Koszyk 0
Opis:
W sierpniu 1939 roku sierżant Bronisław Zaniewski, służący w jednostce stacjonującej pod granicą rumuńską, ma znacznie większy problem niż przejmowanie się doniesieniami o zagrożeniu niemieckim. Tym razem nie tylko zadarł, ale i pobił się ze swym przełożonym, chorążym Chwieduszko. A w wojsku podniesienie ręki na starszego stopniem to nie przelewki…
 • Erica
 • miękka
Mniej Więcej
 • Remigiusz Mróz
 • 2013
 • 0
 • 412
 • 205
 • 140
 • 97883-62329-939
 • 9788362329939
 • ZB43I

Recenzje czytelników

„ Parabellum. Prędkość ucieczki”

Ocena:
Autor:
Data:
Druga po „Wieży milczenia” powieść autorstwa Remigiusza Mroza, która w odróżnieniu od pierwszej, podejmuje tematykę II wojny światowej, rozpoczynając cykl wojennych przygód braci Zaniewskich. Sierżanta Bronisława Zaniewskiego poznajemy w jednostce wojskowej, stacjonującej niedaleko granicy z Rumunią, w przededniu hitlerowskiej agresji na Polskę w 1939 roku, a Stanisława Zaniewskiego w cywilu, podczas ostatecznej decyzji małżeństwa z piękną Marią Herensztad ...
Tytuł oddaje klimat książki: parabellum – jak podaje słownik - to niemiecki pistolet samopowtarzalny, charakteryzujący się oryginalnym rozwiązaniem konstrukcji. Umieszczony na pierwszym planie okładki książki pistolet oraz żołnierz w pełnym umundurowaniu wpatrzony w szarą, mglistą dal precyzyjnie informuje czytelnika, z jaką tematyką spotka się na z górą 400 stronach powieści.
Książka została napisana lekko, z humorem – często „koszarowym”, ale w pełni zasadnym. Obraz nadchodzącej wojny, klimat tamtych dni, działania wojenne i ruchy wojsk, zostały bardzo wiernie oddane. Historia, chociaż niepodzielnie panująca w powieści, nie przytłacza bohaterów. Ich losy, pełne zwrotów akcji, samobójczych pomysłów i forteli, idealnie nadają się na film. Mam nadzieję, że „ Parabellum”, doczeka się ekranizacji, bo scenariusze na podstawie książek, są najwartościowsze.
Polecam i czekam na kolejną część cyklu, jak i inne książki młodego i obiecującego autora, których to – jak ujawnił w wywiadzie – ma w szufladzie około dwudziestu.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Parabellum. Prędkość ucieczki

Ocena:
Autor:
Data:
Dość dawno nie czytałam już żadnej książki osadzonej w czasach II wojny światowej. Dlatego też miłym zaskoczeniem okazało się dla mnie ,,Parabellum. Prędkość ucieczki”, które pochłonęłam praktycznie w jedno popołudnie. Remigiusz Mróz prywatnie jest wykładowcą na jednej z warszawskich Akademii, jednak cieszę się, że podjął się także pisarstwa, gdyż jego książka jest naprawdę dobra!

Jeden z braci Zaniewskich, Bronek, służył w wojsku. Nic nie zapowiadało nadchodzącej wojny, a wraz z tym tego ... co miało się zdarzyć. Wielokrotnie był zmuszony do narażania własnego życia, czy udało mu się je do końca ocalić? Tymczasem jego brat Stanisław spotykał się z Żydówką Marią i choć ojciec nie był z tego powodu zbytnio zadowolony postanowił jej się oświadczyć. Zaczęły się przygotowania do ślubu, jednak niedługo potem wybuchła wojna, która miała zmienić życie każdego z bohaterów...

Książki wojenne czytam od czasu do czasu, jednak osobiście bardziej wolę takie fabularne, niż historyczne z samymi faktami. Pozycja Remigiusza Mroza doskonale wpasowała się w moje gusta i już od początku wprost nie mogłam się od niej oderwać. Najchętniej czytałabym ją cały czas, gdyż byłam bardzo ciekawa, jak potoczą się losy każdego z bohaterów. Na zakończenie pojawiła się zapowiedź drugiego tomu, którego jestem bardzo ciekawa i mam nadzieję, że nie będzie mi dane na niego zbyt długo czekać.

Styl autora jest prosty, naturalny, a strony wprost przelatują jedna za drugą. Powieść czyta się błyskawicznie. Ja nawet za bardzo nie wiem, kiedy tak szybko minęła mi cała ta lektura. Nie jestem sama w swojej znakomitej rekomendacji. Książkę przede mną przeczytała babcia, której ,,Parabellum. Prędkość ucieczki” również bardzo się podobało.

Wojna to z pewnością straszny okres, który ludzie żyjący w tamtych czasach musieli przeżyć. Jak podkreśla sam autor postacie są fikcyjne, jednak niektóre z nich są wzorowane na postaciach historycznych. Sama nie wiem, z którym z bohaterów związałam się najsilniej. Każdy z nich jakoś wyróżniał się na tle innych i w jakiś sposób zapadł mi w pamięci.

Żydzi w tamtym okresie na pewno nie mieli łatwego życia. Możliwa była jednak miłość między wybrankami rożnych grup. Moim zdaniem są oni ludźmi tak, jak każdy z nas i nie należy ich traktować inaczej tylko z powodu ich pochodzenia. Związek Stanisława i Marii miał szansę bytu, tylko czy bohaterowie dobrze ją wykorzystali?

,,Parabellum. Prędkość ucieczki” to doskonała i pełna napięcia historia o wojnie przedstawiona w bardzo przystępny sposób. Sprawia, że wciąż chce się ją czytać i cały czas ma się ochotę na więcej. Mi osobiście się bardzo podobała i z niecierpliwością wyczekuję dalszej części. Mam nadzieję, że zapoznając się z nią także się nie zawiodę.

Moja ocena: 9/10
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena