Koszyk 0
Opis:
Trzecia część cyklu o demonicznej wiosce zamieszkałej przez starców; dalsze losy rodziny mieszczuchów, którzy odważyli się rozpocząć życie z dala od cywilizacji. Od krwawych wydarzeń w Wisiołach mija sześć lat. Tymoteusz, odrzucony przez rodzinę, przebywa w specjalnym ośrodku dla "bestii". Magda z dorastającym Czarkiem oraz pięcioletnią Anielką, chorą na progerię, znajdują schronienie w mieście w centrum Polski. Tymczasem przez kraj przetacza się fala niewyjaśnionych śmierci ... a Czarek pchany dziwnym pragnieniem jedzie do ojca. Po spotkaniu Tymoteusz ucieka, uprowadzając terapeutkę. Pod nieobecność syna, w jego domu zagnieżdża się opętańcza siła i bierze we władanie mamę. Anielką interesuje się HUMANGEN, fundacja prowadząca badania nad starzeniem się. Do Bełchatowa, miejsca zamieszkania Anielki ściągają wszystkie złe siły i moce. Dlaczego? Co takiego kryje w sobie skazana na przedwczesne starzenie dziewczynka? Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Piotr Kulpa
  • 2014
  • 1
  • 276
  • 209
  • 136
  • 978-83-7835-347-8
  • 9788378353478
  • ZBNMT

Recenzje czytelników

Kontynuacja losów mieszkańców mrocznej wsi

Ocena:
Autor:
Data:
Po przeprowadzce na wieś o nazwie Wisioły, życie Smutów miało być idealne. Każdy z członków rodziny miał realizować opracowany plan, w którego wizji wszyscy mieli być szczęśliwi. No właśnie… Mieli. Tymek, Magda i Czaruś oddalili się od siebie tak daleko, że posklejanie rozbitej rodziny może już nigdy nie być możliwe. A wszystko za sprawą tajemniczych mieszkańców na czele z cyganem Gajgaro, który niekoniecznie jest tym, za kogo rodzina go wzięła ... Czy Wisioły okażą się dla Smutów ostateczną zgubą i apokalipsą? Jaka jest kontynuacja losów tejże rodziny, zaprezentowana w trzeciej części serii „Pan na Wisiołach” – „Trzeba to zabić”?

Po burzliwych wydarzeniach rujnujących rodzinę Tymka mija kilka lat. Mężczyzna przebywa z zakładzie zamkniętym, oskarżony o morderstwo. Wykazując zdolności przewidywania niektórych wydarzeń zwraca uwagę prowadzącej jego terapię Anity, która, jak się później okaże, będzie pełniła w jego życiu dosyć istotną rolę. Sporo pozmieniało się także w życiu Magdy. Teraz samotnie wychowuje nie tylko dorastającego Czarka, ale i Anielkę – owoc namiętnego, pamiętnego zdarzenia. Dziewczynka cierpi jednak na straszną przypadłość – progerię, wynikiem czego przedwcześnie się starzeje. Jej zachowanie i to, co widzi, z pewnością nie klasyfikuje jej do kategorii przeciętnego dziecka. Na tym jednak nie koniec. Anielka wzbudza zainteresowanie organizacji o nazwie HUMAGEN, która zajmuje się przypadkami starzenia się. Dom Smutów nie opuszcza pech i nieszczęście, a zło, które czai się dookoła ich posiadłości, pragnie dostać się do środka. Dlaczego? Czy Tymek, Magda, Czaruś i Anielka będą jeszcze rodziną? Czy wszystkim uda się przeżyć? Jak wielkie są mroczne chmury zła, które okryły płaszczem rodzinę Smutów i co je stale przyciąga?

Trzecia część, opowiadająca o losach wspomnianych bohaterów, nie odbiega jakością od swoich poprzedniczek. Autor nie spoczął na laurach i wyposażył trzeci tom w wiele zaskakujących wydarzeń i zatrważających momentów. Pojawiają się przykładowo lalki, które potrafią mówić ludzkim głosem. Przekazują jednak dziwne wiadomości Anielce, zaś nikt oprócz dziewczynki ich nie słyszy. Są atakujące kociska, egzorcyzmy i jest ta aura niepewności, która musi pojawić się w każdym dobrym horrorze. Nie brak wątków kryminalnych, wrogów, ale i przyjaciół. Kim jest tajemniczy mężczyzna nawiedzający Magdę? Kto w tej całej historii okaże się tym złym, komu uda się przetrwać i kto na tym wszystkim wyjdzie najlepiej?

Historia stworzona przez Piotra Kulpa dobiega końca. To właśnie w tej części wszystko się rozstrzyga i nie pozostają już żadne niedopowiedzenia czy niepewności, tak jak było to po przeczytaniu pierwszej i drugiej części.

Ów autor ma swój szczególny styl, który został zachowany także tutaj. Żeby jednak zrozumieć o co w tych wszystkich trzech częściach chodzi, należałoby sięgnąć do moich recenzji poprzednich tomów. Tutaj bohaterowie nie kryją już żadnych tajemnic. Poznajemy ich także z nieco innej strony, ponieważ wszystkie przebyte wydarzenia oraz upływ czasu wpłynęły na każdego z osobna.

Intrygujące wydarzenia, wartka akcja, mroczne wydarzenia i wiele zagadek do odgadnięcia. Tak w skrócie można byłoby opisać trzecią część serii „Pan na Wisiołach”. Ci, którzy polubili poprzednie tomy, z pewnością się nie rozczarują. Warto wspomnieć także o okładce. Przygnębiona, dziwnie wglądająca dziewczynka. Kimże jest? Teraz pozostały Wam tylko domysły i jedyne wyjście, jakim jest przeczytanie tejże książki.

Tę powieść grozy polecam osobom lubiącym mroczne tajemnice. Rekomenduję wielbicielom horrorów, choć warto wspomnieć, że ta seria jest w tej kategorii czymś wyjątkowym. Wiem też, że spodobała się tym, którzy nigdy dotąd nie przepadali za „strasznymi” książkami. Was pozostawiam z decyzją wyboru i oby nie przeszła Wam koło nosa okazja do przeczytania tej ciekawej serii.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

czuję po finale wielki niedosyt

Ocena:
Autor:
Data:
Takiego obrotu spraw się nie spodziewałam. Akcja ostatniego tomu Wisiołów rozgrywa się pięć lat później, lecz nie w leśnych ostępach, a w Bełchatowie, gdzie aktualnie mieszkają Magda z Cezarym. Tymek siedzi na drugim końcu Polski, zamknięty w szpitalu dla psychicznie chorych, podtrzymując, że zarzucane mu zbrodnie popełnił ktoś inny.

Otumaniony lekami i poddany praniu mózgu, Tymek czuje jednak, że lada dzień wydarzy się coś ważnego ... Jest o tym przekonany bardziej niż o czekającej na niego śmieci, dlatego wykorzystuje okazję i ucieka ze szpitala, wracając tam, gdzie wszystko się zaczęło...

Na pewno pamiętacie, jak zachwalałam serię i schlebiałam autorowi, za jakość zaprezentowanej w niej grozy. Teraz nie wiem, co mam o tym wszystkim powiedzieć, bo wraz ze zniknięciem wioski zapodziała się również magia. Bez Krużgana i reszty watahy, książka nie jest już tym samym, co wcześniejsze historie. Brakuje jej klimatu, nie ma w niej żadnych ma ludowych mądrości.

Trup i mary ścielą się gęsto. Są nowe postacie - zwłaszcza Anielka robi w tym tomie dobre wrażenie - tylko, że to Wisioły jako ludzie, mnie do książki przyssały. Wioska się pojawia, nadal odgrywa ważną w tym wszystkim rolę, ale nie przypomina już prawdziwej siebie.

Podziwiam za odwagę i chęć zrobienia czegoś nowego, tylko że zamiast zamknąć serię z przytupem, osobiście czuję po finale wielki niedosyt.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena