Koszyk 0
Opis:
Nie każdy, kto wydaje się ofiarą, naprawdę nią jest. Wygląda jak gwóźdź. Za dużo włosów, za chuda, za wysoka. Do nikogo nie pasuje i dla nikogo nic nie znaczy. Dla matki jest wyłącznie darmową pomocą domową, chłopak traktuje ją jak kolejny numer w katalogu podbojów, a małżeństwo to tylko kontrakt. Coraz częściej czuje złość. Wie jednak, że nie moż ... e jej okazać. Nie wolno, zwłaszcza kobiecie, zwłaszcza obcej. Ale furia, raz obudzona, będzie krążyć w ciele. Pierwsza polska powieść o samotności we współczesnej Europie, napisana z perspektywy jej wielokulturowego centrum. Zaskakująca i odważna. Grażyna Plebanek, jedna z najchętniej czytanych polskich pisarek, mistrzyni wciągającej narracji, autorka bestsellerów, m.in. Dziewczyn z Portofino i Nielegalnych związków (wydanych także w USA i Wielkiej Brytanii). Mieszka w Brukseli. Przygotowując się do pisania Pani Furii, studiowała afrykańską literaturę mówioną oraz uczestniczyła w policyjnych patrolach. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Grażyna Plebanek
  • 2016
  • 1
  • 400
  • 205
  • 144
  • *, 97883240-3659-2
  • 9788324036592
  • ZDBVZ

Recenzje czytelników

Złość.

Ocena:
Autor:
Data:
Na pewno ją znacie- złość tak silną, że aż dusi. Czujecie, jak swobodnie płynie Waszymi żyłami, docierając w najmniejszy skrawek Waszych ciał. Zaciskacie bezsilnie dłonie, może reagujecie w inny sposób. Oto ona, Pani Furia.

Alia nie miała łatwego życia: od najmłodszych lat pomagała matce, Mrówce w opiece nad młodszymi braćmi. Do tego obowiązki szkolne, nieustanne kłótnie między rodzicami, zdrady. Nigdzie nie pasowała, każdy chciał ją kształtować według własnego gustu. I tak płynęły lata ... a Alia z dnia na dzień zamieniała się w Furię. Żywą, agresywną i bezlitosną.

Aż przyszedł dzień, w którym kobieta nauczyła się, jak wykorzystać toczące jej żyły szaleństwo tak, by nie skrzywdzić niewinnych.

Nie miałam jeszcze do czynienia z twórczością pani Plebanek, byłam więc ciekawa, co też kryje się pod tym intrygującym tytułem. Pani Furia, niejednego z Was, drodzy Mole, przepełniałaby ciekawość, prawda? Szczerze, spodziewałam się całkiem innej historii, aczkolwiek nie jestem rozczarowana tym, co zaserwowała nam autorka.

Poznajemy życie Alii właściwie od najmłodszych lat, które przepełniały jej liczne gawędy jej ojca, Eddy'ego, dotyczące zarówno tego, co ich otaczało, jak i boksu. Z biegiem lat to właśnie w boksie kobieta odnalazła spokój, dając ujście nagromadzonej złości.

Nie, ta książka to nie historia o kobiecie, która wspięła się po drabinie społecznej i zdobyła sławę jako światowej klasy bokserka. Nie. To opowieść o Alii, która od dzieciństwa została przytłoczona zbyt wieloma sprawami. Nigdzie nie potrafiła się wpasować, zawsze ktoś znalazł w niej jakieś "ale", pragnąc ją zmienić. Ale Alia to naprawdę twarda kobieta, z rodzaju tych, z którymi się nie pogrywa. Bohaterka ze względu na wiele czynników (ciemny kolor skóry, płeć) musiała być twardsza niż inni. Dlaczego? Aby im pokazać, że płeć nie określa siły. Że kolor skóry nie mówi o tym, jakim ktoś jest człowiekiem. Dla niej każdy dzień jest walką na ringu życia o to, czy zdobędzie wreszcie upragniony spokój ducha.

Pani Furia to przede wszystkim książka dotycząca stereotypów. Wiecie, że jeżeli kobieta, to słabsza, płaczliwa i w ogóle to nie nadaje się na policjantkę. Dlatego trzeba też dać jej dwa razy większy wycisk niż innym, żeby pamiętała, gdzie jej miejsce. A do tego czarna, więc trzeba dać jej kopa. Bo przecież tyle tych "brudasów" na świecie, a szczególnie w Belgii, gdzie toczą się wydarzenia...

Może nie czytałam tej publikacji z zapartym tchem, ale znalazłam w niej wiele pozytywów. Skupienie się na dyskryminacji ze względu na płeć czy kolor skóry to bardzo uniwersalny temat, typowy dla naszych czasów. A niby tak idziemy z duchem techniki, no ale cóż. Styl pani Plebanek jest bardzo dobry, czyta się płynnie, nie natknęłam się na żadne skomplikowane sformułowania czy nielogiczne zdania. Do tego autorka przytoczyła gawędy zarówno Eddy'ego, jak i późniejsze Alii. Podziwiam ludzi, którzy na poczekaniu potrafią opowiadać (wymyślać?) tego rodzaju opowieści.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Śpiewny głos opowiadacza

Ocena:
Autor:
Data:
Imigracja, asymilacja, multikulti – te słowa słyszy ostatnimi czasy każdy z nas, choćby w wiadomościach. Zamachy, przemoc, niemożność dopasowania się w innym, nieznanym świecie. Czym są spowodowane? Odpowiedź nie jest prosta nawet dla Grażyny Plebanek, która w swojej książce stara się pokazać dzieje wyrwanej z afrykańskich korzeni rodziny.

Alia ma kilka lat gdy wraz z ojcem, matką i bratem przenosi się z Konga do Belgii ... Wszystko co wie o swoim kraju to jej mgliste wspomnienia i śpiewne opowiadania ojca. Nie ma w niej zatem ćmiącej duszę tęsknoty za krajem, nostalgii, która towarzyszy jej rodzicom. Jej tożsamość nie jest afrykańska. Ale to co poznaje w Europie - uczucie ciągłego niedopasowania, sprawia, że nie jest też Europejką. W Belgii jest tą „inną”, mówi inaczej, wygląda inaczej, jest obca. W Europie czarny to wciąż tylko sługa lub rzezimieszek. Alia dorasta zawieszona pomiędzy dwoma światami, europejskim i afrykańskim, nie przynależąc w pełni do żadnego z nich. Dorasta z ciągłym poczuciem gniewu, strachu i rozgoryczenia, próbując dopasować się do sytuacji, aby była „swoja”.

Gdy jej ojciec pod pretekstem choroby dziadka wyjeżdża z powrotem do rodzinnego kraju, jej życie zmienia się bezpowrotnie. Matka Alii załamuje się, ona sama zostaje z dwójką braci na głowie i nastoletnimi rozterkami na wątłych barkach. Z pierwszymi miłościami, pierwszymi życiowymi wyborami, pierwszym uczuciowym zawodem i rodzącą się w niej Panią Furią, opowiadaczką zewsząd i trochę znikąd.

Nowa powieść Grażyny Plebanek to spore zaskoczenie. Biała Europejka bardzo odważnie wkracza w temat imigracji i świetnie oddaje położenie tych, którzy podróżują za lepszym życiem. I pokazuje też świetnie jak współczesna Europa wpływa na rozwój młodych imigrantów, próbujących żyć i rozwijać się wśród bardzo nieprzyjaznego współczesnego świata. Polecam koneserom śpiewnych, wibrujących historii, niejednoznacznych i poruszających trudne tematy dzisiejszej, tworzącej się na naszych oczach historii cywilizacji Europy.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena