Koszyk 0
Opis:
Książę detektywów Scotland Yardu na tropie zbrodni w ogarniętej powstańczą gorączką XIX-wiecznej Warszawie Ostatnie miesiące roku 1862. W Warszawie spokój –zostaje odwołany stan wojenny. Jednak obie strony – polscy spiskowcy i rosyjscy okupanci – wiedzą, że to cisza przed burzą. Służby carskie zrobią wszystko, by wyłapać przywódców polskiego podziemia. Na zlecenie cara do Warszawy zjeżdżają najlepsi angielscy policjanci. Jednym z nich jest słynny Jonathan „Jack” ... Whicher (postać i misja autentyczne), zwany „księciem detektywów”. Tymczasem w niewyjaśnionych okolicznościach znika krewna cara. Pan Whicher zostaje odwołany od spraw politycznych i skierowany do odnalezienia zaginionej… Chłodny umysł inspektora Scotland Yardu musi przeniknąć mroczną tajemnicę, nie tylko zniknięcie arystokratki. Okazuje się, że ktoś morduje i masakruje swoje ofiary, tak by nikt nie był w stanie ich rozpoznać. Śledztwo przenosi się z wytwornych salonów stolicy Królestwa do podłych zaułków Powiśla i straszliwych mordowni Pragi. Detektyw, by przeżyć, będzie musiał swój sprawny umysł wesprzeć pewnym okiem i ręką zbrojną w rewolwer. O autorach Agnieszka Chodkowska–Gyurics – z wykształcenia inżynier mechanik, zatrudniona jako wysokiej klasy specjalista od baz danych, jest także tłumaczką z języków rosyjskiego i angielskiego. Jako pisarka niedawno debiutowała w prasie publikacjami opowiadań. Uwielbia dobre, klasyczne kryminały – i takie też zawsze pragnęła pisać. Tomasz Bochiński – pisarz, autor tworzący różne gatunki prozy: od horroru, przez hard science-fiction, aż po opowieści obyczajowe podszyte legendami miejskimi oraz humoreski dla dzieci. Publikuje od ponad ćwierci wieku. Uwielbia historię i tajemnice przeszłości, dlatego z entuzjazmem podjął się opowiedzenia przygód Mr. Whichera w Warszawie. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Erica
 • miękka
Mniej Więcej
 • Agnieszka Chodkowksa-Gyurics, Tomasz Bochiński
 • 2012
 • 1
 • 496
 • 205
 • 140
 • 978-83-62329-68-7
 • 9788362329687
 • ZAPVV

Recenzje czytelników

Angielsko - rosyjski duet w akcji

Ocena:
Autor:
Data:
Nic na to nie poradzę, że kryminały retro mnie kręcą. Podczas lektury czuję się jakbym przenosiła się w przeszłość i razem z detektywami rozwiązywała zagadkę. Wolę tego typu klimaty niż nafaszerowane techniką i nowoczesnymi metodami śledczymi współczesne kryminały lub telewizyjne seriale. Przyznajcie sami - wtedy każdy detektyw miał pod górkę i rozwiązanie skomplikowanych zagadek kryminalnych było nie lada sukcesem.
Takim detektywem jest Jonathan „Jack” Whicher ... zwany także „księciem detektywów”,główny bohater książki. Warto tu wspomnieć, że jest to postać autentyczna, która inspirowała m. in. Dickensa.
"Pan Whicher w Warszawie" to druga powieść wydana w nowej serii Alibi. Serii, która według mnie zapowiada się bardzo ciekawie.

Wracając jednak do samej książki. Jest to bardzo klimatyczna powieść dzięki czemu autorzy zyskali we mnie nową fankę. Już samo wydanie powieści jest bardzo fajne. Treść przeplatana jest rycinami nawiązującymi do wydarzeń opisanych w książce. Świetnym pomysłem było również opatrzenie każdego z rozdziałów kartką wyrwaną z kalendarza.
Jak wspomniałam wcześniej jednym z bohaterów książki jest pan Whicher , którego notatki przeplatają się z akcją opowiadaną przez narratora. O ile notatki dotyczą śledztwa prowadzonego przez angielskiego detektywa , o tyle narrator skupia się przede wszystkim na śledztwie prowadzonym przez inspektora carskiej policji Mikołaja Czernyszyna. Początkowo ciężko było mi się przestawiać czytając na zmianę notatki inspektora Scotland Yardu z trzecioosobową narracją, ale bardzo szybko przyzwyczaiłam się do tego.

Sam pomysł połączenia pracy inspektorów Scotland Yardu oraz policji carskiej to według mnie strzał w dziesiątkę. Całkowicie różne metody śledcze, różne spojrzenia na sprawę i w końcu co dwa umysły to nie jeden :)
Czernyszyn oraz Whicher świetnie się uzupełniają tworząc genialny duet detektywów, a dzięki dwojakiej narracji czytelnik poznaje szczegóły sprawy (początkowo dwóch różnych spraw) z różnej perspektywy. Fabuła jest świetna - obydwa śledztwa prowadzone przez bohaterów są ciekawe i zawierają zagadki, które początkowo wydają się nie do rozwikłania. W zasadzie autorzy trzymają nas w napięciu do samego końca ukazując zaskakujący wynik śledztwa obydwu inspektorów.
Na uwagę zasługuje też fakt, że realia tamtych czasów zostały bardzo wiernie oddane. Fabuła toczy się w czasach kiedy walczono nie tylko z zaborcą. Autorzy świetnie oddali też konflikt toczący się między czerwonymi i białymi oraz ich odmienne spojrzenie na zbliżające się nieuchronnie powstanie.Niezdecydowanie białych oraz terrorystyczne podejście czerwonych. Wśród postaci, które umieszczono w powieści spotkamy takie nazwiska jak Leopold Kronenberg, Józef Ignacy Kraszewski, Zygmunt Padlewski czy Ludwik Mierosławski. Przy czym początkowo mamy wrażenie, że Polacy przedstawieni są zdecydowanie w gorszym świetle niż Rosjanie.

Podsumowując. "Pan Whicher w Warszawie" to naprawdę świetny kryminał, w którym znajdziemy wszystko czego od kryminału oczekujemy. Dodatkowo przybliża nam on czasy tuż przed Powstaniem Styczniowym, co zdecydowanie jest dodatkowym atutem książki. Ze swojej strony gorąco polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Doskonały polski kryminał historyczny.

Ocena:
Autor:
Data:
Doskonały, polski, historyczny kryminał. Aż jestem zła, że książka tyle czasu musiała czekać na swoją kolej, aż po nią sięgnę.
Akcja rozgrywa się w Warszawie będącej pod zaborem rosyjskim, pod koniec 1862r. Jest to czas, który śmiało można określić, jako tykającą bombę zegarową. Zarówno strona polska, jak i rosyjska czekają na ruch przeciwnika, a powstanie tuż, tuż.
W niewyjaśnionych okolicznościach znika krewna cara.Rzecz niesłychana ... Do jej odnalezienia zostają postawione na nogi wszystkie możliwe służby. Nawet z Anglii zostaje ściągnięty wybitny specjalista, tytułowy pan Whicher, który jest detektywem Scotland Yardu.
W tym samym czasie inspektor Mikołaj Czernyszewski prowadzi śledztwo w sprawie seryjnego mordercy, który terroryzuje miasto.
Niezwykle ciekawy pomysł na książkę. Jak twierdzą sami autorzy, nie jest to stricte kryminał, a książka historyczna z wątkiem kryminalnym w tle. Dla mnie to jednak przede wszystkim kryminał, ponieważ akcja toczy się głównie wokół śledztwa. Jak zwał, tak zwał. Z pewnością jest to książka doskonała, sprawnie napisana, z wielkim zacięciem autorów do stworzenia dobrej lektury i z wielka dbałością o oddanie najdrobniejszych nawet szczegółów historycznych epoki.
Fantastycznie ukazany jest kontrast pomiędzy realiami życia codziennego pod zaborem carskim, a przywykłymi do zgoła odmiennego życia Anglikami.
Ale najbardziej spodobało mi się wczucie autorów i wydawnictwa w epokę. Konkretnie chodzi mi o stronę graficzną książki. Jest ona stylizowana na tą z końca XIX w. Nie brak w treści przedruków gazet z tamtego okresu, zdjęć Warszawy z II połowy XIX w. Wszystko to nadaje specyficznego klimatu całej opowieści. Wielu wydawców mogłoby się uczyć, jak wydawać ciekawie kryminały czy też beletrystykę historyczną.
Jeżeli do tego wszystkiego dodamy sprawnie prowadzone śledztwo i niezwykle ciekawą intrygę kryminalną, mamy wyśmienitą, pełną smaczków lekturę.
Czekam na kolejną książkę duetu pisarskiego. Ta udała im się znakomicie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena