Koszyk 0
Opis:
Opowieść o małej pandzie Boni, która nie umiała chodzić po drzewach i choć cała rodzina namawiała ją do podejmowania prób i ćwiczeń, Bonia uznała, że się tego nie nauczy. - Wszystkie PANDY chodzą po drzewach! Mama chodzi, Tata chodzi i ja chodzę po drzewach! Uwielbiamy chodzić po drzewach! - Ale ja nie jestem WSZYSTKIE PANDY – oburza się Bonia. - Ja jestem Panda Bonia! I wszystko toczył ... oby się jak zwykle, gdyby Bonia nie zaprzyjaźniła się ze Szczekuszką, która potrzebowała pomocy. A żeby pomóc, trzeba było wejść na drzewo… Opowieść terapeutyczna motywująca dzieci w trakcie rehabilitacji oraz pokonywania rozmaitych życiowych barier. Panda Bonia to książka dla dzieci, ale i dla rodziców, którzy kochają swoje dziecko tak bardzo, że w momencie zagrożenia niepełnosprawnością podejmują wspólnie z nim walkę o jak najpełniejszą sprawność fizyczną i umysłową. Rehabilitacja to nie tylko sprawa codziennych fizycznych zmagań dziecka. Panda Bonia pokazuje wyraźnie, że w walce o jak najlepsze funkcjonowanie współpracuje cała rodzina.  Nie zapomina się o zabawie, byciu ze sobą w pełnym kontakcie zgodnym z potrzebami każdego członka rodziny.  Książka daje nadzieję, że w pewnym momencie żmudnej rehabilitacji samo ćwiczące dziecko zauważy potrzebę wytężonej pracy. Dzięki ciepłemu i pełnemu zrozumienia wsparciu rodziny, towarzyszącemu  czule a zarazem stanowczo, zdecydowanie i z pełną wiarą w  codziennych zmaganiach, dziecko osiągnie  zwycięstwo: uzyska maksymalną samodzielność  przy swoim optymalnym rozwoju i zaakceptuje siebie takim, jakie jest, bo otoczone akceptacją bliskich wygrywa i przegrywa z pełną  samoakceptacją obu stanów i idzie szczęśliwe  w nowy świat. Jeszcze jedno przesłanie ukazuje nam Panda Bonia – najważniejsze być sobą i pozwolić innym wybierać moment na dojrzewanie do samostanowienia. Rodzice, rodzeństwo wspomagają  proces rehabilitacji - swoją postawą cierpliwości i wyrozumiałości pozostawiają osobie ćwiczącej przestrzeń i czas na podjęcie decyzji: do startu… Mirella Kozakiewicz, fizjoterapeuta, i Anna Mirny, psycholog, zajmujące się terapią dzieci wymagających rehabilitacji Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Bis
 • twarda
Mniej Więcej
 • Urszula Morga
 • 2015
 • 32
 • 212
 • 210
 • 978-83-7551-413-1
 • 9788375514131
 • ZCGKL
 • 7-10 lat

Recenzje czytelników

Panda Bonia

Ocena:
Autor:
Data:
Książka ta ukazuje młodemu czytelnikowi jak pokonywać wyzwania, motywuje go do tego, aby próbował, choć może mu się wydawać, że to nie ma sensu, że to mu nie potrzebne, że on nie da rady więc nie ma po co się męczyć. A przecież wcale tak nie jest. Nasza mała bohaterka panda stanowi doskonały przykład :)

Książka ta jest nie tylko wspaniałym motywatorem, ale także naprawdę ciekawą lekturą. Nikodem słuchał jej z zainteresowaniem, a później z przyjemnością przedyskutowaliśmy dokładniej temat ... Ksiązeczka ta ma fajny, poręczny, kwadratowy format, sztywną oprawę, czytelny, przejrzysty tekst i duże, ładne ilustracje. Podsumowując jest to pouczająca i bardzo ładna opowieść dla młodszych i tych odrobinę starszych dzieciaków :) Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Książka pokazuje, że pozornie błaha czynność w życiu może okazać się bardzo potrzebna.

Ocena:
Autor:
Data:
Tytułowa Pand Bonia to główna bohaterka, uparta panda indywidualistka, która jako jedyna z pand nie umie wspinać się po drzewach, co więcej, nie ma zamiaru się tego uczyć. Uważa, że jest jej to nie potrzebne, że jest to trudne i nie dla niej. Mama i brat Adek próbują tłumaczyć, że umiejętność ta mimo, że trudna i męcząca może się kiedyś przydać. Bonia jednak nie daje się przekonać. Rodzina kocha Bonie, więc nie nalega. Stara się ją zrozumieć.

Panda uwielbia zabawę w chowanego ze swym bratem ... potrafi się tak dobrze ukryć, że Adek musi szukać jej nawet kilka godzin. Pewnego dnia podczas jednej z takich zabaw Bonia spotyka smutną Szczekuszkę. Okazuje się, że Wielki Puchacz porwał jej mamę. Bonia postanawia przerwać swoją zabawę, chociaż nigdy tego nie robi i pomóc nowej koleżance. Wyruszają na poszukiwania gniazda puchacza, kiedy docierają na miejsce okazuje się, że gniazdo znajduje się wysoko na drzewie. Szczekuszka sądzi, że uratowanie mamy z pomocą pandy będzie bardzo proste, nie wie natomiast, że bonia jest pandą, która nie potrafi wspinać się na drzewa. Bonia wstydzi się do tego przyznać, postanawia spróbować. Kiedy jej próby kończą się fiaskiem jest smutna, wyznaje swojej koleżance prawdę, Szczekuszka jest zdziwiona i przygnębiona, traci nadzieje na szczęśliwe zakończenie. Nagle niespodziewanie słyszą czyjeś kroki. To Adek, który odnalazł siostrę dzięki jej ulubionym chrupkom i dziurze w kieszeni. Szukał jej cały dzień, wiedząc jak bardzo mama Boni martwi się o swoją córeczkę. Panda i Szczekuszka opowiadają Adkowi co się wydarzyło. Mała koleżanka pandy przyznaje, że Bonia próbowała wejść na drzewo ale nie była w stanie. Brat jest dumny ze swojej siostry, że chociaż nie potrafi próbowała się wspiąć, nie poddała się bez walki, schowała swoją dumę i przyznała się do swej słabości. Adek bez najmniejszego trudu wchodzi na drzewo i ratuje mamę Szczekuszki i inne małe stworzonka.

Po wszystkim Panda Bonia prosi brata o naukę wspinaczki, jak twierdzi nie dlatego, że jest jak wszystkie pandy: „Oj, nie! Ja nie jestem WSZYSTKIE PANDY”, lecz dlatego, że kiedyś może jej się to przydać.

Książka pokazuje, że pozornie błaha czynność w życiu może okazać się bardzo potrzebna. Nie warto się poddawać tylko dlatego, że jest nam trudno i nie widzimy początkowo sensu. Ważne jest wsparcie bliskich, którzy w delikatny sposób pomogą pokonać trudną sytuację i pomimo naszych niechęci i buntu w potrzebie służą pomocą. Na końcu książki znajduje się notka fizjoterapeutki Mirelli Kozakiewicz oraz psycholog Anny Mirny, zajmujących się terapią dzieci wymagających rehabilitacji, które piszą:

„Panda Bonia to książka dla dzieci, ale i dla rodziców, którzy kochają swoje dziecko tak bardzo, że w momencie zagrożenia niepełnosprawnością podejmują wspólnie z nim walkę o jak najpełniejszą sprawność fizyczną i umysłową.”

„Jeszcze jedno przesłanie zawarte jest w Pandzie Boni – najważniejsze być sobą i pozwolić innym wybierać moment na dojrzewanie do samo zastanowienia.”
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena