtedy zobaczyłam jej twarz. Podobieństwo do mojej matki było tak uderzające, że pomyślałam, iż to ona... (fragment książki) Tak się zaczyna historia poszukiwania tożsamości, korzeni, równowagi w świecie narratorki składanym z fragmentów wspomnień na poły rzeczywistych, na poły onirycznych. Element po elemencie czytelnik ów świat poznaje, odkrywa jego cząstki, które stopniowo pozwalają sobie uświadomić, jak nieznośnie tytułowa bohaterka czuje się w swym bycie. Misternie skonstruowana opowieść noblisty, poetycka i wieloznaczna. Idź, czytelniku, za żółtym płaszczem zauważonym w metrze, a zaprowadzi cię do krainy Patricka Modiano. Gabrielle Rolin, Lire Książka przepełniona nadzieją i rozczarowaniami... Marine Quevaine, Le Figaro Modiano zgłębia strach i ból istnienia aż do zawrotu głowy, aż do mdłości... Michele Gazier, Telerama. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Patrick Modiano
  • 2014
  • 1
  • 172
  • 203
  • 130
  • 978-83-7999-222-5
  • 9788379992225
  • ZBPV3

Recenzje czytelników

Smutna i nostalgiczna

Ocena:
Autor:
Data:
Tytułowa Perełka jest młodą kobietą, która w swoim życiu czuje się bardzo osamotniona i nie bardzo wie, co ma ze sobą zrobić. Kobieta nie miała łatwego dzieciństwa. Matka bohaterki zdecydowanie miała problemy ze sobą - była niespełnioną tancerką i nadzieje pokładała w córce, której nadała tytułowy pseudonim. Dziewczynka nie została jednak, wbrew oczekiwaniom matki, wielką gwiazdą. Pewnego dnia Sonia opuściła swoje dziecko, a Perełka dowiedziała się, że matka zmarła ... Jednak po kilku latach na dworcu kobiecie zdaje się, że widzi swoją rodzicielkę. Śledzi ją, podąża za jej krokami i próbuje odkryć, jaka była tak naprawdę jej matka, co się z nią stało i jakie miejsce w jej życiu zajmowała Perełka.
Książka Modiano to opowieść o wielkiej samotności i o cierpieniu, jakiego doświadcza bohaterka. To powieść o tym, jak każdy pragnie miłości, zwłaszcza takiej, która powinna być bezwarunkowa. To również opowieść o tym, jak radzić sobie z własnym cierpieniem, jak próbować je pokonać i jak ułożyć od nowa całe swoje życie.
,,Perełka" niewątpliwie jest utworem smutnym, dominuje w niej ból dorosłego dziecka. Zdecydowanie nie jest to lekka powieść, którą można przeczytać bezrefleksyjnie. ,,Perełka" zmusza do pewnych przemyśleń, do zastanowienia się, jak powinna wyglądać relacja matki i dziecka.
Polecam każdemu, kto lubi kończyć lekturę później niż po przeczytaniu ostatniego słowa.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena