Koszyk 0
Opis:
Pierwsza z cyklu powieści Dana Wellsa, autora nominowanego do Hugo i Campbell Award, klasyczna wizja świata po apokalipsie, dla której inspiracją były między innymi serial "Battlestar Galactica" oraz filmy z serii "Mad Max". Rasa ludzka wymiera. Po wojnie z Partialsami, wyhodowanymi w laboratoriach, zmodyfikowanymi genetycznie żołnierzami, pozostała ledwie garstka ocalałych. Ale to nie krwawe walki zdziesiątkowały ludzkość. Partialsi, niewdzięczne dzieci naukowców, wypuścili śmiercionośny wirus ... RM, który wybił ponad 99% ludności. Od ponad dekady na świat nie przyszło ani jedno zdrowe dziecko… W enklawie ludzi na Long Island panuje twarde prawo - każda kobieta, która ukończyła siedemnasty rok życia musi zajść w ciążę i urodzić dziecko. Z nadzieją, że właśnie ono przetrwa. Że będzie miało gen odporności na RM. I że dzięki niemu uda się stworzyć szczepionkę… Przez ostatnie lata asystująca w szpitalu Kira widziała już dość śmierci. Gdy Rada chce po raz kolejny obniżyć wiek reprodukcyjny, dziewczyna, mając już dość rozpaczy kolejnych młodych matek, zaczyna szukać rozwiązania problemu na własną rękę. Wiadomo, że wirus działa wyłącznie na ludzi, Partialsi pozostali odporni. Już od lat nikt nie widział ich oddziałów. Kira wierzy, że to właśnie w ciałach stworzonych w laboratoriach superżołnierzy znajduje się klucz do rozwiązania zagadki RM. Chce znaleźć i pojmać jednego z nich - nawet za cenę rozpętania kolejnej wojny… Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Jaguar
 • miękka
Mniej Więcej
 • Dan Wells
 • 2013
 • 1
 • 416
 • 210
 • 140
 • *, 97883-7686-1685
 • 9788376861685
 • ZB3C9

Recenzje czytelników

Partials

Ocena:
Autor:
Data:
Nie będę Was czarować, że nie mogłam się doczekać, aż ta książka wpadnie w moje ręce i kiedy wreszcie będę mogła ją przeczytać. Nie, wygrałam ją przypadkiem w konkursie u Sil, a i wtedy byłam niezbyt optymistycznie nastawiona do takiego upominku. Później wysyłka się przeciągała, ja dostałam dodatkowo koszulkę z Partials, książka przeleżała na półce, aż … zastanawiając się, co mam kolejnego przeczytać mój wzrok padł na nią. Przeczytałam fragment i zabrałam ją ze sobą do Bydgoszczy ...

Akcja zaczęła się w 2076 roku w East Madow, znajdującej się na wyspie Long Island, na której po wojnie z Częściowcami wymarło 99,9% ludzkości. Senat próbując jakoś zwiększyć grono ludzi zamieszkujących teren ustanowił Ustawę, mówiącą o tym, aby każda 18-latka zachodziła w ciążę i rodziła dzieci. Z czasem ten wiek coraz bardziej obniżano z powodu śmiertelności. Noworodki zarażone wirusem RM przeżywały kilkadziesiąt godzin, a następnie umierały. Mimo prowadzenia dokładnych badań wydawało się, że nie ma sposobu, aby uchronić ludzkość. Jednak Kira Walker, stażystka, nie mogąca patrzeć na tyle śmierci wpadła na pomysł. Mogłoby się wydawać będący głupotą i niedorzecznością. Mógł on jednak sprawić, że dzieci przestałyby umierać. Czy zdołała zaradzić chorobie, na którą przez kilkanaście lat nikt nie zdołał wynaleźć lekarstwa?

Muszę przyznać, że do książki podchodziłam z początku dość pesymistycznie. Raczej nie interesują mnie takie pozycje, których akcja toczy się za kilkadziesiąt lat. Jednak zachęcona dobrze zapowiadającymi się kilkoma stronami postanowiłam jej dać szansę. Zaczęłam w poniedziałek podczas podróży pociągiem, przeczytałam dobre 60 stron, potem wieczorem doczytałam jeszcze kilka, a następnie zajęta obowiązkami na studiach nie dotknęłam jej aż do piątku. Kolejne spotkanie z ,,Partials. Częściowcy” tak mnie pochłonęło, że już w sobotę miałam koniec. I stwierdzam jedno, nie mogę się już doczekać kontynuacji.

Ta książka jest cudowna, może z początku nieco się dłuży, ale potem, jak już akcja się rozkręci to strony przelatują błyskawicznie, a ja nie mogłam oderwać się od tej pozycji. Dan Wells stworzył opowieść bardzo dobrą, gdzie zwroty akcji następują błyskawicznie, a czytelnik nie może przewidzieć, jakie będzie zakończenie tej opowieści.

Najbardziej polubiłam stażystkę Kirę, która nie mogąc patrzeć już na śmierć każdego noworodka postanowiła temu zaradzić. Pomimo tego, że miała 16 lat i jej pomysł wydawał się niedorzeczny doprowadziła do niego, ryzykując nawet własne życie. Co takiego wymyśliła ta nastolatka, że ściągnęła gniew wszystkich władz?

Dzięki lekkiemu stylowi pisarza, a także ciekawym dialogom lektura tego tomu była dla mnie bardzo przyjemna. Z początku trochę nie mogłam się wciągnąć, jednak szybko pochłonęła mnie fabuła ,,Partials”. Komu ją polecam? Każdemu fanowi fantastyki, a także tym, którzy lubią antyutopie. Ta książka z pewnością Was nie zawiedzie.

Moja ocena: 9/10
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

To już koniec ludzkości... (?)

Ocena:
Autor:
Data:
Wojna z Częściowcami uwolniła groźny wirus, przez co rasa ludzka wymiera. Noworodki umierają zaraz po narodzinach. 99% ludności zniknęła z powierzchni Ziemi.
Kira, młoda medyczka, ma dość wszechobecnej śmierci i za wszelką cenę usiłuje odnaleźć antybiotyk na RM. By to osiągnąć jest zmuszona przeprowadzić badania na największych wrogach, Częściowcach. Rząd nie jest zadowolony, wojna wisi w powietrzu, bunt jest tylko kwestią czasu. Kira staje się wrogiem publicznym numer 1 ... ale ważne jest tylko jedno: uratowanie ludzkości.

Brzmi nieco heroicznie? Być może i takie jest. Co nie zmienia faktu, że książka jest świetna. Tak, to co czytacie można zaliczyć chyba do hymnów pochwalnych. Jeśli chcecie wiedzieć, co takiego cudownego znalazłam między stronami tej powieści, czytajcie dalej.

Postapokaliptycznych książek jest mnóstwo na naszym rynku wydawniczym. Mało która może jednak się równać z tą. Bohaterowie, a głównie Kira, są bardzo dojrzali jak na swój wiek - główna postać ma tylko 16 lat, czego w życiu bym nie powiedziała po jej zachowaniu. Nie przeszkadzało mi to jednak, a wręcz pomagało zrozumieć, jak zła jest sytuacja, skoro losy ludzkości zależą od tak młodych osób.
Każda postać jest bardzo naturalna, każda jest inna. Co prawda zachowują się dość heroicznie, ale w dopuszczalnym stopniu, nie jest to jeszcze irytujące.
Ciekawym, o ile nie najciekawszym, bohaterem okazał się Częściowiec - do samego końca nie mogłam poznać jego zamiarów, jego zachowanie zmieniało się całkowicie, a co najlepsze, zawsze było to logicznie wyjaśnione i nie powodowało sprzeczności, co czasami niestety się zdarza.

Do teraz rozmyślam nad akcją. Co prawda początek zapowiadał się nieco nudno (i jest to jedyny, niewielki minus książki), ale ta rozkręciła się tak, że nie sposób było oderwać się od niej. Ciągły ruch, ciągłe starcia, walki o życie, swoje a zarazem całej ludzkości, sprawiały, że znajdowałam się nie w ciepłym łóżku, a na nieosłoniętym terenie wraz z bohaterami, wyczekując strzału oznajmiającego "koniec gry" dla siebie i innych. Dosłownie.
Książka jest wypełniona po brzegi nieustannym napięciem, zdradami, niepewnością, sprzecznymi uczuciami, przyjaźnią. Nie sposób opisać, co czułam czytając - to trzeba samemu przeżyć.

Pokochałam tę powieść. Nie mam nic więcej do powiedzenia, po prostu idźcie do księgarni/biblioteki/obcego człowieka, który akurat czyta tę książkę przy Was, weźcie ją do ręki i czytajcie!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena