Koszyk 0
Opis:
Mniej Więcej
  • Agnieszka Drotkiewicz
  • 2004
  • 0
  • 128
  • *, 83-89603-04-7
  • 9788389603043, M
  • F4518

Recenzje czytelników

Niestrawna bajaderka

Ocena:
Autor:
Data:
Zdaje się, ze Agnieszka Drotkiewicz lubi tworzyć kolaże. Nie tylko ilustrowała nimi „Paris, London, Dachau” i obdarzyła tą pasją narratorkę swej powieści, Basię, ale przede wszystkim stworzyła książkę, która jest jedną wielką „wydzieranką” ulepioną z fragmentów książek, piosenek, akademickiej retoryki i języka reklamy, osadzoną (poprzez setki nawiązań do najmodniejszych miejsc, marek i wielkich sław) w realiach współczesnej Warszawy. Niestety, końcowy efekt nie zachwyca.
Basia ... studentka Uniwersytetu Warszawskiego, dziewczę dość egzaltowane i nadwrażliwe, rozpacza po rozstaniu z ukochanym. Próbuje odnaleźć się w roli porzuconej kobiety i na nowo określić siebie, „ubierając się” w cytaty, szukając w literaturze kobiecych wzorców, z którymi mogłaby się utożsamić. Poza tym radzi sobie z bólem duszy w bardziej konwencjonalny sposób-jedząc słodycze i spotykając się z przyjaciółkami. W kreowaniu drugoplanowych kobiecych postaci wyraźnie widać zresztą wpływ pisarstwa Doroty Masłowskiej. Każda z nich, tak jak bohaterki „Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną”, przedstawiona jest w szyderczy sposób, reprezentuje określoną grupę społeczną i posługuje się charakterystycznym dla niej językiem. To nie jedyne stylistyczne urozmaicenia w „Paris, London, Dachau”, Drotkiewicz bowiem wplata do tekstu również pastisz popularnego teleturnieju czy rażące pretensjonalnością, metaforyczne i nieco abstrakcyjne sceny, sprawiając, że całość przypomina bełkot pseudointelektualistki. Czasem jednak autorka rezygnuje z literackich eksperymentów na rzecz swoich przemyśleń, wyraźnie pokazując, że ma coś interesującego do powiedzenia na temat relacji damsko-męskich czy życia tak zwanej warszawki. Szkoda tylko, ze we własnej powieści tak rzadko dopuszcza samą siebie do głosu.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena