Koszyk 0
Opis:
2 czerwca 1886 roku do księgi metrykalnej wpisane zostaje „niemowlęcie płci żeńskiej” urodzone w Warszawie 26 maja. „Opóźnienie sporządzenia aktu nastąpiło wskutek niedbalstwa rodziców”. Już ustalenie jej pochodzenia okazało się ogromnym wyzwaniem. W historii jej rodziny więcej jest znaków zapytania niż faktów. Nie wiadomo nawet, od kiedy rodzina zaczęła używać ... nazwiska Wilczyńscy. Jej warszawskie adresy:  Świętojerska 16, Franciszkańska 2, Krochmalna 92 – niby istnieją, ale ulice biegną inaczej, a domy już dawno zniknęły. Wychowankowie zapamiętali, że była bezszelestna, pojawiała się nieoczekiwanie i tak samo znikała. I być może z tego samego powodu o niej zapomniano – zniknęła w cieniu Janusza Korczaka. Emmanuel Ringelblum zapisał: „Współpracowali ze sobą przez całe życie. Nawet śmierć ich nie rozłączyła. Poszli razem na śmierć. Wszystko, co związane jest z osobą Korczaka – internat, propagowanie miłości do dzieci – wszystko jest wspólnym dorobkiem obojga”. W książce Magdaleny Kicińskiej Stefania Wilczyńska wraca na swoje miejsce. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Czarne
 • twarda
Mniej Więcej
 • Magdalena Kicińska
 • 2015
 • 1
 • 272
 • 223
 • 142
 • 978838049-087-1
 • 9788380490871
 • ZCKBT

Recenzje czytelników

Nie pozostawia nikogo obojętnym.

Ocena:
Autor:
Data:
Pani Stefa nie pozostawia nikogo na pastwę złego losu. Pomaga na tęsknoty i bóle serca, na pusty żołądek i na zimne noce.
To postać nietuzinkowa, tragiczna, żyjąca z pasją. Trudno dziś o takich ludzi.

Książka "Pani Stefa" z kolei to lektura, która nie pozostawia nikogo obojętnym.
Każdy z nas słyszał o doktorze Korczaku i jednocześnie, nikt z nas nie słyszał o ludziach, którzy razem z nim szli przez życie poświęcone dzieciom, sierotom, ubogim.
Autorka książki, Magdalena Kicińska ... wykonała niebywałą pracę. Przeszukała dokumenty, odszukała świadków, wysłuchała ich historii i stworzyła książkę, którą przeczytałam w jedną noc. Nie mogłam oderwać się o tej lektury, nie mogłam przestać czytać o Pani Stefanii, nie mogłam nadziwić się jej losom.
Czy w tym ostatnim pociągu żałowała, że jednak nie zamieszkała w kibucu? Czy choć przez moment nie chciała pomyśleć tylko o sobie? Ciągle się nad tym zastanawiam. "Pani Stefa" zdecydowanie daje do myślenia i pozwala spojrzeć na własne życie z zupełnie innej perspektywy.


Cała seria Reportaż Wydawnictwa Czarne to książki wybitne, lecz "Pani Stefa" wyróżnia się nawet w tym znakomitym gronie. Warto po nią sięgnąć, dla interesującej historii, dla wspaniałej lektury, dla Pani Stefy i jej dzieci.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena