Koszyk 0
Opis:
Polskie wampiry wychodzą na żer... Milena, zmęczona pracą dziennikarka, wpada na trop morderstw, do jakich dochodzi w podziemiach Szczecina. Równocześnie dowiaduje się o dziwnym zachowaniu swojego byłego chłopaka, Darka. Spotkanie z nim kończy się w łóżku, a pobudka przynosi odkrycie dziwnych obrażeń na ciele. Od tego momentu jej świat ulega zmianie. Przechodząc transformację w wampira, Milena odkrywa swoje niezwykłe zdolności - może bez obaw poruszać się w słońcu ... a srebro i święte symbole nie są dla niej zagrożeniem. To, co mogło zdawać się błogosławieństwem dla Mileny jako wampira, okazuje się równocześnie jej przekleństwem, ściąga bowiem na nią uwagę innych krwiopijców. Dzieje się tak, gdyż Milena nosi w sobie zagadkę nieśmiertelności - zagadkę krwi. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Izabela Degórska
  • 2011
  • 1
  • 334
  • 235
  • 135
  • 9788375068528
  • 9788375068528
  • ZA744

Recenzje czytelników

Wampiry w polskim wydaniu

Ocena:
Data:
Izabela Degórska jest z zawodu dziennikarką. Swoją debiutancką powieść wydała w 2008 roku nakładem wydawnictwa Zyski i S-ka. Powieść nosiła tytuł „Najwyższa pora na miłość”. W tym roku autorka powróciła ze swoją kolejną książką pt. „Pamięć krwi”, gdzie głównym tematem są…. wampiry.

Główną bohaterka jest Milena Chmielnik, młoda dziennikarka zmęczona ciągłym wyścigiem szczurów o jak najwyższą pozycję w hierarchii dziennikarskiej. Jakby tego było jeszcze mało ... to siostra jej byłego faceta mówi o jego dziwnym zachowaniu i prosi Milenę aby z nim porozmawiała. Kobieta nie ma na to ochoty, ale zgadza się. Gdy przyjeżdża do jego mieszkania ma od początku wrażenie, że z Darkiem jest coś nie tak, jednak nim rozpoczęła rozmowę, to od razu zakończyła się ona w łóżku.

Po przebudzeniu nasza bohaterka odkrywa na swoim ciele dziwne ugryzienia, nie ma pojęcia, że z ich powodu przeistacza się w wampira i od tej pory jej życie już nigdy nie będzie takie jak dawniej. Tym bardziej, że Milena nie jest zwyczajnym wampirem, nie straszne są jej promienie słoneczne, srebro, czy też święte symbole. Posiada także bardzo rzadki dar, zwany pamięcią krwi. Więc jeśli chcecie się dowiedzieć na czym polega ten szczególny dar i jak potoczą się dalsze losy głównej bohaterki w wampirycznej egzystencji, to koniecznie sięgnijcie po tę książkę.

Gdy pierwszy raz przeczytała opis książki, podeszłam do niej raczej sceptycznie. Jednak w końcu się przemogłam i dałam jej szansę. Musze powiedzieć, że teraz po skończonej lekturze jestem mile nią zaskoczona. Autorka kreśli bowiem przed oczami czytelnika podziemny świat wampirzej społeczności, która skrywa się w starych tunelach ciągnących się pod zabudowaniami Szczecina. A w środku tego wszystkiego nagle znajduje się Milena, która dzięki swoim zdolnością jest pożądanym nabytkiem we wszystkich frakcjach.

Co do akcji i fabuły to muszę powiedzieć, że ta pierwsza prowadzona jest raczej w jednostajnym tempie, gdzie nie ma sytuacji wywołujących rumieńce na twarzy czytelnika. Jednak pomimo tego można się wciągnąć w tą historię do tego stopnia, że trudno jest się od niej oderwać. Co to fabuły to jest ona ukazana w sposób prosty i klarowny, chociaż autorka nie odkrywa od razu wszystkich najważniejszych faktów, dzięki temu nie możemy być do końca pewni co nas czeka w kolejnym rozdziale.

Jeżeli chodzi o bohaterów, to są oni opisani tak jakby, Ci ludzie naprawdę żyli i zostali po prostu przedstawieni jako wampirze odpowiedniki samych siebie. Ze wszystkich postaci jakie mogliśmy poznać w czasie czytania, najbardziej polubiłam Doriana, chociaż nie występuje za dużo w całej tej historii. Autorka ukazała go jako człowieka troszczącego się o innych i umiejącego nieść bezinteresowna pomoc, chociaż w przypadku Mileny nie do końca zgadza się to stwierdzenie.

Co do wampirzej społeczności to odnosiłam wrażenie, że autorka w ich fizjonomię i cechy charakterystyczne dla gatunku, wplotła również coś z wilkołaków. Jest to na pewno coś nowego i raczej niespotykanego. Na szczęście wszystko to wypadło bardzo wiarygodnie i nie popsuło klimatu książki.

Podsumowując, powieść została napisana prostym językiem i dzięki temu czyta się ją bardzo szybko. Polecam każdemu kto lubi czytać historię o wampirach, warto poznać także polski punkt widzenia względem tych istot.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Następca zmierzchu

Ocena:
Autor:
Data:
Im więcej czytam, tym bardziej przekonuję się do polskich pisarek. Tym razem chcę wam polecić książkę naszej autorki, pochodzącej ze Szczecina, Izabeli Degórskiej - „Pamięć Krwi”. Powieść tę w 2011 roku wydało Wydawnictwo Zysk i S-ka.
Jest to historia dziewczyny, która wbrew własnej woli zostaje zmieniona w wampira...

Pracując jako dziennikarka, Milena, odkrywa w Szczecinie podziemny labirynt. Nikt nie wie do czego jest on wykorzystywany, mimo, że jest w idealnym stanie. W tym samym czasie ... przyjaciółka prosi ją, żeby porozmawiała z jej bratem Darkiem. Niestety spotkanie z byłym chłopakiem kończy się w łóżku i przemianą w wampira. Milena odkrywa, że nie ma cech charakterystycznych dla tego typu istot, może bez obaw wychodzić na słońce, a srebro i święte symbole jej nie szkodzą. Wkrótce okazuje się, że tylko ona ma podobne „przywileje”. Czy rzeczywiście jest to dla niej szczęście? A może właśnie przekleństwo?

Do tej pory książki o wampirach były raczej pisane przez zagranicznych autorów, więc kiedy zobaczyłam, że tym razem jest inaczej, po prostu musiałam przeczytać tę powieść. I miałam rację! Jest ona rewelacyjnie stworzona. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Dla jednych będą to same wampiry, a dla innych wątek miłosny. Na szczęście żadnej z tych rzeczy nie ma w nadmiarze. Bohaterowie są dopracowani, a styl pani Degórskiej jest lekki i przyjemnie się w nim zanurza. Opisy także potrafią zaintrygować czytelnika i powodują, że lepiej rozumiemy, czym kierują się poszczególne postacie. Akcja rozwija się na każdej stronie i sprawia, że nie sposób oderwać się od lektury :).
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena