Koszyk 0
Opis:
Młodzi, piękni i bogaci wiodą komfortowe życie na ekskluzywnym osiedlu. Wszystko musi tu być idealne, nie ma więc miejsca na domowe zwierzęta, o dzieciach nawet nie wspominając. Ten luksusowy świat rozpada się jednak, gdy pewnego dnia znika Michał, jeden z mieszkańców osiedla. Policja prowadzi bezskuteczne poszukiwania. Próbując dotrzeć do prawdy, jego żona Anna musi wydostać się ze złotej klatki. Łamiąc kolejne niepisane zasady obowiązujące w perfekcyjnym otoczeniu ... powoli odkrywa prawdziwe oblicze zaginionego męża, a także własny sposób na życie. Czy jednak społeczność hermetycznego osiedla jest w stanie zaakceptować rzeczywistość, która wykracza poza dotychczasowe ramy? Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Katarzyna T. Nowak
  • 2014
  • 1
  • 160
  • 210
  • 135
  • 978-83-64312-25-0
  • 9788364312250
  • ZBKF8

Recenzje czytelników

Życie w szklanej kuli...

Ocena:
Autor:
Data:
Na wstępie pragnę podziękować Wydawnictwu Szara Godzina za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Spoglądając na tytuł i okładkę „Owcy w krzaku dzikiej róży” raczej nie zdajemy sobie sprawy czego dotyczy opisana w niej historia, zwłaszcza, że okładka jest bardzo klimatyczna przynajmniej według mnie.

Opowieść snuta przez autorkę ukazuje wydawać by się mogło szczęśliwe małżeństwo Anny i Michała, którzy mieszkają na luksusowym osiedlu, gdzie wszystko jest perfekcyjnie hermetyczne… ... Michał zarabia na dom, Anna natomiast jak przystało na wzorową panią domu zawsze wygląda nienagannie, czeka na męża z obiadem w wymuskanym i idealnie wysprzątanym, przez zatrudnioną w tym celu kobietę, domu.
Małżeństwo żyje w Osadzie niczym w wielkiej szklanej kuli, która jest szczelnie odcięta od zewnętrznego świata…

Kobieta i mężczyzna prowadzą bardzo schematyczną egzystencję do chwili, kiedy Michał pewnego dnia wychodzi do pracy i nie wraca do domu o wyznaczonej godzinie ani nie informuje swojej żony o tym, że się spóźni co zwykł czynić w tego typu sytuacjach….

Paradoksalnie rzec można, iż zaginięcie męża wywołuje w życiu Anny pozytywne zmiany… Hermetyczny klosz otaczający jej życie w Osadzie zaczyna stopniowo lecz nieuchronnie pękać i obracać się w pył…
Od lat pastelowy życiorys naszej bohaterki zaczyna nabierać zaskakujących dla niej samej barw, bo jak można zaprzyjaźnić się z kochanką męża czy hodować owcę w przydomowym ogrodzie mieszczącym się na ekskluzywnym osiedlu?!?

Książka zawiera w sobie interesująco skonstruowany portret psychologiczno-emocjonalny kobiety. Ukazuje także potrzebę kontaktu z innymi oraz przynależności społecznej, która choć niejednokrotnie bardzo głęboko skrywana, jest pragnieniem ogólnoludzkim.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

O tym, jak ważna jest rozmowa

Ocena:
Autor:
Data:
O polskiej literaturze (nie obyczajowej) współczesnej niewiele się mówi. A jeżeli już coś o niej słyszę, to na pewno, że źle. I nawet jeżeli sama nie podzielam tej opinii, skądś się ona wzięła. I wydaje mi się, że u jej podstaw leży coś prawdziwego...Tym niemniej, ja cały czas mam na nią, polską współczesną literaturę, ochotę. Bo jest nasza. Po prostu.
Główna bohaterka żyje wraz z mężem w Osadzie. Osadzie idylli i ideału, gdzie spokoju, gdzie wszystko dzieje się spokojnie ... każdy ruch jest zaplanowany, przystrzyżone równiutko trawniki pasują do firanek, a kolor ścian do kokardek na psich główkach. Ania i Michał nie odbiegają od osadowego schematu. Zakupy robią przez internet, na spacer chodzą tylko po osiedlowych alejkach, zamiast nad pobliskie morze (!). W ich życiu wszystko jest "idealne". Do czasu. Do feralnego wtorku, kiedy Michał po prostu...znika. Życie Anny może nie zmienia się od razu. Jest zaskoczona, zszokowana. Nie potrafi jednak zareagować na to zbyt emocjonalnie, jej życie pozbawione jest bowiem silnych emocji, nawet w obliczu tragedii nie umie ona odejść od ustalonych przez męża i Osadę schematów. Powoli jej życie jednak zupełnie się zmienia. Zaczyna się przyjaźnić z...kochanką męża, która podobnie jak ona, jest zaskoczona zniknięciem Michała. Nawiązuje też znajomość z policjantem, który prowadzi sprawę zniknięcia jej męża. Zaczyna odkrywać, że jej mąż był zupełnie innym człowiekiem, niż jej się wydawało, tuż obok niej prowadził życie, o którym ona nie miała zielonego pojęcia. I nie chodzi tutaj o kochankę, o niej bowiem wiedziała. Chodzi raczej o tajemnice, które chował przed nią tuż za pastelową ścianą. Ich jedynym wspólnym hobby były spacery po Osadzie, wieczorne oglądanie filmów. Michał chował jednak przed nią między innymi pokaźną kolekcję motyli. Pisał również pamiętnik, do którego dostaje się ona po jego zniknięciu. Jest wstrząśnięta. Michał dusił się w ich związku, nienawidził wszystkiego tego, co ona robiła tylko dlatego, że wydawało jej się, że powinna, bo jemu to odpowiada...
"Owca w krzaku dzikiej róży" to przede wszystkim opowieść o tym, jak żyjąc obok siebie można zupełnie nie znać drugiego człowieka. To historia o braku komunikacji. Dwoje najważniejszych dla siebie ludzi, którzy przez to, że nie potrafią ze sobą rozmawiać, coraz bardziej się od siebie oddalają. To w gruncie rzeczy historia niezwykle smutna. Jej tragizm polega na tym, że kiedy ginie Michał, jest za późna na jakiekolwiek zmiany, a dopiero wtedy główna bohaterka zaczyna zauważać, jak bardzo się od siebie oddalili. Tylko dzięki włamaniu do jego dzienników wie, że wszystko, czego tak bardzo nie lubiła, pastelowe sukienki, porządek i zdrowe jedzenie, a zatem wszystko, co robiła dla męża, było w rzeczywistości przez niego znienawidzone.
Michał wcale nie ma ochoty się odnaleźć, do życia głównej bohaterki wchodzi jednak tytułowa owca. Owca, którą sąsiedzi próbują otruć, nie mieści im się bowiem w głowie, jak w tym idealnym świecie, może pojawić się coś tak...nienormalnego. W końcu, przy zdrowych zmysłach, hoduje w ogrodzie owcę?
Książkę poleciłabym wszystkim tym, którzy zaczynają zauważać, że w ich życiu coś nie działa tak, jak powinno. "Owca w krzaku dzikiej róży" powinna być przestrogą dla wszystkich tych, którzy zapomnieli, że podstawą każdej relacji jest komunikacja. Historia dobrze napisana, dynamiczna. Czyta się ją jak filmowy scenariusz. Do przeczytania w jeden wieczór, odstawienia na półkę i powrotu zawsze wtedy, kiedy zaczynamy się od siebie oddalać. Brak komunikacji i dwoje mijających się ludzi nie są tu jednak podane na tacy. "Owca w krzaku dzikiej róży" nie jest kiepskim poradnikiem. Jest dobrze napisaną literaturą, która może skłaniać do przemyśleń.
Lucyna Tomoń/ http://today-ornever.blogspot.com/2014/10/owca-w-krzaku-dzikiej-rozy-katarzyna-t.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena