Koszyk 0
Opis:
Kiedy się spotkali, pachniał burbonem, mydłem, tytoniem i wilgotną bawełną. Ich fascynacja była natychmiastowa i obustronna. Kilka miesięcy później byli już małżeństwem. Ernest Hemingway i Hadley Richardson. Los rzucił ich do magicznego Paryża lat dwudziestych: stolicy światowej bohemy, pełnej gwarnych, zadymionych barów, gdzie zabawa trwała do białego rana. To tam ... w atmosferze bogactwa i intensywności życia legendarnego „straconego pokolenia”, rozkwitała ich miłość. Do chwili, gdy pojawiła się druga kobieta. Ale to właśnie o Richardson pod koniec życia i po kolejnych małżeństwach Hemingway powiedział, że „wolałby umrzeć, niż zakochać się w kimś innym niż Hadley”. To jest jej historia. Paryska żona, bestsellerowa powieść znakomitej pisarki Pauli McLain, to literacki hołd złożony Hadley Richardson, kobiecie o wyjątkowej osobowości i niezwykłym charakterze. Jej niezwykły głos prowadzi nas przez kręte uliczki Montparnasse’u i koleje dramatycznego związku z miłością jej życia, Ernestem Hemingwayem. Paula McLain – amerykańska pisarka i poetka. Paryska żona niemal natychmiast stała się literackim wydarzeniem i przez wiele tygodni utrzymywała się na listach bestsellerów. Książka została wydana w kilkunastu krajach. Krytycy doceniają niezwykły talent autorki do budowania wielowymiarowych portretów niezwykłych kobiet, który McLain potwierdziła w swojej najnowszej powieści, Okrążyć słońce. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Paula McLain
  • 2016
  • 1
  • 412
  • 205
  • 144
  • *, 97883240-3647-9
  • 9788324036479
  • ZDBEO

Recenzje czytelników

W cieniu artystycznego świata

Ocena:
Autor:
Data:
Jeśli mamy być sprawiedliwi w ocenie zachowań ludzkich, warto przyjąć założenie, że wykonywany zawód nie definiuje człowieka. Nie da się jednak ukryć, że charakter zawodu może tak silnie wpłynąć na człowieka, iż zmienia jego system wartości, podejście do innych ludzi. Przekonała się o tym Hadley Richardson, która na swojej drodze spotkała Ernesta Hemingwaya. Życie z pisarzem miało swoje uroki – poznawanie ludzi z artystycznego świata, częstą korespondencję, podróże ... poszukiwanie stale nowych form spędzania czasu. Niestety miało też swoje wady – jego koncentrację na pracy, przeżywanie porażek i sukcesów literackich i wszystko, co sprawiało, że Hadley była odsunięta na dalszy plan. Miała własną rzeczywistość, ale także poczucie, że kiedy on „wkracza” w swój świat, ona może zostać tylko w jego cieniu.

Hadley była cichą podporą dla Ernesta, ale prawdopodobnie nigdy nie była jego najważniejszą miłością. Małżeństwo nie trwało długo, przeplatało się z innymi związkami pisarza i podszyte było zazdrością – żadna z tych kobiet nie była jednak jego miłością. Jego prawdziwą miłością była praca i powstające dzieła – wszystko inne schodziło wtedy na dalszy plan. Kobiety i przyjaciele stawali się wówczas miłym dodatkiem. Hadley obawiała się od początku, że nie będzie jego miłością, że nadinterpretuje jego słowa i wszyscy ją przed nim przestrzegali – wtedy jednak serce i przywiązanie wygrało z rozumem.

Książka „Paryska żona” Pauli McLain łączy w sobie dwie dobre cechy. Po pierwsze, zastosowany styl i piękny język autentycznie przenoszą czytelnika w świat Paryża, ale także Ameryki, Włoch i Hiszpanii. Nawet elementy, które nie wyglądałyby zachęcająco, zostały opisane w plastycznych i rozbudzających wyobraźnię słowach. Po drugie, jak każda dobra książka, skłania do przemyśleń – na ile stabilna jest nasza hierarchia wartości? Czy planując własną karierę powinniśmy szukać osób, które będą podzielały nasze poglądy? Czy da się zmienić naturę człowieka?

Książkę można polecić osobom, które w ogromnie codziennych obowiązków szukają chociaż chwili ucieczki do innej rzeczywistości oraz tym, którzy zastanawiają się, czy w obecnym związku rzeczywiście pełnią rolę, jakiej by oczekiwali.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Szalone lata 20.

Ocena:
Autor:
Data:
"Kiedy się spotkali, pachniał Burbonem, mydłem, tytoniem i wilgotną bawełną. Ich fascynacja była natychmiastowa i obustronna. Kilka miesięcy później byli już małżeństwem.Ernest Hemingway i Hadley Richardson.Los rzucił ich do magicznego Paryża lat dwudziestych: stolicy światowej bohemy, gwarnych zadymionych barów, gdzie zabawa trwała do białego rana. To tam, w samym środku bogactwa i intensywności życia legendarnego „straconego pokolenia”, rozkwitała ich miłość. Do chwili ... gdy pojawiła się druga kobieta.Ale to o Richardson pod koniec życia i po kolejnych małżeństwach Hemingway powiedział, że „wolałby umrzeć, niż zakochać się w kimś innym niż Hadley”.
To jest jej historia."

„Paryska żona”, bestsellerowa powieść znakomitej pisarki Pauli McLain, to literacki hołd złożony osobowości i charakterowi Hadley Richardson.

Nie tak dawno miałam przyjemność przeczytać powieść Pauli McLain "Okrążyć słońce". Książka – biografia kobiety niezależnej, silnej i ambitnej, Beryl Markham. Dzisiaj spróbuję napisać o moich wrażeniach po przeczytaniu Paryskiej żony. Piszę, że spróbuję, gdyż ciężko przenieść na kartkę papieru wszystkie wrażenia, które towarzyszyły mi podczas lektury tej książki.

"Paryska żona" to opowieść o związku Ernesta Hemingwaya i Hadley Richardson. Związku burzliwym, pełnym namiętności i bólu. To również, a może przede wszystkim historia Hadley, jej życia u boku wielkiego pisarza i przyszłego noblisty.


Przenieśmy się zatem do Paryża lat dwudziestych XX wieku. Przejdźmy się wraz z bohaterami powieści ciasnymi uliczkami Montparnasse’u i Dzielnicy Łacińskiej; odwiedźmy zadymione bary i bawmy się aż nastanie świt. Bo Paryż, miasto światowej bohemy nigdy nie zasypia.

Pamiętacie cudowny, klimatyczny film Woody’ego Allena "O północy w Paryżu"? Podobny klimat ma powieść McLain. Doborowe towarzystwo i magia stolicy Francji udziela nam się poprzez kontakt z przewracanymi stronicami i z każdym przeczytanym zdaniem. Dla mnie była to prawdziwa literacka uczta, bo zapytana w jakie czasy chciałabym się przenieść (oczywiście, gdybym miała taką możliwość), zawsze odpowiadam, że w lata dwudzieste i przyznaję, że gdybym mogła wybierać owe miejsce, to po obejrzeniu filmu Allena i przeczytaniu książki amerykańskiej pisarki, moja odpowiedź byłaby tylko jedna – Paryż.

Zdaję sobie sprawę, że biografie to nie są książki dla każdego. Jednak biografie Pauli McLain czyta się świetnie, jak najlepsze powieści. Tak było za pierwszym razem, tak jest również teraz. Wcześniej, za sprawą książki "Okrążyć słońce" odwiedziłam fantastyczną, gorącą i zieloną Afrykę, tym razem padło na magiczny i tchnący miłością i marzeniami Paryż. Co będzie następnym razem?

Paryska żona jest napisana lekko, ale i bardzo elegancko. Taki styl ma McLain, pisze pięknie i tak, że czujemy jakbyśmy uczestniczyli w czytanych wydarzeniach. I może to dziwne, ale na te ponad czterysta stron naprawdę nie potrzeba wiele czasu. Portret niezwykłej kobiety, Hadley Richardson i jej związku z Hemingwayem polecam wielbicielom biografii, oczywiście, każdemu kto ceni sobie elegancję słowa i miłośnikom powieści obyczajowych. Polecam gorąco, bo naprawdę warto.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena