Koszyk 0
Opis:
Bramy przy placu w Santpedor, gdzie urodził się Pep Guardiola, zachowały ślady po mocnych uderzeniach piłką tego małego, chudego i niespokojnego chłopca, który każdego roku prosił Trzech Króli o piłkę. Od trzeciego roku życia futbol jest ekskluzywną grą, która wypełnia mu soboty i wakacje, spędzane na pustych ulicach, ale w szkole Pep jest pilnym i dobrym uczniem. Zawsze otacza się ludźmi starszymi od siebie i chłonie wszystko niczym swoisty inkubator wiedzy. Gdy zostawia swoje miasteczko ... aby wstąpić w szeregi La Masii, odczuwa tęsknotę, ale szybko popycha świat rękami i nogami. Mając dziewiętnaście lat wybiega na murawę Camp Nou i zaczyna karierę piłkarza, którą zakończy po drugiej stronie Atlantyku. Środkowy pomocnik zawsze pełni rolę bezdyskusyjnego mózgu, który na polu gry kreśli poszczególne akcje. Uparty i bystry, zręczny i samodzielny, obsesyjny perfekcjonista. Postanawia, że zostanie trenerem i cały świat mówi o "Erze Guardioli", kiedy prowadzi swój ukochany klub do serii zwycięstw niespotykanej w historii piłki nożnej. Zdobywa nie tylko kolejne trofea, ale przede wszystkim serca fanów; jego Barca urzeka stylem, charakterem i zaangażowaniem. Zna i podziwia Marti i Pola i Lluisa Llacha, ale to przyjaźń z Davidem Truebą jest absolutna. Nie czuje się symbolem niczego i nie ogłuszają go brawa, ponieważ wie, że dzisiejsze pochwały jutro mogą zamienić się w policzek. Przed Wami historia niezwykłego człowieka, który poświęcił wszystko, aby wszystko wygrać. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jaume Collell
  • 2012
  • 0
  • 206
  • 230
  • 155
  • *, 97883-6324-8482
  • 9788363248482
  • ZAPY0
  • niego

Recenzje czytelników

Człowiek przesiąknięty futbolem

Ocena:
Autor:
Data:
Kiedy 18 stycznia 1971 roku na świat przyszedł Josep Guardiola, jego babcia zawołała: "Ten chłopiec urodził się naznaczony przez dar przeznaczenia". Dlaczego? Dlatego, że miał na języku malutką plamkę. Wtedy nikt nie brał na poważnie słów seniorki rodu. Dzisiaj możemy z ręką na sercu powiedzieć, że pani Maria przewidziała przyszłość, gdyż Pep jest uważany za jednego z najlepszych menedżerów w całej historii futbolu, mimo, że ma zaledwie 44- lata...

Guardiola ... podobnie jak i Mourinho, wzbudza wiele skrajnych emocji. Jedni uważają go za geniusza, tworzącego wspaniałe drużyny, z którymi osiąga wielkie sukcesy, a inni twierdzą, że jest to trener, który "przychodzi na gotowe" i korzysta z dorobku swoich poprzedników. Jednak jedno jest pewne - Gurardiola to człowiek wybitny.

Kiedy FC Barcelona przeżywała jeden z największych kryzysów w swojej historii, przyszedł on. Chyba nikt nie przypuszczał, że Guardiola będzie właśnie tym człowiekiem, który stworzy prawdopodobnie najlepszy zespół w historii futbolu. Potencjał ówczesnej Barcy był ogromny, jednak brakowało kogoś, kto byłby w stanie wykrzesać z zawodników maksimum ich umiejętności. Na doświadczenie Pepa składało się wówczas tylko prowadzenie rezerw Barcy oraz niezwykle bogata kariera piłkarska. Czy to się mogło udać? Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że zarząd Barcelony podjął znakomitą decyzję, po tym jak Guardiola, mimo drobnych problemów na początku, stworzył drużynę, przed którą drżały wszystkie kluby na starym kontynencie.

Jaume Collell napisała biografię, z której dowiadujemy się wielu interesujących wiadomości. W kolejnych rozdziałach swojej pracy, poświęca uwagę poszczególnym etapom rozwoju Guardioli, począwszy od kopania piłki na ulicach Santpedor, aż do największych piłkarskich aren na świecie. Z pieczołowitością opisuje nam drogę, jaką przebył Pep. Wszystko okraszone jest wieloma niezwykle interesującymi ciekawostkami oraz anegdotami. Momentami możemy nawet zadawać sobie pytanie, skąd ta Collell to wszystko wie? Tak szczegółowa wiedza, chociażby na temat tego, co Pep chciał dostać na Święto Trzech Króli, dowodzi, że w napisanie tejże biografii został włożony spory trud.

Piłkarska kariera Guardioli nie była usłana różami. Liczne kontuzje i afery dopingowe niejednego człowieka doprowadziłyby na skraj załamania nerwowego. Jednak nie jego - on jest wyjątkowy. Spokój, wyważenie, niezłomność, rozwaga i nieustanne dążenie do perfekcji - to cechy, które najlepiej opisują obecnego menedżera Bayernu Monachium. Do jego zainteresowań należą literatura, muzyka klasyczna i filozofia. Zawsze stara się zachowywać jak prawdziwy gentelman, chociaż niejednokrotnie jest wystawiany na ciężkie próby.

Główny zarzut pojawiający się pod adresem tej biografii jest taki, że jest ona zbyt "cukierkowa", przedstawia Guardiolę w samych superlatywach. Jednak trudno spodziewać się w niej jakichś "pikantnych" historyjek, czy zaskakujących faktów, gdyż Pep jest człowiekiem, który nie lubi wdawać się w dyskusje z innymi i za wszelką cenę broni swojej prywatności. Kiedy jego Barcelona mierzyła się z Realem prowadzonym przez Jose Mourinho, między nim a Portugalczykiem dochodziło do drobnych utarczek słownych, ale nie wzbudzały one większych dyskusji w mediach. Taki był (i jest) Pep.

Celem czytania książek piłkarskich jest m.in. to, by poznać życiorysy największych sław tej dyscypliny. Pep jest jedną z nich, więc gorąco zachęcam wszystkich do sięgnięcia po tę pozycję, gdyż dzięki niej bliżej poznacie genialnego Katalończyka, który już od dzieciństwa był "Człowiekiem Przesiąkniętym Futbolem".
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

super

Ocena:
Autor:
Data:
Książka super bardzo mi odpowiada i przygotowuje do działań trenerskiej
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena