Koszyk 0
Opis:
Co się stanie, gdy zabijesz? Barbara prowadzi spokojne, uporządkowane życie. Pewnego dnia zostaje brutalnie zaatakowana pod swoim domem. Śmiertelnie rani napastnika i ucieka z miejsca zdarzenia. W każdej chwili może zostać aresztowana – i ta myśl niespodziewanie mobilizuje ją do działania. Rozpoczyna wędrówkę w przeszłość, aby wyrównać swoje rachunki ze światem ... Traumatyczne wydarzenie stwarza szansę, na jaką wcześniej nie liczyła. Happy end jest w zasięgu ręki. Hanna Samson to mistrzyni w budowaniu wyrazistych portretów psychologicznych kobiet. W precyzyjnie skonstruowanej fabule bohaterka, postawiona wobec doświadczenia granicznego, zrzuca z siebie kolejne warstwy wstydu, rozgoryczenia i lęku. Obserwacja tego procesu, opisanego z niezwykłym wyczuciem, jest w nowej powieści Samson tak samo ważna, jak powtarzające się podczas lektury pytanie: kto tu tak naprawdę jest ofiarą, a kto myśliwym? Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Hanna Samson
  • 2016
  • 1
  • 192
  • 194
  • 124
  • 97883240-3630-1
  • 9788324036301
  • ZD7XW

Recenzje czytelników

Genialna powieść

Ocena:
Autor:
Data:
Baśka zostaje zaatakowana przez nieznajomego mężczyznę, w odruchu samoobrony rani go w brzuch nożyczkami. Napastnik pada na ziemię a jej udaje się uciec. Przekonana, że dokonała morderstwa (mimo że w samoobronie) zaczyna uciekać i zacierać za sobą ślady. Trafia w końcu do rodzinnego domu gdzie obok koszmaru minionych dni wracają koszmary z dzieciństwa. Kobieta z upływem dni nabiera siły by z nimi wszystkimi się zmierzyć. Próbuje rozwikłać zagadki sprzed lat ... zemścić się za doznane krzywdy ale również odnaleźć pierwszą miłość.

Książka jest przede wszystkim świetnie napisana. Pierwsze strony przywołują z pamięci "Zbrodnię i karę" Dostojewskiego. Autorka jest psycholożką i feministką co z pewnością ma wpływ na książkę, ale na szczęście nie jest rysem dominującym czy narzucającym się w opowieści. Doskonała analiza psychiki kobiecej, głos w obronie kobiet, wciągająca akcja.

Czyta się jednym tchem a zakończenie poraża.

Fragmenty:

"Rzadko wracałam myślą do dzieciństwa, dawno zostawiłam je za sobą i bardzo proszę mi go nie przypominać, bo nie po to od niego uciekłam, żeby wracać."

"Odkąd bałam się, ze zostanę aresztowana i resztę życia spędzę w więzieniu, przestałam się bać miliona rzeczy, których bałam się dotąd."

"Metodycznie zadawane razy zostawiają ślady, których nie sposób pomylić z innymi. Widok pobitego mężczyzny tez jest wstrząsający, ale mniej. Może dlatego, że pobitych mężczyzn częściej widzimy w filmach, a pobite kobiety spotykamy w życiu."

"[Ojciec] przez lata miałam wrażenie, że w ogóle mnie nie widzi. Mama widziała mnie w krzywym zwierciadle, a on wcale."

"Zrozumiałam , co on w niej widzi, dlaczego rzucił mamę dla grubawej blondyny, którą mama nazywała prostaczką. Coś w tym było. Takie kobiety upraszczają świat, stawiając cię w jego centrum. Gdziekolwiek się znajdą, tworzą dom."


Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Patyk

Ocena:
Autor:
Data:
Baśka zabija mężczyznę. Baśka zabija mężczyznę w opustoszałym garażu. Baśka w samoobronie zabija mężczyznę w opustoszałym garażu. No właśnie, Baśka nie za bardzo ma pojęcie o co chodzi z tą samoobroną, bardzo boi się, że będzie trzeba ponieść konsekwencje i postanawia zniknąć.

Zniknąć, to może za wiele powiedziane, kobieta wyjeżdża do rodzinnego miasta, zaszywa się w domu dawno niewidzianej matki. Pobyt tam daje okazję do rozliczenia się z przeszłością ... przeżycia na nowo pozornie zapomnianych drobnych krzywd i większych urazów.

Baśka zaczyna się zmieniać, z zahukane szarej myszki staje się odważną, odpowiedzialną i wiedzącą czego chce kobietą. Nawiązuje przyjaźnie, odnawia kontakt z ojcem, wdaje się w romans. Po prostu żyje.

Czy czyjaś śmierć może być początkiem życia kogoś innego? Na o pytanie stara się odpowiedzieć Hanna Samson. Warto sięgnąć po tę książkę, być może w osobie Baśki zobaczymy siebie?
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena