Koszyk 0
Opis:
Nagroda Orwella 2008. Palestyńskie wędrówki. Zapiski o znikającym krajobrazie to inne spojrzenie na konflikt izraelsko-palestyński. Autor książki, palestyński prawnik i pisarz, nie epatuje historiami pełnymi przemocy i rozlewu krwi, nie pisze o zamachach bombowych i cywilnych ofiarach. Opowiada o tym, jak zielone wzgórza zamieniają się powoli w betonowe twierdze, jak z horyzontu znikają oliwkowe gaje i pracujący w nich ludzie. Pokazuje ... jak izraelskie państwo przy użyciu administracyjnych wybiegów wywłaszcza mieszkańców z ich ziemi i zasiedla ją nowymi osadnikami. Shehadeh, biorący jako adwokat udział w rozprawach, zna te historie od podszewki. Palestyńskie wędrówki to także osobista opowieść o losach jego rodziny, które splatały się z losami kraju. Raja Shehadeh (ur. w 1951 r. w Jaffie) to palestyński pisarz i prawnik, jeden z twórców organizacji praw człowieka Al-Hak (Prawda). Jest autorem wielu książek na temat prawa międzynarodowego, praw człowieka i Środkowego Wschodu . Mieszka w Ramallah. Za Palestyńskie wędrówki otrzymał w 2008 roku Nagrodę Orwella. W książce Shehadeh nie epatuje historiami pełnymi przemocy i rozlewu krwi, nie pisze o zamachach bombowych i cywilnych ofiarach. Opowiada o tym, jak zielone wzgórza zamieniają się powoli w betonowe twierdze i jak izraelskie państwo przy użyciu administracyjnych wybiegów wywłaszcza mieszkańców z ich ziemi i zasiedla ją nowymi osadnikami. Shehadeh, biorący jako adwokat udział w rozprawach, zna te historie od podszewki. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Raja Shehadeh
  • 2011
  • 1
  • 280
  • 195
  • 125
  • 978-8362376-05-6
  • 9788362376056
  • ZA3XE

Recenzje czytelników

„Autostrady dzielą skuteczniej niż mury"

Ocena:
Autor:
Data:
Reporterska opowieść przedstawiona przez Palestyńczyka, na oczach którego cząstka po cząstce znika jego kraj. Jeżeli ktoś spodziewa się krwawych opisów pełnych przemocy czy nienawiści, rozczaruje się. Nie jest to bowiem reportaż wojenny. Jeśli czytelnik zagłębi się w tę cudowną poetycką opowieść, z pewnością odbędzie podróż wraz z autorem a jego oczom ukaże się niepowtarzalny obraz Palestyny.
Na przestrzeni lat, podczas swych licznych wędrówek obserwuje znikający krajobraz Palestyny ... która zamienia się w betonowe skupisko osiedli Izraelskich.

„Zanim zeszliśmy ze wzgórz, obróciłem się. Słońce zapadało za horyzont. Zbocze, po którym szliśmy, było zacienione. Wapienne skały po przeciwnej stronie doliny odbijały przygaszone światło. Pożegnałem się z doliną. Nie wiem, kiedy tu wrócę. Może dopiero, kiedy skończy się ten przeklęty konflikt z Izraelem i wszystkie jego straszne konsekwencje, o ile dożyję tych czasów.”
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena