Koszyk 0
Opis:
Trup w salonie dyplomaty. „– Jak damy radę usunąć stąd ciało? Policja zarekwiruje samochód… – Weźmiemy mój – zaproponował Jeremy. – Nie, mnie się to już nie podoba. Absolutnie. Do licha, jestem przecież tutejszym sędzią pokoju, muszę dbać o reputację. Co ty na to, Rolly? Masz tak dobrze poukładane w głowie…” [Fragment tekstu]
Mniej Więcej
  • Agata Christie
  • 2013
  • 146
  • 175
  • 120
  • 978-83-271-5016-5
  • 9788327150165
  • ZB49Z

Recenzje czytelników

Pajęczyna

Ocena:
Autor:
Data:
Klarysa Hailsham-Brown mieszka wraz z mężem Henrym w wynajmowanym domu - a właściwie rezydencji - Copplestone Court. Henry jest urzędnikiem w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i chwilę po powrocie do domu udaje się na lotnisko, by odebrać ważnego rangą gościa. Klarysa jest jego drugą żoną a zarazem macochą dla jego dwunastoletniej córki Pippy. Dom należał kiedyś do Sellona, handlarza antykami, którego zamordowano, choć oficjalna wersja jest inna.

Obecnie w willi przebywa trzech mężczyzn ... którym Klarysa daje się poznać jako osoba skłonna do żartów i uwielbiająca "gdybanie". "Gdyba" sobie na temat trupów w salonie, potajemnych ślubów Henry'ego czy wyboru pomiędzy mężem a jednym z gości - Jeremym. Niespodziewanie do rezydencji przyjeżdża Oliver Costello, obecny mąż byłej żony Henry'ego. Jako powód wizyty podaje chęć przejęcia przez Mirandę (prawdziwa matka dziewczynki) opieki nad Pippą. Jednak czy to prawda? A może powody są inne? Czego tak naprawdę szuka w tym domu Costello?

Nie byłoby kryminału Christie gdyby nie znaleziono trupa... Jakiś czas po wyjściu Olivera z rezydencji, Klarysa znajduje go na podłodze w salonie. Kto go zabił? Co zrobić z ciałem? Przecież nie można zawiadomić policji, gdyż niedługo ma zjawić się mąż z ważnymi notablami... Klarysie rodzi się więc w głowie plan... Niespodziewanie zjawia się jednak policja... Jak zakończy się ta historia? Kiedy pani domu mówi prawdę a kiedy opowiada swoje ulubione, wymyślone opowiastki? Jaki był powód powrotu Costello do rezydencji?

Krótka i zagmatwana książeczka jest idealną lekturą na wieczór, bowiem nie musimy zarywać nocy ani zastanawiać się przez długie godziny jakie będzie zakończenie. Dlaczego napisałam, że "zagmatwana"? Otóż nie do końca wiadomo kto jest kim, tropy się zmieniają i kiedy już czytelnik myśli, że to już koniec - bum! - a tu autorka dodaje kolejne fakty i musimy podążać za jej nowym pomysłem. "Pajęczyna" ma zakończenie, którego dokładny i wnikliwy czytelnik może się domyślić. Naprawdę wystarczy wczytać się w tekst. Mimo to, ja polecam książkę będącą adaptacją Charlesa Osborne'a sztuki Agathy Christie. Można w niej bowiem znaleźć sporo niespodzianek oraz humoru, nie tylko czarnego.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Pajęczyna

Ocena:
Autor:
Data:
Agatha Christie to znana pisarka kryminalna, której dzieła są również bardzo popularne obecnie. Do tej pory przeczytałam zaledwie trzy jej powieści - ,,Morderstwo w Orient Expresie", ,,A.B.C." oraz prezentowaną dziś ,,Pajęczynę". Ta ostatnia to coś innego - jest adaptacją sztuki teatralnej.

Początkowo nic nie zapowiadało tragedii. To miało być kolejne rodzinne popołudnie. Zupełnie niespodziewanie panią domu odwiedzić jednak mężczyzna. Szybko się go pozbyła ... Trzech innych gości udało się na pole golfowe, mąż wrócił i po chwili wyjechał. Kobieta, przechodząc przez salon potknęła się o trupa. Skąd się tam wziął?

Z racji tego, że powieść jest adaptacją sztuki teatralnej całość jest napisana lekko i z humorem. Rozdziały są raczej krótkie, tak, jak poszczególne akty. Czytając miałam przed oczami opisywane wydarzenia. Choć pisarka zręcznie naprowadza nas na trop mordercy to właściwie do samego końca nie wiadomo, kto jest winny zabójstwa. Trzeba mieć niebywałą wyobraźnię, by stworzyć tego typu publikację. Istny majstersztyk. Wszystko jest ze sobą bardzo dobrze połączone i przemyślane.

,,Pajęczyna" to kryminał, którego początkowo się bałam. Nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać. Za drugim podejściem do niego wciągnęłam się już od pierwszych stron. Gorąco polecam miłośnikom krótkich form i tym,którzy nie mają wiele czasu na lekturę. Nim się spostrzeżecie, będziecie czytać ostatnie zdanie.

Moja ocena: 5,5/6
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena