Koszyk 0
Opis:
Richard Feynman (1918-1988), genialny naukowiec i zdobywca Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w brawurowy sposób opowiada o swoim niezwykłym życiu. Ta pełna anegdot i błyskotliwego humoru książka opowiada nie tylko o pracach nad budową bomby atomowej i tajemnicami materii, ale pokazuje też fizyka jako speca od otwierania zamków szyfrowych i niezłego perkusistę. Feynman opisuje spotkanie z Einsteinem, walki z rządową biurokracją, próby reformy brazylijskiej edukacji ... codzienne życie w ośrodku badawczym w Los Alamos, wreszcie flirty z tancerkami w Las Vegas. Wyjaśnia jak to się stało, że nie spełnił marzenia o kochance oraz jak za jednego - z trudem zdobytego - dolara oddał amerykańskiemu rządowi pomysł na elektrownię jądrową. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Richard Feynman
  • 2007
  • 0
  • 350
  • 205
  • 145
  • 97883-240-0776-9, 97883-240-07769
  • 9788324007769
  • L8935

Recenzje czytelników

Był sobie naukowiec...

Ocena:
Autor:
Data:
Richard P. Feynman, "Pan raczy żartować, panie Feynman!". Przypadki ciekawego człowieka
tytuł oryginału: "Surely You're Joking, Mr Feynman!" Adventures of a Curious Character
tłumaczenie: Tomasz Biedroń
wydawnictwo: Znak
data wydania: styczeń 2007r.
ilość stron: 350
ISBN: 978-83-240-0776-9
ocena: 5/6

Odkąd pamiętam fizyka była moim nemezis. Za trudna do pojęcia przez mój humanistyczny rozum. Same wzory, regułki i twierdzenia ... Momentami była nawet gorsza od matematyki, którą również nie darzyłam miłością (ciekawostka: nigdy nie miałam problemów z chemią, a to również przedmiot ścisły).

Dlatego też kiedy tylko skończyłam liceum odetchnęłam z ulgą, oznaczało to bowiem koniec moich zmagań z tym przedmiotem (na studiach miałam tylko do czynienia z odrobiną matematyki w postaci ekonomii i statystyki, ale jakoś dałam radę przetrwać, zaliczając nawet te przedmioty na oceny dobry i bardzo dobry, ale to już zupełnie inna historia).

Książka "Pan raczy żartować, panie Feynman!". Przypadki ciekawego człowieka to autobiograficzna powieść słynnego fizyka teoretycznego, Richarda P. Feynmana. Feynman był jednym z twórców teorii elektrodynamiki kwantowej, a w 1965 roku został laureatem Nagrody Nobla z dziedziny fizyki za niezależne stworzenie relatywistycznej elektrodynamiki kwantowej.

Można by rzec: "typowy naukowiec!", ale kogo jak kogo, ale Feynmana nie można nazwać człowiekiem typowym. Feynman był osobliwością nawet jak na hermetyczny, naukowy światek. Podchodził do życia w sposób naukowy, interesowało go wszystko, nie skupiał się tylko i wyłącznie na świecie fizyki, choć wiele problemów, z którymi się stykał, odnosił do tej dziedziny naukowej i dzięki niej otrzymywał odpowiedzi.

Feynman był człowiekiem ciekawym i ciekawskim, ale w sposób jak najbardziej pozytywny. Kiedy zainteresował go jakiś problem, to zajmował się nim, dopóki nie natrafił na rozwiązanie. To zamiłowanie do nauki i rozwiązywania problemów tkwiło już w nim od dzieciństwa, kiedy to na własną rękę rozpracowywał działanie radia oraz we domowym laboratorium, które znajdowało się w jego pokoju, tworzył coraz to nowsze wynalazki, które niekoniecznie ułatwiały jemu (i innym) życie.

Feynman był facetem pełnym życia, który - jak już wspomniałam - nie skupiał się tylko na fizyce (choć od tego wszystko się zaczęło; Feynman był najmłodszym członkiem wśród grupy naukowców, którzy pracowali przy Projekcie Manhattan [budowa pierwszej bomby atomowej w czasach II wojny światowej]), lecz również opracował technikę otwierania sejfów, próbował zreformować system edukacyjny w Brazylii, brał udział w brazylijskim karnawale jako facet grający na frigideira oraz skłonił Marię Skłodowską Curie do pozowania w akcie (tak, Feynman był również doskonałym rysownikiem).
Jedno o Feymanie można powiedzieć na pewno: on sam, jak i jego życie, na pewno nie było nudne.

"Pan raczy żartować, panie Feynman!". Przypadki ciekawego człowieka nie są typową, suchą autobiografią. Życie Feynmana przedstawione zostało w postaci licznym anegdot, pełnych humoru i napisanych bardzo przystępnym językiem, co jest niezwykle ważne, ponieważ facet był przecież fizykiem, a oni - jak wiadomo - posługują się własnym, tajemnym szyfrem.

Fizyki jest naprawdę mało, a w momentach kiedy się pojawia, to nawet da się ją radę zrozumieć (choć będę szczera, że z moją prawie że zerową wiedzą z tego zakresu, mimo to miałam małe trudności przy fizycznych fragmentach życia Feynmana).

Jeśli więc nie boicie się tej odrobiny fizyki i chcecie się nieco zagłębić w świat naukowy, a przede wszystkim jeśli chcecie poznać faceta, który patent na elektrownię jądrową sprzedał rządowi amerykańskiemu za jednego dolara (!), to koniecznie przeczytajcie książkę "Pan raczy żartować, panie Feynman!". Przypadki ciekawego człowieka. Gwarantuję wam, że nudzić się nie będziecie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Rewelacja

Ocena:
Autor:
Data:
Po przeczytaniu tej książki nie można nie pokochać Feynmana!
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena