Koszyk 0
Opis:
"Pan Przypadek i trzynastka" to pierwsza z czternastu książek opowiadających o przygodach rodzimego detektywa geniusza. Jej bohater, Jacek Przypadek, mimo swoich blisko trzydziestu lat, nie ma konkretnych planów na życie i cieszy się z tego, że nie musi ich robić. Ale któregoś dnia prosi go o pomoc ulubiona sąsiadka, pani Irmina Bamber, której skradziono obrazy. Tak zaczyna się jego detektywistyczna kariera, która z każdą rozwiązaną sprawą coraz bardziej irytuje różne ważne osoby ... Jacek Przypadek łączy w sobie przenikliwość Sherlocka Holmesa z łobuzerskim wdziękiem porucznika Borewicza i irytującym charakterem doktora House'a. Ta wybuchowa mieszanka powoduje, że może liczyć na sympatię wielu kobiet i szczerą nienawiść rosnącej rzeszy swoich wrogów, którzy za jego sprawą trafili za kratki. Jacek Getner - pisarz, scenarzysta, dramaturg. Laureat licznych konkursów pisarskich i dramaturgicznych. Autor scenariuszy do kilkuset odcinków różnych seriali telewizyjnych i dialogów do fabularnych gier komputerowych. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jacek Getner
  • 2013
  • 202
  • 205
  • 145
  • 978-83-7856-091-3
  • 9788378560913
  • ZAXWL

Recenzje czytelników

Pan Przypadek i trzynastka

Ocena:
Autor:
Data:
"Pan Przypadek i trzynastka" jest pierwszą z nowej serii książek napisanych przez Pana Jacka Getnera. Jej głównym bohaterem jest Jacek Przypadek, który "łączy w sobie przenikliwość Sherlocka Holmesa z łobuzerskim wdziękiem porucznika Borewicza i irytującym charakterem House'a." Nie potwierdzę Wam w 100% czy to prawda, bo najlepiej znam charakter House'a, ale muszę przyznać, że Jacek to naprawdę intrygująca postać i chciałabym spotkać ją na swojej drodze. Ma w sobie coś ... co sprawia, że chce się o nim czytać i poznać go lepiej.

Ale od początku... Jacek mieszka sobie w mieszkaniu przy ulicy Koneckiej na starym Mokotowie. Utrzymuje się głównie z wynajmu pozostałych trzech mieszkań, które odziedziczył, bądź otrzymał. Rodzice przymuszają go do powrotu na studia, jednak ten, nie chce o tym słyszeć. Wpada do nich mniej więcej co trzy tygodnie wraz ze swoją udawaną narzeczoną na "rodzinne spotkanie". Bawi się kobietami, irytuje rodziców i utrzymuje dobry kontakt z sąsiadką - Panią Irminą. Ta wynajmuje go jako detektywa, by odnalazł jej skradzione obrazy. W ten właśnie sposób zaczyna się nowa kariera Jacka.

Książka podzielona jest na trzy historie, które tworzą spójną całość. W każdej z nich Jacek ma po prostu inną zagadkę do rozwiązania. Zaczyna się od skradzionych obrazów Pani Irminy, przez jej znajomego, który poszukuje skarbu, aż po przygnębionego komediopisarza, któremu ukradziono sztukę. Przypadek nie jest przekonany do bycia detektywem, ale dzięki umiejętności dostrzegania szczegółów, których inni nie zauważają i założeniu, że "wszyscy ludzie są przewidywalni", okazuje się być naprawdę dobry!

Jest to dopiero druga książka autorstwa Pana Jacka Getnera, którą miałam możliwość przeczytać (recenzja pierwszej tutaj) i muszę przyznać, że autor coraz bardziej mnie intryguje. Ma naprawdę wiele bardzo ciekawych pomysłów i myślę, że jako pisarz jeszcze sporo może nam zaoferować. "Pan Przypadek i trzynastka" bardzo mi się podobała i z ogromną przyjemnością zapoznam się z kontynuacją! Książka przeszła korektę, co mnie bardzo cieszy, ponieważ w porównaniu z "Dajcie mi jednego z Was" jest to DIAMETRALNA różnica. Co prawda nadal wyłapałam kilka błędów, ale jest już o niebo lepiej.

Myślę, że książka spodoba się szerokiemu gronu czytelników. Jest to przyjemna, wciągająca historia, która potrafi zaskoczyć. W każdym razie mnie tak ;] Jeżeli podobała Wam się "Dajcie mi jednego z Was", ten tytuł również powinien się spodobać. Jeżeli jednak nie czytaliście jeszcze żadnego tytułu spod pióra autora, "Pan Przypadek..." będzie jak najbardziej odpowiedni, by zacząć swą przygodę z jego twórczością.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

O tym co potrafi domorosły detektyw.....

Ocena:
Autor:
Data:
"Pan Przypadek i trzynastka" to moje drugie spotkanie z Jackiem Getnerem, który jak czytamy w nocie na okładce jest pisarzem i scenarzystą, napisał scenariusze do kilkuset odcinków różnych seriali, a także dramaturgiem.W swoim dorobku ma również sporo nagród jako laureat wielu konkursów literackich i dramatycznych. Jednym słowem Jacek Getner to utalentowany i pracowity młody literat.

Książka, którą przeczytałam rozpoczyna cykl, na który ma się, według założeń pisarza ... złożyć czternaście książek opowiadających o przygodach niedoszłego prawnika, który ni z tego ni z owego rozpoczyna karierę wziętego wprawdzie nie adwokata, jakim go jego szanowny i niepocieszony brakiem rozsądku syna tata, posiadacz kancelarii adwokackiej, by sobie widzieć życzył, lecz detektywa. Autor zamieścił w niej trzy kryminalne chociaż, co raczej dzisiaj w literaturze tego typu się nie zdarza, bezkrwawe historie, w których mamy do czynienia z kradzieżą cennych obrazów, aferą willową ze znaczkami pocztowymi w roli głównej i kradzieżą sztuki scenicznej. Wszystkie trzy opowieści łączy sympatyczny, utrzymujący się głównie z wynajmu posiadanych mieszkań i żyjący z dnia na dzień, mimo iż dobiega trzydziestki, Jacek Przypadek oraz jego wiekowa, ale nie pozbawiona uroku osobistego sąsiadka, Irmina, która po tym jak Jacek doskonale się spisał, jako detektyw wykrywając złodzieja jej obrazów, kreuje jego karierę detektywistyczną przysyłając mu kolejnych klientów. Jacek jest nie tylko sympatycznym i obdarzonym specyficznym poczuciem humoru luzakiem, jest również bystrym facetem obdarzonym niezwykłą intuicją i spostrzegawczością co jak najbardziej predysponuje go do zawodu detektywa. Rozwiązywanie zagadek przychodzi mu z łatwością, gdyż jak twierdzi "ludzie są banalnie przewidywalni" a to sprawia, że łatwo można przejrzeć ich zamiary i czyny.
Swymi detektywistycznymi wyczynami Przypadek wchodzi jednakże w drogę mało rozgarniętemu i niezbyt inteligentnemu podkomisarzowi Łosiowi, który na wszelkie sposoby próbuje zwalczać przeciwnika o "niesłychanie ironiczno - dobrotliwo - pobłażliwym spojrzeniu", gdyż przez niego jego kariera zawodowa wciąż wisi na włosku.

W "Panu Przypadku i trzynastce" nie brak jest również wątków damsko męskich. W przeszłości detektywa z przypadku jest Basia, alpinistka, która zaginęła w górach, ale jej zdjęcie wciąż w mieszkaniu Jacka się znajduje, w teraźniejszości są przygodne znajome, ale również Marzena, narzeczona na niby i dziennikarka śledcza Ania, która próbuje wygrać zakład z koleżanką poprzez udowodnienie, że Jacek się jej nie oprze.

Akcja wszystkich trzech kryminalnych historii, które łączy oprócz ich bohaterów występująca w każdej z nich pechowa trzynastka, dzieje się w Warszawie i toczy się wprawdzie w spokojnej, ale trzymającej w napięciu atmosferze tajemnic związanych z zagadkami jakie ma rozwiązać jej bohater, Jacek Przypadek. Autor powołał do życia na kartach swej książki sporo różnych, w mniejszym lub większym stopniu, oryginalnych postaci, należących do różnych środowisk, w tym głównie do prawniczych a z którymi bohater książki ma do czynienia w różnych okolicznościach, czy to rodzinnych czy też "zawodowych". Jednym z większych oryginałów jest serdeczny kumpel Jacka, młody adwokat Błażej, którego ze względu na obsesje na punkcie oddziaływania na kobiety autor nazywa Młodym Bogiem Seksu. To wszystko sprawia, że książkę czyta się z dużą przyjemnością. Pozbawiłabym ją tylko określania Błażeja Młodym Bogiem Seksu co brzmi pretensjonalnie i jakoś nie pasuje mi do całości książki. Błażej jest zabawną postacią, chociaż świetnym prawnikiem więc niechby był tylko Błażejem.

Podsumowując muszę obiektywnie stwierdzić, że autor "Pana Przypadka i trzynastki" ma nie tylko lekkie i błyskotliwe pióro, ale i zaprawione zabawnym, inteligentnym humorem co sprawia, że interesująco prowadzone wątki kryminalne jak i nie kryminalne intrygują i bawią równocześnie dając świetna lekturę, którą się błyskawicznie czyta, gdyż trudno się od niej oderwać. Dlatego mam nadzieję, że kolejne książki szybko ujrzą światło dzienne a ja będę miała możliwość je przeczytać.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena