Koszyk 0
Opis:
Wciągający portret życia w Egipcie końca lat sześćdziesiątych XX wieku. Akcja powieści toczy się w pensjonacie Miramar w Aleksandrii. Poprzez historie jego mieszkańców, oraz pracującej w nim pięknej Zahry, poznajemy dylematy, z jakimi mierzą się Egipcjanie. Powieść ma budowę paraboli i jest rodzajem pełnej niepokoju, głębszej refleksji nad tym, w którą stronę powinien podążać kraj targany przez wiele sprzecznych sił. Uosobieniem Egiptu jest Zahra - dziewczyna uczciwa i pracowita ... ale niewykształcona. W którą stronę zwróci się Zahra? Jaka przyszłość ją czeka? Czy dokona najlepszych możliwych wyborów, czy też zmarnuje swoje szanse? Powieść Miramar ukazała się tuż przed klęską w wojnie 6-dniowej, w 1967 roku. Autor postawił w niej w stan oskarżenia Arabski Związek Socjalistyczny, skorumpowanie i zdemoralizowanie członków ekipy rządzącej, panoszące się zło. Tę powieść uznano później, za prorocze ostrzeżenie przed katastrofą. Pisarz znajdował się wtedy w głębokiej depresji, którą jeszcze pogłębiła klęska 5 czerwca. Z Przedmowy Jolanty Kozłowskiej Nie możesz zrozumieć Egiptu bez Mahfuza - bez jego postaci, z którymi każdy czytelnik, arabski czy nie, może się identyfikować. Tahar Ben Jelloun Mahfuz jest twórcą współczesnej arabskiej powieści, który otworzył drzwi pięciu generacjom arabskich pisarzy. On jest naszym ojcem. Ala al-Aswani Dzieła Mahfuza przepełnione są ciekawymi szczegółami, a zarazem są niesamowicie liryczne. Przyznanie mu Nagrody Nobla stanowiło wyraz uznania dla uniwersalnej wartości jego prozy. Los Angeles Times Czytając Miramar, oddajemy się w ręce wybitnego pisarza - jedynego, który poznał do głębi złożone problemy swojego kraju i jego skomplikowaną duszę. John Fowles. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Nadżib Mahfuz
  • 2012
  • 1
  • 184
  • 210
  • 148
  • Kontynenty
  • 978-83-62122-31-8
  • 9788362122318
  • ZAQDR

Recenzje czytelników

Doskonała.

Ocena:
Autor:
Data:
Nadżib Mahfuz to pisarz wyjątkowy ze wszech miar.Mimo nieznajomości Egiptu, jego książki czyta się wyśmienicie. Dodatkowym ułatwieniem jest bardzo obszerny wstęp tłumaczki książki, Jolanty Kozłowskiej.
Ale nie jest to lektura, którą można czytać automatycznie, bez większego zastanowienia się nad jej treścią. Mahfuz to pisarz wymagający i takie same są jego książki. Mahfuz na przykładzie swoich bohaterów ukazuje różne zawirowania dziejowe, jakim podlegał Egipt w połowie ubiegłego stulecia ... a także wiele lat wcześniej. Czy my w ogóle mamy wpływ na swoje życie? A może jesteśmy tylko pionkami, okruchami w trybach polityki, historii i tego co się wokół nas dzieje?
Na te i inne pytania, odpowiedzi znajdziecie w książce, do lektury której serdecznie zapraszam. Gwarantuję, że nie będziecie rozczarowani. Pensjonat Miramar to doskonała lektura o życiu, jego sensie, wyborach (tych łatwych i tych trudnych) i ich związkach z otaczającą nas historią i innymi ludźmi.Książka ta to także potwierdzenie geniuszu Mahfuza i jego celnie obserwującego oka. Portret jego rodaków to prawdziwy majstersztyk.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena