Koszyk 0
Opis:
Wokół wielowymiarowej postaci Jacka Pałkiewicza narosło sporo legend. W roli dobrowolnego rozbitka pokonał samotnie Atlantyk. Jest weteranem Sahary i Syberii. Przecierał szlaki na Borneo i Nowej Gwinei. Twórca survivalu w Europie. Szkolił liderów biznesu w przekraczaniu barier osobowości. Przygotowywał brygady antyterrorystyczne do działań w niegościnnych klimatach dżungli, pustyni i Arktyki. W 1996 r. rozwiązał zagadkę źródła Amazonki ... które wcześniej było przedmiotem niekończących się spekulacji. Odkrycie to zostało zatwierdzone przez właściwe instytucje peruwiańskie i otworzyło, jako pierwszemu Polakowi, drzwi do super elitarnego Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie, instytucji poświadczającej sławę eksploratora. Pałkiewicz to postać wyrazista, bezkompromisowa, nie grzesząca skromnością. Dla jednych stanowi wzór niestrudzonego podróżnika i skutecznego działania, dla innych słynie z przerośniętej osobowości. Z pewnością nie jest facetem, który przeprasza, gdy ktoś nadepnie mu na nogę w tramwaju. Krytycy zarzucają mu nietolerancję i ksenofobię, a jego drakoński stosunek do poprawności politycznej wzbudza kontrowersje. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Andrzej Kapłanek
  • 2010
  • 1
  • 480
  • 235
  • 155
  • 978-837506503-9
  • 9788375065039
  • Z4443

Recenzje czytelników

Polecam

Ocena:
Autor:
Data:
Książka została napisana na wyraźne zlecenie jej bohatera. – Chciałbym zebrać w jednej książce trzydzieści kilka lat podróżniczych doświadczeń, eksploratorskich przygód. Nazbierało się tego trochę – powiedział Jacek Pałkiewicz do zaproszonego do swej włoskiej rezydencji w malowniczym Bassano del Grappa autora. Pokazał przy tym ręką stos notatników i teczek leżących na biurku. – Oczywiście, otwierając dostęp do swego życia, ryzykuję ujawnienie faktów, z którymi nie chciałbym się obnosić ... które drzemią w moim osobistym archiwum niepamięci. Lecz dlatego wybrałem ciebie, bo nie tylko jesteś przyjacielem, ale także człowiekiem z zasadami – dodał, jak bez ukrywanej skromności relacjonuje autor.
Zadanie otrzymał niebanalne i wymagające mrówczej pracy. Na szczęście archiwum słynnego odkrywcy musi być bardzo obszerne i skrupulatnie uzupełniane, co widać z treści i objętości księgi, jaka powstała. Trudno jednak określić jej charakter.

Z jednej strony ma cechy hagiografii, gdy widzimy wielki podziw i uznanie dla nieprzeciętnego człowieka, ale ma to przecież niewątpliwe uzasadnienie. A z drugiej – na szczęście – nie brak w niej ocen krytycznych i przypomnienia wydarzeń nie zawsze chwalebnych. Nie ma się zresztą czego dziwić, że człowiek uważany za światowego mistrza survivalu czyli sztuki przetrwania nie ma łatwego charakteru, że umie się przeciwstawiać, że potrafi być zadziorny i rogaty, bo przecież… nie przetrwałby inaczej.

Autor ma dar tworzenia napięcia i pomimo, że wiemy o profesjonalnej przecież umiejętności przetrwania Jacka Pałkiewicza, to przy opisie każdej z wypraw drżymy o jego życie, bo opis przygód zawsze jest dramatyczny i jednocześnie barwnie opowiedziany. Tak jest z pierwszą wielką wyprawą, która dała Pałkiewiczowi początek światowej sławy – podróży na niewielkiej szalupie przez niezmierzone i burzliwe wody Atlantyku. Ruszył z afrykańskiego Dakaru, dopłynął po czterdziestu czterech dniach samotnej i niebezpiecznej żeglugi do Georgetown w Gujanie po drugiej stronie oceanu. I tak jest z każdą następną wyprawą – na Saharę i na Syberię, na Borneo i do Nowej Gwinei. Najważniejsza i najbardziej znana wyprawa to odkrycie i wyjaśnienie zagadki źródeł Amazonki w 1996 roku. Fascynujące jest obserwowanie, jak niespokojny duch wyrywał młodego i obdarzonego niezwykłą energią człowieka z prowincjonalnego Ełku w wielki świat. Dodajmy jeszcze, że późniejszy wielki odkrywca otrzymał od komisji lekarskiej kategorię „D” z powodu niewielkiej wady oka, co pozwaliło mu uniknąć niechcianej służby wojskowej.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena